Larry Lipton ve Carol Lipton, uzun bir evliliğin, heyecansız ve can sıkıcı yanını paylaşan, birbirlerinden oldukça farklı ve orta derece uyumlu bir çifttir. Larry’nin spora ilgisi, Carol’un ilgisizliği; Carol’un opera sevdası ve Larry’nin anlayamadıklarına katlanamama huyu, birlikte geçirdikleri hayatın bir parçası haline gelmiştir. Sıradan bir akşamın sonunda evlerine dönen ikili, apartmanda, yan komşuları Paul House ve Lillian House çiftiyle karşılaşır. Carol ve Larry, davet üzerine geceye House çiftinin evinde devem eder ve çiftin misafirperver tavırlarının yanında, yıllardır birlikte olmalarına rağmen, birbirlerine aşırı ilgi göstermeleri, Lipton çiftini etkiler.Evliliğinde heyecanın eksikliğini hisseden Carol, yaşlı çiftin sempatik tavırlarına imrenir. Larry ise, karısının tam aksi, kötümser ve umursamaz haliyle, Carol’unkilerden farklı yönde ilerleyen takıntılarıyla dolmuş, evliliğinde hçbir eksiklik hissetmez.Karısından boşanan Ted ise, Larry ve Carol’un en yakın arkadaşıdır. Kadınlarla yolunda gitmeyen işleri, Ted’i ilk aşkı, Carol’a yöneltse de, Carol, durumu farketmemektedir.

Bir sonraki akşamda, apartmandaki hararete koşan Lipton çifti, Bayan House’un, kalp krizine yenik düşerek, hayatını kaybettiğini öğrenir. Durumun şaşkınlığını yaşayan Carol ve Larry, Bay House’a yolda rastlarlar ve taziye dileklerini bildirirler. Rahat tavırlarıyla karısının ölümüne alışmış görünen Bay House, Carol’un dikkatini çeker. Duruma anlam vremeyen Carol, Bay House’un şüphe çeken tavırlarına kayıtsız kalamaz ve işin peşine düşer. Başını belaya sokmak istemeyen Larry, monoton hayatına yeni bir heyecan istemeyecek kadar tekdüze bir adamdır ve Carol’u engellemeye çalışır.Carol ise, kocasının sakinliğine dayanamayıp, dedektiflik oyununa ortak olarak Ted’i seçer ve ikili, House çiftinin evini araştırmaya başlar. Carol ve Ted’i içten içe kıskanan Larry ise, editörlüğünü yaptığı yayınevindekii yazar Marcia Fox’u, Ted ile tanıştırır. Oldukça çekici bir kadın olan Marcia, Ted’le yakınlaşır ve Larry, karısının heyecan arayışına ortak olarak, House olayının içine düşer.Olayın ciddiyetini farkeden çift, Ted ile Marcia’yı da dahil eder ve dörtlü, kusursuz bir cinayet planınına, trajikomik bir şekilde dahil olur.

Sinemaya kendi tarzını kazandıran yönetmen / oyuncu / senarist Woody Allen‘ın, 1993 yapımı “Manhattan Murder Mystery“, Diane Keaton, Anjelica Huston, Lynn Cohen, Alan Alda ve Zach Braff gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor.