Marion Cotillard, 30 http://arsiv.pilli.com/blog/update/3147Eylül 1975 tarihinde Paris’te dünyaya geldi. Çoğu oyuncunun ailesi gibi Cotillard ailesi de sinemaya ve sanata düşkün bireylerden oluşuyordu. Babası ve erkek kardeşi amatör oyunculuk yapıyorlardı. Cotillard böyle bir ailede dünyaya geldi. Oyunculuğu seçmesinin ve bu işi gerçekten istemesinin nedeni babasıydı. Babası, onu sinemaya alıştırdı ve oyunculuğunun yolunu açtı.Cotillard ayrıca şu sıralar Greenpeace kurumunda aktif halde rol alıyor. Tam bir ekolojist olduğunu da belirtelim. Greenpeace’teki rolünü, oyunculuğu kadar önemseyen bir karaktere sahip.Özel hayatına değinelim. Aktris hem Hollywood’ta hem de Fransa’da film çekmeye devam ediyor. Şu sıralar aktör-senarist-yönetmen Guillaume Canet ile sevgili.

Kariyeri:
Çoğu oyuncu gibi ilk olarak tv dizilerinde rol alarak oyunculuğa giriş yaptı Cotillard. İlk rol aldığı dizi ise 6 sezon süren “Highlander” dizisi oldu. ’93 yılında bir bölüm rol aldı dizide. Hemen ardından, ’94’te bir sinema filminin başrolünde rol aldı: L’histoire du garçon qui voulait qu’on l’embrasse. Film, romantik-dram türündeydi ve Cotillard’ı bazı çevrelerce tanınmasını sağlayan yapım oldu.Gene ’94’te “Extreme limite” adlı dizide Sophie‘yi tek bölüm canlandırdı.

’95 yılında “Snuff Movie” adlı bir kısa metraj film çekti. Aynı yıl “Théo la tendresse” adlı dizide rol aldı. Burada da tek bölüm rol alarak dizi kariyerine devam etti. Daha sonra tekrar drama-romantik-komedi türünde bir film çekti. Adı “Comment je me suis disputé… (ma vie sexuelle)“. Romantik-aşk türüne saplanıp bu türde filmler çekmeye Chloe adlı tv filmiyle devam etti. Burada başroldü ve Chloe’yi başarılı bir şekilde canlandırdı. Fakat tür (romantik) üzerine yapışmıştı ve bundan kurtulması gerekiyordu. Aslında yüz olarak bu türe çok uygundu. Ama içindeki ses tek bir türe bağlanıp kalmaması gerektiğini haykırıyordu adeta.’96’da kariyerine yeni bir komedi filmi ekledi: “La belle verte“. Burada Macha adlı bir karakteri rahat bir şekilde canlandırdı. Aynı yıl “L’@mour est à réinventer” adlı eşcinsel komedi dizisinde bir bölüm rol aldı ve 98’e kadar hiçbir yapımda rol almadı.’98’de onu Fransa’da popülerleştirecek bir filmde rol aldı: Taxi. Luc Besson‘ın yazıp yapımcılığını üstlendiği Taxi’de rol alarak ünlüler kervanına katıldı. Daha sonraki iki filmde de rol alarak filmografisine bir üçleme de katmış oldu. Serinin son filmindeyse rol almak istemedi.

Oscar aldığı gece
Oscar aldığı gece

Sonra sırasıyla “Interdit de vieillir” adlı tv filminde, “La guerre dans le Haut Pays” sinema filminde başrol olarak rol aldı. Bu iki projeden sonra Alexandre Aja‘nın yönettiği “Furia” adlı filmde Elia adlı karakteri canlandırdı.”L’appel de la cave” adlı komedi filminde, “Du bleu jusqu’en Amérique” adlı dramada, “Quelques jours de trop” ve “Le marquis” adlı kısa metrajlarda başrol olarak rol aldı. Kariyerine 2000’de Taxi ile devam etti.2003’e kadar irili ufaklı projelerde başrol olarak rol aldı. Onun daha da ünlenmesini sağlayan film “Jeux D’enfants” oldu. Bu film de bir romantik-komediydi ve türe uygunluğuyla Sophie’yi çok rahat bir biçimde kotarmayı başardı. Aynı yıl Taxi 3‘te rol alarak Lilly’i bir kez daha canlandırdı.”Jeux D’enfants” kariyerinin dönüm noktası oldu adeta. Şimdiye kadar sürekli romantik-komedi, komedi ve dram türlerinde ağırlıklı olarak rol alan aktrise Tim Burton‘dan bir teklif geldi: “Big Fish“. Projede Ewan McGregor, Steve Buscemi, Danny DeVito, Albert Finney gibi oyuncularla ama en önemlisi usta yönetmen Burton’la çalışma fırsatı buldu. Bu onun ilk Amerikan filmiydi.

