bildirgec.org

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.

KÜRESEL ISINMA

kalasi | 16 May 2007 11:29

Belkide bugüne kadar meydana gelmiş ve gelmeye devam eden en büyük tehlikelerden biri. Bu tehlikeyle savaş amacıyla elektrikli aletlerin kullanımına dikkat edilmesi konusunda yapılan uyarıları artık bilmeyen kalmamıştır.Herzaman merak etmişimdir. Küresel ısınma faktörleri meydana gelmedende dikkatimi çekiyordu şimdi daha da dikkat etmeye başladım. Herkes görmüştür mutlaka şehirler arası yollarda, ana caddelerde, ara sokaklarda bulunan elektirik direklerinden bahsediyorum. Sabahın ilk ışıkları geçtikten sonra hava yeterince aydınlandıktan sonra bile yanan bu elektirik direkleri. Binlerce elektirik direği güpegündüz boşu boşuna yanıyor. Diyeceksinizki onlar fotoselli ( ışığa duyarlı ). Ozaman ışık ayarını birdaha gözden geçirmeleri gerekmiyormu. Herşeyden önce o direklerde yanan ışıktan ziyade milli servettir.

yorumlar

NuMB | 16 May 2007 16:04

hem sağlık hem enerji açısından vantilatör… vantilatörün karşısında terli terli oturmadığın sürece tabii. hepsinden iyisi ise müsait bir mekansa cam açmak tabii.

kalasi | 16 May 2007 19:43

bencede vantilator ama bu elektirik direkleri ile alakalı birşey yapılabilirmi numb. Belki bana amaaaann geyik yapıyor diyenler olabilir ama gercekten ülkemizde saatlerce elektirik kesintisine gidildiği, televizyonlardan bile lüzumsuz elektiriklerinizi kapatın diye çağrı bile yapılmışken devletin elektirik direklerine bir ayarlama getirmemesi çok saçma olur diye düşünüyorum.

STRAWBERRY75[pilli_silinen_hesap] | 16 May 2007 20:02

elektrik ve su tüketimi konusunda ne kadar bilinçsiz olduğumuz tehlike yaklaştıkça daha da netleşti herkes için. eskiden dikkatimi çekmezdi apartman önünde sabaha kadar yanan lamba. hoş, çok gereksiz değil, hırsızlık bu kadar yaygınken, ama yine de “şunu söndürsek ya Hamit abiii!” şeklinde kapıcımıza seslenme ihtiyacı duyuyorum artık! foşur foşur balkon yıkardık, yok şimdi yapamıyorum, içim gidiyor.hadi biz bireysel olarak birşeylerin ucundan tutmaya çalışıyoruz ama gerçekten de kalasi’nin sorusunu ben de merak ettim. biz acaba vantilatör mü yoksa klima mı derdindeyken, devlet bu kadar kör olamaz sanırım, değil mi?bunun bir açıklaması olmalı. bu sokak lambaları konusunu bir bilene sormalı galiba.geçen günlerden birinde boğaz köprüsünün ışıklandırılmasıyla ilgili bir yazı vardı, ben de yorumumda bundan çok rahatsız olduğumu, bunun enerji israfı olduğunu yazmıştım. sonra aynı yazının yorumlarından birinde öğrendim ki, bu ışıklandırma sistemi eskisine göre yarı yarıya daha az enerji tüketimi demekmiş. Ve sevindim bunu öğrendiğime.sokak lambalarıyla ilgili de bilmediğimiz bir detay vardır umarım.

NuMB | 16 May 2007 20:27

sokak ve otoban lambalarının belirli tarihlerde (özellikle saat ileri-geri alımlarında) mutlaka ayarlanması gerekiyor. tabii, ayarlanmıyor. çok ciddi bir enerji sarfiyatı olduğu gibi, belediyeler ve karayolları genel müdürlüğü artık özelleşmiş olan elektrik kurumlarına inanılmaz faturalar ödüyorlar. peki o ödenen faturaları kim ödemiş oluyor sizce?

mansonilized[pilli_silinen_hesap] | 17 May 2007 09:02

Dünden beri masamda oturmuş karşıdaki elektrik direğinin yanan lambasına bakıyorum.Apartmanın girişinde sabaha kadar lamba,her sabah ısrarla sokağı yıkamaya çalışan yan dükkanın sahibi,balkonları yıkama sil diye benden fırça yiyen gündelikçim…Hepten sıyırarak artık aletlerin ışığı yanar ya onlarda yanmasın diye fişleri çeker oldum,işyerimde gündüz yakılan lambalar için devamlı elemanları uyarıyorum,kısacası obsesyona doğru koşar adım…peki ben bu kadar takarken bu meseleyi devletimin yüce beyinleri hiç mi bir şey yapmak kaygısında değil diye düşünüyorum.

kalasi | 17 May 2007 19:55

Ya bugun yine yolda geliyorum. Bostancı e5 de pendiğe doğru saat 18:00 / 18:30 arası butun elektirik direkleri ışıl ışıl yanıyordu. Yazık ki ne yazık. Diyecek kelime bulamıyorum. Bu işler bireysel olarak halledilcek işler değil. 1.000 kişi evinde ki elektirik rasarrufuna dikkat etsin. Devlet elektirik direkleri 1 gun acık bıraksın (ki hergun bırakıyor) bütün emek hooooppppp çöpe.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.