Üç dansçı/ yazar/ yönetmen/ oyuncu Dominique Abel, Fiona Gordon ve Bruno Romy‘nin yazıp, yönettiği 2008 çıkışlı “Rumba“, ‘bir tutam diyalog, bol miktar dans, az biraz hüzün ve alabildiğine sevgi’ olarak tanımlayabileceğimiz, sihirli tarifiyle güldüren, ağlatan, gerçek anlamda büyüleyen muhteşem bir tat. Adını Latin Amerika’dan çıkma bir dans türünden alan film, iki yetişkin çocukla mutluluğu yeniden tanımlıyor.

Dom ve Fiona, evli bir çifttir. Lakin, normal bir ilişki hakkında bildiğimiz her şeyden uzak kalan bu ikili, inanılmaz derecede kendi hallerindedir. Fiona ile birlikte yaşayan Dom, genç kadınla evli olduğunun farkında bile olmadan hayatını sürdürmekte, sevgi ve dans tutkusuyla geçen günlerinde ‘mutluluğu’ gerçek anlamda hissetmektedir.Okulda öğretmenlik yapan Fiona ise, Dom’un aksine sorumluluk sahibi bir kadındır. Dom’la evli olduğunu hiç unutmayan ve genç adamı tarifsiz bir yoğunlukla seven Fiona, hem kendini hem de Dom’u bir süre sonra gerçekleşecek olan dans yarışmasına hazırlanmaktadır.

Muhteşem geçen her prova, ikiliyi daha da heyecanlandırmaktadır. Yarışma günü çattığında yola çıkan çift, dans kıyafetlerini evde unuttuklarını farkedince geri dönerler. Kıyafetleri alan çift, yarışmadan dönüşte, hayatları boyunca unutamayacakları kadar korkunç bir kaza geçirir.

İntihar eden bir adam yüzünden gerçekleşen kaza, Fiona ve Dom’u danstan mahrum bırakacak kadar zedelemiştir.Bir bacağını kaybeden Fiona, hayat küsme hakkını kullanmaktadır. Nedir, Dom’a olan sevgisi, onu hayata geri döndürecek ve her şeyi olduğu gibi kabul etmesini sağlayaacaktır.