Pompalılar (Shotgunlar) elektrikleniyor!

Taser X12
Taser X12

Yıllar içinde polislerin yetkileri git gide kısıtlandıkça (tartışılacak bir konu) ekipmanları da değişir oldu. Bu süreçte bazı ülkelerin “insan hakları” adı altında başlattığı değişimde eminim ki birçok polis zor duruma düşürmüştür. Kuvvetli silahların yerini can yakıcı yada kısa mesafeden şok etkili silahları seçmek durumunda kalan güvenlik ekipleri iki durumda da “insan haklarını pekte takmayan” (bkz yazı sonu notu) suçlulardan çok güçsüz duruma getirdi. Haliyle yurtdışında birçok polis yaralanması ve ölüm vakası ortaya çıkmıştı.

Taser X12 Pompalı (Shotgun)
Taser X12 Pompalı (Shotgun)

Taser firmasının da vaktinde başı bu dertten çok ağrımıştı (ikinci başlarının ağrıma sebebi kullanım sırasında birkaç kalp hastası zanlının ölmesi suçlamasıydı ama ispatlanamadı) ki fikirlerini geliştirmek için yaklaşık olarak altı sene üstünde çalıştıkları Taser X12 güvenlik ekipmanını satışa sundular.

Taser X12 Xrep
Taser X12 Xrep

Taser X12 31 metre mesafeden eski modele göre beş kat daha uzun bir gelişme kaydetmiş. Super Taser olarak da anılan bu pompalı tüfeğin kapsülleri zanlıyla temas ettiğinde elbisesine yada derisine takılarak onda 500 volt gibi çok etkili bir şok yaratabiliyor. Buda zanlının en az yirmi saniye boyunca hareketsiz kalabilmesine eşdeğer bir etki demek. Eski modelden dört kat uzun bu süre ile güvenlik güçlerinin işi dört kat daha kolaylaşacak gibi…

Şuan piyasada bulunan Amerika ve İngiltere’de özel güvenlik ve polisler tarafından kullanılan Taserlar 7 metre kablolu yapısı sayesinde beş saniyede 50volt luk bir şok yaratırken kablosuz yapısıyla 31 metre uzaktan atım sağlaması ve 20 saniye boyunca 500 voltluk şok etkisiyle Taser X12 gerçekten ağabeylerinden çok önde bir performans sunuyor.

Xrep mermi
Xrep mermi

Kişisel savunma gereçleri tartışıla dursun elektroşok cihazları gün geçtikçe piyasada daha çok yer edinmeye başladı. Gerek lisans gerektirmemesi gerekse etkili çözümleriyle Xrep mermili Taser X12 ler Ülkemizde de yakında piyasada bolca görülecek gibi.

Xrep Mermi
Xrep Mermi

Ürünün videosuna bu adresten ulaşılabilir…Kaynak

Yazı sonu notu: Ülkemizde suçluya ihtardan sonra ateş eden bir polis suçlu gibi yargılanabiliyorken Amerika’da dur ihtarından hemen sonra vurulan suçlu için aynı girişimin olmaması garip. (Zaten adamlarda idamda var nedense kimse bir şey de demiyor)