Panasonic ev kullanıcılarına yönelik HD (High Definition) video kamera pazarına gireli her ne kadar çok zaman olsa da, benim yeni satın aldığım Panasonic HDC-SD1 kameradan bahsetmek istedim.

Panasonic HDC-SD1
Panasonic HDC-SD1

Kamera’nın özelliklerinden başlamalı:SDHC (High Capacity) karta kayıt yapan kamera, paketinde 4GB’lık bir hediye kart le gelmekte zaten.1920*1080 px çözünürlükte fotoğraf çekmesi bence eksi bir özellik, çünkü aynı kalitede 50i video çeken bir kamera, daha yüksek çözünürlükte fotoğraf çekmeli diye düşünüyorum.Dosyaları bilgisayarınıza atmak için Panasonic HDWriter isimli bir program kullanıyorsunuz, hafif kullanışsız olsa da, iş görüyor.m2ts formatında kayıt yapan kameranın görüntülerini, kamerayı ilk aldığımda önce Sony Vegas 8 programı yardımıyla çevirip öyle Premiere‘de işliyordum ancak, daha sonra MainConcept MPEG PRO HD isimli program / eklentiyi öğrenince, dosyaları direk Premiere’e atıp, orada işleyebildim – ki bu çok güzel oldu, öylesine rahat kullanılıyor ki anlatamam.

Leica Dicomar Lens
Leica Dicomar Lens

Render‘da hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Şimdiye kadar HD1 ile yaklaşık 12 saatlik görüntü kayıdı aldım, kendi ışık ayarlama özelliği de, manual ışık ayarı da çok güzel çalışmakta. 12X zoom u da hiç sorunlu değil. Zaten üstünde Leica Dicomar lens bulundurmakta.Bu sınıfın en kullanışlı makinelerinden biri bence, denediğim Sony’lerin işlemcileri, Panasonic’e göre yavaş kalıyor zaten. hem de ağırlığı ile de göz dolduruyor Panasonic. Sony’ler çok ağır.Bir de Junior Steady Cam kullanarak aldığım görüntülerde, ekstradan Panasonic’in titreme önleyici mekanizmasını da çalıştırırsanız, görüntü öylesine akıyor ki, aşık oluyorsunuz.Şimdilik bu kadar.