Oscar aldığı gece
Oscar aldığı gece

“Big Fish”ten sonra memleketi Fransa’ya dönen aktris burada “Innocence” adlı dram filminde rol aldı. Başarılı bir oyunculuk sergileyen Cotillard, kariyerinin en büyük performansınlardan birisini sergileyeceği “Un long dimanche de fiançailles” adlı filmde rol aldı. Öncelikle en büyük avantajı bu filmle, Fransa’nın en büyük yönetmenlerinden olan Jean-Pierre Jaunet ile çalışması oldu. Filmde ayrıca onun gibi önemli bir aktris olan Audrey Tautou ile rol aldı. Jodie Foster da yardımcı rolde olanlar arasındaydı.Bu filmden sonra iki filmde daha rol aldı. Bu 2 projeden sonra “Mary” filminde yardımcı rolde oynadı. Filmde Juliette Binoche, Forest Whitaker‘la çalışma fırsatını yakaladı.”Big Fish” filminden sonra Hollywood’ta çalışmayan Cotillard, 3 yıl boyunca Fransa’da film çekmeye devam etti. 2006 yılındaysa bir teklif daha geldi ona: A Good Year. Burada Ridley Scott ve Russel Crowe‘la çalıştı. Ortaya çıkan film iyi olmasa da Crowe ile Cotillard uyumu sağlayabilmişlerdi ve Cotillard gene romantik-aşk türünde yeteneğini sergiliyordu. Fransa’da rol aldığı bir sürü yapım hep bu türdeydi ve Hollywood’ta da bu türde harcanıp gitmesi işten bile değildi.Şimdiye kadar bir sürü projede rol alan aktris en önemli performanslarını “Taxi”, “Jeux D’enfants”, “Chloe”, “Innocence”, “Un long dimanche de fiançailles” gibi yapımlarda yeteneğini gözler önüne seriyordu. Bunlara kariyerinin en önemli performansını sergilediği ve şu an için aşamadığı “La mome“yi ekleyebiliriz. Filmde Fransız şarkıcı Edith Piaf‘ı başarılı bir şekilde canlandıran aktris, hem Fransa’dan hem de Akademi’den ödülleri kapmayı başardı. En iyi kadın oyuncu dalında o yıl Oscar’ın sahibi oldu. Heykelciği de sonuna kadar hakketmişti. Zira canlandırdığı karakter zorluydu ve gerçekte de yaşamıştı. Üstelik döneminin en büyük şarkıcılarından bir tanesiydi.Filmde iki adet şarkı da söylüyordu Cotillard. Ona göre oyuncu olmasaydı şarkıcı olacaktı. Filmde önemli bir yönetmenle daha çalışmayı başarmıştı: Olivier Dahan.Bu başarıdan sonra artık Hollywood’un kapıları ardına dek açılmıştı ona. Michael Mann‘in gangster epiği “Public Enemies“ta Johnny Depp ve Christian Bale ile çalıştı. Ortaya büyük denebilecek bir performans çıkarmadı (nedeni Mann senaryosunun ona çok fazla şans tanımaması) ama gene de karakteri iyi bir şekilde kotarmıştı. Hemen ardından Fransa’ya dönüp sevgilisi Guillaume Canet ile bir projede daha rol aldı: “Le dernier vol“.

