Nisan ayı kuzu etinin en lezzetli olduğu aydır, balıklardan kırlangıç,tekir,barbunya zamanıdır. Can erik ağız sulandırmaya Nisan ayında başlar.Önce seyyar tezgahlarda küçücük kesekağıtlarında görüp avucumuzda tuzla agzımıza hüp hüp götürmeye başlarız sonra çoğalır benim şu an ağzımızın sulandığını tahmin edersiniz.(Erik B vitamini deposudur)

Çocuklar Nisan’la birlikte okulların tatiline az kaldığını, kalın okul hırkalarını atacaklarını, okul gezilerinin başlayacağını, dondurmaya hızla yaklaştıklarını düşünerek sevinirken 23 Nisan çalışmalarına hız verilmeye başlanır. Biz küçükken daha mı coşkuluydu ne, uzun yürüyüş provaları yapardık, rengarenk giyinirdik ne biliyim sanki biz küçükken daha güzeldi 23 Nisan bayramlar . Bu yıl dondurma yeme tarihimiz olarak 23 Nisan’ı belirledik. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurarken ne iyi etmiş Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmekle. Nisan ayı dondurmayı çağrıştıran aydır.15-22 Nisan tarihleri arasında Sivas’ta Turizm Haftası Etkinliğinde Yerel Yemek Yarışması düzenlenecek.01-11 Nisan 2010 tarihleri arasında başvuru yapılabilir.Mutfağın Yıldızları Yemek Festivali Nisan’da başlıyor. Memleket memleket yemek yarışmaları takvimi Festival süresince halka açık mutfak atölyeleri hizmet verecek, bu atölyelerde el yapımı reçel, makarna,çikolata,tatlı gibi konularoldukça eğlenceli bir şekilde meraklılarıyla buluşacak.TÜMAPED (Tüm Mutfak ve Ağırlama Profesyonelleri Meslek Eğitim Derneği) tarafından düzenlenen 23 Nisan Çocuk Yemek ve Pastaları Yarışması & Çocuk Festivali (Gastro Kids Fest) ArmoniPark Outlet Center’da yapılacak (23-25 Nisan) Yarışma ülkemizde ilk kez yapılacak, bize yakın olduğu için muhtemelen bu etkinliği görmeye gideceğim.

Bir bahar çorbası tarifi ile devam edelim.Bahar Çorbası (körili)Nisan ayında bazı yörelerde Tolık denen pancar otundan yapılan yemek oldukça sık tüketilir. Aslında Nisan ayı pek çok otu sofralara getirir.Yalnız bu otların otoyola yakın olanlarından uzak durmakta fayda vari arabaların egzoz dumanına maruz kalan otlar yenilmemelidir.Domalan et gibi lezzetlidir ve Nisan ayında toprak altından çıkarılır.