Microsoft‘un ünlü CEO’su Steve Ballmer, gazeteciler ile SMX West konferansında bir araya geldi. Ballmer, gazeticilerin Bing hakkında sorularını yanıtladı.

http://blog.taragana.com/wp-content/uploads/2009/02/microsoft-logo.jpg

Microsoft‘un arama motoru Bing, Google ile rekabet edebilmek için 5 milyar dolar harcamıştı. Harcadığı büyük miktarda paraya rağmen Bing, hala kar etmeye başlamadı. Ancak Microsoft‘un CEO’su Ballmer, Bing’in çok kar edeceğine inanıyor.Ballmer aşağıdaki açıklamada bulundu;

Microsoft karında aramanın payı gittikçe artacak. Şimdi geliriyle giderini denkleştirmeye çalışıyoruz, sonra karlılığı ve ardından da payını arttıracağız.

Ayrıca Ballmer, Bing‘in yaygınlaşması ve popüleritesinin artması için çeşitli platformda birçok uygulamada bulunduklarını söyledi. Yapılan en önemli kampanyalardan biri ise CashBack kampanyası.CashBack kampanyası ile reklamlara tıklanarak elde edilen gelirlerden bir miktar iade sağlayan bir uygulama. Ballmer bu uygulamanın oldukça başarılı olduğunu fakat istedikleri yere henüz gelemediği belirtti. Ayrıca CashBack üzerine birçok değişiklik yapılacağını fakat reklam uygunluğunun çok daha önemli olduğu bildirdi.

Reklam uygunluğu, kişiye özgü reklam gösterimi demek. Kişiye özgü reklam gösterimi ile kişilerin ilgisini çekebilecek reklamlar ile daha fazla kar elde edilebilir. Bu karın payının daha da üstüne çıkmak için Microsoft geçtiğimiz günlerde Yahoo ile anlaşmıştı.(*)Ballmer, gazeticilerin sorusu üzerine Mozilla Firefox üzerinde de bir Bing arama motoru olmasını istediklerini belirtti ve Safari‘yi de bu amaçta kullanabileceklerini açıkladı.Steve Jobs ile yaptığı görüşme dedikodularını da yanıtlayan Ballmer, ortada birçok spekülasyon olduğu söyledi ayrıca iPhone üzerindeki Bing çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.Ayrıca sadece iPhone değil birçok cep telefonu markası ile görüşmede olduklarını yineledi.

BlackBerry ile anlaşmaları sonucunda, Verizon Wireless modellerinde yapılan anlaşmanın oldukça büyük bir trafik yakaladığını, mobil ortamdaki başarının beklenenden çok daha fazla olduğunu belirtti.Google ile herhangi bir anlaşmanın özellikle Android ve Nexus One konusunda çok zor olduğunu kabul eden Ballmer, Anroid ve Nexus one‘ın Google hizmetleri sayesinde ayakta durduğunu söyledi.

Ballmer ayrıca 5 yıl sonra istenilen kar payına sahip olacaklarını, Google‘a rakip olabileceklerini söylerken yakaladığı bu büyük başarısına rağmen Bing’in henüz 6 aylık olduğunu bildirdi.
Ayrıca Bakınız ;
* Microsoft’tan Google Chrome’a eleştiri* internet tarayacıları değişiyor* Avrupa Komisyonu, Google’ı inceleyecek* Google Değişiyor* Tarayıcı Seçim Ekranı Geliyor* Google Yöneticilerine Hapis Cezası* internet explorer 8* Birbirinden Farklı yaratıcı jquery uygulamarı* Windows Live Messenger Wave 4* 5 Web Tasarım Geliştirme Aracıangelsdemos: Blog | Twitter | Email | RSSKaynaklar; searchengineland, cnet , semclubhouse