Nokia 6600 modelinin açtığı multimedya telefon yeniliğinin ardından Xpress Music serisini getirdi ve büyüklü küçüklü birçok telefonda bu modelin adı altında ortaya çıktı.Öyle testlere tabi tutuldu ki bu telefonlar birçok yerde ses kalitesi iPod ile kıyaslandı. Serinin son telefonu Nokia Xpress Music 5530 ise 3″lik devasa ekranı üstün renk kalitesi ve Nokia’larda görmeye alışık olmadığımız dokunmatik ekranda bu telefonun göze çarpan artı özelliklerinden. Tabii ki baş döndüren özellikler bu şekilde bitmiyor, 3.2 mp kamera ve kablosuz internet (wifi)’de 5530 ile birlikte geliyor.

Teknik özellikler ise genel olarak şöyle :» LED Flash ile otomatik odaklanmaya sahip 3.2 megapiksel kamera» Geniş ekran 640 x 360 video oynatma» 2.9 inch 16 milyon renkli ekran» Stereo hopörlör» WLAN, Bluetooth desteği» 16 GB MicroSD desteği

Bu modelden Nokia’nın da Siemens ve Samsung gibi iPhone’a karşı alternatif olma amacı olduğu düşünülebilir. Her ne kadar multitouch (çoklu dokunmatik) ekrana sahip olmasa da ve çözünürlük olarak iPhone‘a çok büyük bir rakip oluşturmasa da Nokia 5530 Xpress vergilendirmeler dışında 200€’luk fiyatıyla çoktan alternatif olmuş durumda.