PTC (paid to click) “tıkla para kazan” manasına gelen bu üç harf ,internet dünyasında online (çevrimiçi) gelir elde etme isteklisinin çok karşılaştığı bir terimdir.Kimileri için zaman kaybı kimileri içinse ek gelir kapısı…Bu yazıyı “ptc’den nasıl zengin olunur veya olunur mu?” üzerine değil de “bu iş nasıl kurulur?” üzerine hazırladım.İşi anlarsanız kendiniz zengin olup olamayacağınıza karar verirsiniz.Öncelikle ptc işinde en önemli şey sağlam bir script sahibi olmaktır.Eğer sunucu tarafında çalışan programlama dillerinden birine hakimseniz ve bolca zamanınız varsa oturup kendiniz yazabilirsiniz ama hazır scriptleri kullanmanızı tavsiye ederim.Özellikle bulduğunuz script düzenlemeye de izin veriyorsa sizin için bulunmaz kaftandır.Ptc işinde bulunan sitelerin kullandıkları scriptler az çok birbirine benzer. bu piyasa benim vakıf olduğum kadarıyla 3 – 5 senedir var.Bu işle ilgilenen ilk jenerasyon scriptler basit olmasına karşın iş görür nitelikteydi ancak hackerlar boş durmuyorlar.İlk nesil scriptlere örnek bux.to sitesininde kullandığı scriptti.Bu scripttin açığı kendinize çok kolayca alt üyeler ekleyebildiğiniz gibi bir hackerın yazdığı otomatik tıklama programına sitenin reklamlar linkini eklediğinizde sizin için otomatik olarak tıklayabiliyordu.Bu durumun önüne ilk geçen ikinci nesil ptc scripti gen3 oldu.Ptcpay firmasının sahibi olduğu bu script hem getirdiği güvenlik önlemleri hem de üye kiralama ve o gün siz tıklamadıkça alt üyelerinizin tıklamalarından gelir elde edememe gibi özellikleriyle ptc işini güvenilir hem de çok kazançlı bir hale sokmayı başardı.Gen3 scriptini biraz modifiye ederek en fazla üye ve kazanç elde ettiği gibi üyelerinin belli bir kısmına da kazandıran site neobux.com oldu.İşte piyasada görülen tüm bux sitelerinin alt yapısı bu iki scriptten birini kullanmaktadır. Bu sene ptcpay firması gen4 adlı üçüncü nesil ptc scriptini kullanıma sundu.Bu işteki pazarı gören buxhost.com ise gen4 dan esinlendiği nextgen adlı hem script hem de ptc host işini başlattı. açıkçası hiçbir web programcılık bilgisine sahip olmadan da bir ptc işi yürütebileceksiniz.Nextgen hosting dahil yıllık 129$’a sizin için çalışacak, gen4 ise 149$’a ömür boyu sizin.Tabii bunlar pahalı seçenekler. piyasada, “daha az güvenlikli ve kaliteden ödün verebilirim, bazı şeyleri kendim yazayım” derseniz daha uygun seçenekler de mevcut ptcshop.com 97$ , e-soft24.com 35$ bu fiyat ve firmaları örnek olması için yazdım yoksa birçok ptc scripti bulmanız çok kolay ayrıca ücretsiz ptc scripti de bulabilirsiniz.Bu işe webmaster olarak para yatırsanız kazanır mısınız ?
Birçok türk girişimci webmaster bu işe girdiyse de tutunan olmadı.1. Site ilk yatırımı önemli50 – 60$’la pek döndürmeniz zor
2. Reklamveren bulması kolay değil3. İnsanların canı çok yandı öyle her köşede ptc açana artık damlamıyorlar4. Sağlam reklam yatırımı gerekliişinizin temelinde bunlar yoksa tutturmanız gerçekten kolay değil.Bunları yaptınız diyelim ptc işinde asıl getiri alt üye satışındandır
yeterince üyeniz yoksa sisteminiz zaten göçmüş demektir.Yukarıda tanıttığım scriptlerden gen3 ve gen4 bu işi sizin için çok kolaylaştırıyorlar.botlar sahte tıklama da yapabilen sahte üyeler üretiyorlar, siz de onları gönül rahatlığıyla pazarlıyorsunuz.Dikkat etmeniz gereken nokta bot ve getiriniz arasındaki dengeyi iyi kurmanız yoksa bux.to sitesi gibi en iyi siteyken birden göçersiniz.

bu yazıyı okuyan bir ptc üyesi tıklayıcı ise satın aldığı alt üyelerin bot olduğuna emin olabilir.

Bu dengeyi sağladıysanız belli bir üyenin üzerinde iseniz -yani birden fazla denklem- reklam vereniniz de varsa bu işten para kazanırsınız hem de tahmin edemeyeceğinizden fazla…denemeye değer mi? Karar sizin.not:Birçok internet reklam sistemi ptc tarzı sitelere reklam vermiyor, özellikle adsense.