Film kritikleri, kullanıcı yorumları, anket soruları, Türkiye ve dünyadaki “sinema” anlayışı, Quentin Tarantino ve onun paha biçilmez “Pulp Fiction”ı. İnternetin en büyük film portalı “IMDb” (Internet Movie Database) kullanıcılarının verdiği oylarla 10 üzerinden 9’a yakın duran sinemanın kilometre taşlarından biri “Pulp Fiction”. 1994 yılının ganster Travoltasıyla; Samuel L. Jackson’ın 9 milimetrelik silahıyla, Uma Thurman’ın kısa ve kahküllü saçlarıyla, Bruce Willis’in Bora Boracasıyla, Tarantino’nun yönetmen koltuğunu ‘şifreli taht’a çeviren karışık bir film “Pulp Fiction”.

Mafya babası Marsellus Wallace’nin boks maçını kaybetmesi için para verdiği profesyonel boksör Butch Coolidge.Kısa, kahküllü saçları ve “Red Apple” sigarasıyla patron Marsellus’un karısı Mia Wallace’nin ganster Vincent Vega ile geçirdiği sıradışı aksiyonlarla dolu bir gece.
Vincent’in arkadaşı kötü ama erdemli adam Jules Winnfield.
Restoran soyan iki sevgili; balkabağı Ringo ve ballıkurabiyesi Yolanda.
Marsellus’un geciken parası ve geciktirenlere ders vermek için kiraladığı Vincent ve Jules’un başından geçen maceralar, Marsellus’dan kaçan Butch ve restoran soymaya kalkan Ringo ve Yolanda’nın yolu şaşırtıcı derecede kesişir. Öte yandan Marsellus, karısı Mia’yı bir akşamlığına Vincent’a etmesiyle etmesiyle gangster Vincent kendisini “Jack Rabbit Slim dans yarışması”nda dans ederken bulur. Mia gizemli ve seksi bir kadındır; Vincent’la geçirdiği akşam her ikisi için de ‘unutulmaz’ olacaktır.

Farklı hayatları; birbirlerine yabancı alakasız kişilikleri, değişen veya aynı kalan kararları ve duyguları aynı zamanlarda aynı yerlerde birbirine zincirleme bağlayan 1994 yapımı bir Tarantino filmi “Pulp Fiction”. Öyle ki, herhangi bir anlamı olmadığını söyleyen Tarantino’ya karşılık Jules’un elindeki çantanın içinden saçılan ışığın “Marsellus’un şeytana sattığı satılık ruhu” olduğunu tezini savunan izleyiciler var.
Türkçe’ye “Ucuz Roman” olarak çevrilen filmin adı üzerine farklı teoriler üretilse de; nihayetinde ‘basit’ insanların ‘basit’ muhabbetleriyle ‘basit’ yaşam ve ölümleri olarak nitelendiriliyor. Filmin yaratıcısı Tarantino, henüz 18’ine gelmeden bir hırsızlık yaptı; 1925 doğumlu Amerikalı yazar Elmore Leonard’ın yazdığı “The Switch” adlı romanı çalarken polislere yakalandı.

Reşit olmadığı için sadece bir uyarıyla ailesine teslim edilen Tarantino, aynı romanı çalmayı ikinci kez denedi ve başardı. “Pulp Fiction”a ismini veren bu olay olabilir ama; 1940’larda Amerika’da satılan ucuz çizgiromanlar ve 1930’lu yıllarda hemen hemen herkesde bulunan cep kitapları üzerinde de hep farklı ağızlardan yorumlar geldi.

Elbette keşfedilmeyi bekleyen tek şey bu değil. “Pulp Fiction”daki taşları yerine oturtmak artık ‘Tarantino mantığınızın gücüne’ kalmış.1987 yılında ilk sinema filmi “My Best Friend’s Birthday”i çektikten sonra 1992 yılında ilk ‘kült’ filmi olarak kabul edilen “Reservoir Dogs”un yönetmenliğini yapan Tarantino, 1994 yılında “Pulp Fiction”ı çekti. Filmdeki diyalogları ve senaryoyu da yazan Tarantino’ya Roger Avary de yardım etti.“Urban Cowboy”, “Face/Off”, “The General’s Daughter”, “Basic”, “Look Who’s Talking Now“, “A Love Song for Bobby Long“ gibi filmlerdeki başarılı performansıyla adından oldukça söz ettiren 1954 doğumlu ünlü aktör John Travolta, filmde “Vincent Vega” karakterini canlandırıyor.

Jurassic Park”, “True Romance”, “Unbreakable”, Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı “Jackie Brown” ve “Kill Bill v2”, “Iron Man” ve Travolta ile rol aldığı “Basic” gibi filmlerden tanıdığımız 1948 doğumlu Amerikalı oyuncu Samuel L, Jackson, “Jules Winnfield” karakterini canlandırıyor.“Die Hard” ve “Die Hard 2”, “Four Rooms”, “Twelve Monkeys”, Samuel L. Jackson ile birlikte yer aldığı “Unbreakable”, “Tears Of The Sun”, Tarantino‘nun yönettiği “Sin City”, “Hostage” ve Tarantino ile Robert Rodriguez‘in iki filmden oluşan “Grindhouse”un Rodriguez’e ait olan “Planet Terror”deki başarılarıyla ismini tüm dünyaya duyuran Bruce Willis, “Butch Coolidge” karakterini canlandırıyor.Filmdeki diğer oyuncular ise; “Mia Wallace” karakteriyle Amerikalı aktris Uma Thurman, “restoran soyguncusu Ringo” karakteriyle Tarantino severlerin yakından tanıdığı isim Tim Roth, “Ringo’nun sevgilisi Yolanda” karakteriyle Amanda Plummer, Butch’un Fransız asıllı sevgilisi “Fabienne” karakteriyle Maria de Medeiros, “mafya babası Marsellus” rolüyle Ving Rhames, uyuşturucu satıcısı “hippi Lance” rolüyle Eric Stoltz ve karısı “Jody” rolüyle Rosanna Arquette.

Pulp Fiction”, 1995 yılında Tarantino’ya Oscar Ödülü kazandırdı.