M.Rourke ile
M.Rourke ile

Bundan sonra Hollywood’ta çektiği büyük bütçeli filmlerine bir yenisini daha ekleyerek çıkışını arttırdı. Rob Marshall imzalı bol yıldızlı “Nine” projesinde başrol olarak oynadı. Filmde kimler yoktu ki! Daniel Day Lewis, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Stacy Ferguson (Fergie), Sophia Loren, Kate Hudson… Bunca önemli isimle çalışma fırsatına ek olarak bir de dans yeteneğini sergiliyordu Cotillard. Performansı çok iyiydi. Eleştirmenlerce olumlu eleştiriler gelmeye devam ediyordu.Bu projeden sonra Christopher Nolan‘ın “Inception” adlı filminin castına katıldı ve kariyerinin en iyi performanslarından birisini daha sergiledi. Filmde Leonardo DiCaprio ile birlikte rol aldı. Femme Fatale bir karakteri, Mal’ı, çok iyi bir şekilde kotardı Cotillard. Sonra tekrar Fransa’ya dönüp sevgilisinin yazıp-yönettiği romantik filmde, “Les petits mouchoirs“de başrol oynadı. Film henüz vizyona girmedi.

Edith Piaf rolüyle...
Edith Piaf rolüyle…

Çekeceği Projeler:
Christopher Nolan, Tim Burton, Michael Mann, Rob Marshall gibi birbirinden çok farklı yönetmenlerle çalışan Cotillard şu sıralar Woody Allen‘la çalışmakta. Onun yazıp yönettiği “Midnight in Paris” adlı romantik-aşk filminde Muse’u canlandırıyor. Castta Rachel McAdams, Adrien Brody gibi ünlü isimler mevcut. Film 2011’de vizyona girecek.İkinci projesi Mark Ruffalo ile beraber çalışacağı “Second Coming“. Filmin vizyon tarihi 2010. Yani onu bu sene Inception’dan sonra iki projede izleyeceğiz. “Second Coming”in çekimleri henüz başlamadı.Bir diğer projesi ünlüler geçidi “Contagion“. Bu filmde Kate Winslet, Jude Law, Matt Damon, Gwyneth Paltrow ile çalışacak. Filmin yönetmeni Steven Soderbergh. Filmde Cotillard, Dr.Leonora‘yı canlandıracak. Çekimleri gelecek sene başlayacak olan film, gene gelecek senenin sonları vizyona girecek.Ayrıca vizyon tarihi ve castı tam belli olmayan bir projesi daha mevcut: Cosmopolis. Filmin yönetmeni David Cronenberg.Tüm bu projelere bakıp heyecanlanmamak elde değil doğrusu. Bir sürü ünlü yönetmen ve yıldızla çalışma fırsatını yakalayan Cotillard’ı ilerleyen yıllarda daha büyük ve önemli projelerde göreceğiz. Çok geçmeden bir de Amerikan yapımı bir filmle Oscar’a kavuşacağına eminim. Hollywood’un en başarılı transferlerinden bir tanesi olduğu su götürmez bir gerçek. Yukarıda da iki kez belirttiğim üzere romantik-komedi-aşk kalıplarından sıyrılması çok iyi oldu. Yoksa yeteneği boşa gidecekti.Ödülleri/Adaylıkları:
1999: Cesar Ödülleri-en iyi oyuncu adaylığı (Taxi)2000: Cabourg Romantik Film Festivali-en iyi oyuncu ödülü (Taxi 2)2001: Verona Love Screens Film Festivali-en iyi oyuncu ödülü (Lisa)2002: Cesar Ödülleri-en iyi oyuncu adaylığı (Pretty Things)2004: Cannes Film Festivali-Chopard Trophy ödülü2004: Newport Beach Film Festivali-Juri Ödülü (Jeux D’enfants)2005: Cesar Ödülleri-en iyi yardımcı oyuncu ödülü (Un long dimanche de fiançailles)2007: Boston Society of Film Critics Ödülleri-en iyi oyuncu ödülü (La Mome)2008: Akademi Ödülleri-en iyi oyuncu ödülü (La Mome)2007: Cabourg Film Festivali-en iyi oyuncu ödülü (La Mome)2007: Chicago Film Critics Ödülleri-en iyi oyuncu adaylığı (La mome)2007: Avrupa Film Ödülleri-en iyi oyuncu adaylığı (La Mome)2007: Hollywood Film Festivali-Yılın oyuncusu ödülü (La Mome)2008: BAFTA Ödülleri-en iyi oyuncu ödülü (La Mome)2010: Altın Küre-en iyi oyuncu adaylığı (Nine)

Public Enemies'ten
Public Enemies’ten