Michael Jackson
Michael Jackson

Ani ölümü dünya genelinde şok yaratan ünlü pop yıldızı Michael Jackson‘ı Hafif’te müzik dünyasına getirdiği yeniliklerin yanı sıra sinema ve kısa film tadındaki video çalışmalarını hatırlatarak anmak istiyorum.Klasikleşmiş şarkıları ve videolarının yanı sıra (Beat It, Bad, Billie Jean, Thriller, Black or White) özel yaşamı ve geçirdiği estetik operasyonlarla da medyanın ilgi odağı olan Jackson, bilindiği gibi kariyerine The Jackson 5 adlı grupla başlamıştır.

The Jackson 5
The Jackson 5

Jackson kardeşlerden oluşan bu gruptan ses ve dans yeteneğiyle öne çıkan 1958 doğumlu Michael Jackson, o zamanlar daha 6 yaşında olmasına rağmen gelecekte büyük işler başaracağının sinyallerini veriyordu. 1979 yılına kadar grupla hareket eden Jackson, ilk albümü ”Of The Wall”u o yıl çıkararak solo kariyerine başlangıç yapıyordu. R&B ve Soul müzik etkileri olan bu albümün türlü ödüller alan şarkısı ve klibi Don’t Stop ‘Til You Get Enough albümün en eğlenceli şarkılarından biri olarak görülebilir. Klipte Michael Jackson takım elbisesiyle dans eder, arka planda sürekli hareket eden şekil ve ışıklandırmalar vardır.http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=5130420733795713063&hl=tr&fs=true

Off The Wall
Off The Wall

Müzisyenin dünya çapında şöhrete ulaşmasını sağlayan albümü Thriller ise 1982 yılında çıkmıştır.
Albümde birçok parça hit olmuş, her şarkısına ayrı güzellikte klipler çekilmiştir. Bunlardan ilki Michael Jackson’ın ve zenci bir müzisyenin yayınlanan ilk klibi olan Billie Jean’dir. Bu özelliklerinin yanı sıra meşhur Ay Yürüyüşü dansının yapıldığı ilk şarkıdır.http://www.youtube.com/watch?v=CaAD7EizAfwAlbümde bahsedeceğim ikinci olaylı klip albümün ismini taşıyan Thriller şarkısına çekilmiştir. Mezarlıktan çıkan zombilerin ve birçok korku öğesinin kullanıldığı bu klip 13 dakikalık uzunluğuyla kısa film tadındadır. İzlemek için buraya bakabilirsiniz.

Thriller
Thriller

Albümden bahsedeceğim son klip ise Beat It şarkısına çekilmiştir. Beat It, diğer şarkılara göre daha sert, rock tarzında bir şarkıdır. Ünlü gitarist Eddie Van Halen şarkıda gitar solosunu atan kişidir. İzlemek için buraya bakabilirsiniz.

Thriller
Thriller

Sanatçının 1987 yılında çıkardığı Bad albümündeki aynı adlı şarkıya yine kısa film tadında bir klip çekilmiştir. Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin çektiği bu klipte Michael Jackson ve dans ekibi yeraltındaki otoparkta dans eden çete elemanları görünümündedirler. İzlemek için buraya bakabilirsiniz.

Bad
Bad

1988 yılında Moonwalker adında kendi biyografisinden oluşan 1.5 saatlik filmi yayınlanmıştır. O zamana kadar öne çıkan tüm şarkılarının yayınlandığı filmin Smooth Criminal bölümünde uyuşturucu çetesine karşı dansları eşliğinde mücadele eden Michael Jackson’ı izleriz.

Moonwalker
Moonwalker

1991’deçıkardığı Black or White albümüyle yeniden olay yaratan Jackson’ın, aynı adlı şarkıya klibi David Lynch tarafından çekilmiştir. Şarkı çoğu ülkede 1 numaraya yerleşmiştir. Klibinde ise Evde Tek Başına filmiyle meşhur olmuş Macaulay Culkinoynamıştır.Dünyanın birçok yerinde geçen klibin ilgi çekici yanlarından biri de sonlarına doğru farklı ırklardan insanların değişim geçirerek şarkıyı söyledikleri “morphing” tekniğiyle çekilen sahnedir.Klibi izlemek için buraya bakabilirsiniz.

Black or White
Black or White

1995 yılında History albümünü çıkaran Jackson, eski parçaların coverlarından oluşan ilk bölümünden sonra yeni parçalarının yer aldığı ikinci bölümle yeniden olay yaratmıştır. Scream şarkısına çekilen klibi uzay gemisinde geçmektedir ve dünyanın en pahalı klibi ünvanına sahiptir. Kardeşi Janet Jackson klipte müzisyene eşlik etmiştir.http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=1319407846813630170&hl=tr&fs=trueBir diğer klip ise Michael Jackson’ın söylediğine göre ırçılık eleştirisi içeren They Don’t Care About Us şarkısına çekilmiştir. Orijinal klip hapishanede geçmekte ve şiddet içerikli görüntüler barındırmaktadır.
http://www.youtube.com/watch?v=nvWMLAWrEjUMtv bu görüntülerden dolayı klibi yayınlamaktan vazgeçmiş ve bu yüzden şarkının Brezilya’da geçen ikinci bir versiyonu çekilmiştir. İzlemek için buraya bakabilirsiniz.

History
History

1997 yılında yarım saatlik kısa filmi Ghosts yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştür. Yine yarı korku yarı müzikal olan bu filmde ünlü korku roman yazarı Stephen King’in katkıları vardır.

Michael Jackson's Ghosts
Michael Jackson’s Ghosts

2001 yılında çıkardığı son albüm olan Invincible’da You Rock My World adlı şarkıya çektiği klip, Michael Madsen, Chris Tucker, Marlon Brando ve Billy Drago gibi birbirinden ünlü ve başarılı oyuncuları kadrosunda barındırır. 11 dakikalık bu klipte uğruna kavga edilen kız ise Kishaya Dudley‘dir. Klibi izlemek için buraya bakabilirsiniz.

Invincible
Invincible

En çok bilinen bu kliplerin yanı sıra Smooth Criminal, Stranger In Moscow, Earth Song, The Way You Make Me Feel, Remember The Time, Heal The World, Dirty Diana, In The Closet ve Human Nature gibi şarkılar da konunun eşsiz örnekleri olarak verilebilir.