Opera; yeni sürümünü olan Opera 10.5‘i tamamlamasıyla beraber, en hızlı tarayıcı ünvanını Google Chrome‘un elinden aldı. Bu hızın altında ise yeni JavaScript motoru Carakan bulunmakta.

Geliştiricilerin yeniden düzenlediği JavaScript motoru Carakan, eskiye göre yedi kat daha hızlı. Ayrıca yapılan değişiklikler sadece JavaScript motoru ile sınırlı kalmadı, görüntü motoru da yenilendi.
Opera 10.5, görsel açıdan Aero tema görünümüne bürünmüş ve camsı bir tasarımı bulunmakta. Ayrıca yeni opera sürümü artık windows 7 dahil tüm işletim sistemlerinde rahatça çalışıyor. Windows 7’de bulunan Aero Peek ve zıplayan listeler gibi farklı özellikleri tümünü, yeni opera sürümünde kullanabilirsiniz.

Opera‘nın önceki sürümde yayınladığı ve diğer tarayıcılarda bulunmayan, Opera Turbo özelliği bulunmakta. Bu özellik ile normal internet bağlantı hızını dört kat arttırabiliyorsunuz. Ayrıca Opera 10.5‘te, artık birçok tarayıcıda bulunan gizli sörf modu da eklenmiş durumda.

Opera 10.5, HTML5 formatını kaldırıyor ve bu sayede yerel video oynatabiliyor. Bu yeni Opera sürümü tarayıcı testlerinde ise Google Chrome bile hız konusunda geçerek ilk sırada yerini alıyor.Ayrıca Bakınız;
* Tarayıcı Seçim Ekranı Geliyor* Google Gears Kapanıyor* Yahoo ve Bing anlaştı* Microsoft’tan Google Chrome’a eleştiri* Google’ın Gizemli Sitesi: 1e100* Google, Chrome için Para dağıtıyor* Web Tasarımcılar için ikon setleri* CSS 3 öğrenmek için en iyi derslerangelsdemos: Blog | FriendFeed | Twitter | Email | RSSKaynaklar ; opera labs , dailytech , cnet , webmonkey