Yaz bazı yerlerde kendini pek hissettirmese de tatil bölgelerinde bayağı bayağı geldi ve mayolar meydana çıktı. Yine fazlası olanların korkusu kilolar da tabii… Ben de yıllardır bale yapan ve dolayısıyla zayıflama tekniklerine had safhada aşina olan biri olarak bazı tüyoları paylaşayım dedim. Bu ipuçları diyet veya spor yaparken ya da yapmazken denenebilir. Herhalükarda kendini hissettirecektir.Öncelikle şunu söylemeliyim ki burada yazan bazı şeyler bünyeye pekala kötü gelebilir. Doktorunuza danışın demeyeceğim daha bilimsel olmayan bir yöntemle kendinizi kötü hissettiğiniz anda ne pahasına olursa olsun buna bir son verin diyeceğim. Tamamen sağlıklı bir vücutta tabii ki problem olmayacaktır ancak tansiyon, şeker gibi hastalıklar problem yaratabilir. Dolayısıyla ne olursa olsun kendinize dikkat edeceğinize söz verin ve öyle okumaya devam edin!

Su için!
Evet, herkesin söylediği bu şey doğru. Deli gibi su için zira yağlar vücuttan ancak suyla atılabiliyor. Eriyen yağlar idrarınızla birlikte atılmalı. Dolayısıyla günde en az 2 litre su içmelisiniz. Ben suyu gün içinde sürekli pet şişeden içiyorum, bardak kullanmıyorum. Bu şekilde hem ne kadar içtiğimi hesaplayabiliyorum hem de olay bir yarışa dönüşebiliyor. Küçük pet şişeleri (33 cl.) daha da iyi çünkü 2 yudum alıp bitiriyorsunuz. Aslında yine çok su içiyorsunuz ancak şişe göze o kadar küçük görünüyor ve içindeki su o kadar çabuk bitiyor ki ne kadar içtiğinizi farketmiyorsunuz. Yapmanız gereken şey sürekli o şişeyi doldurabilmek. (Not: Maden suyu da su kadar değerli bir içecek. Su yerine litrelerce maden suyu içebilirsiniz. Sodayla maden suyu arasındaki farka dikkat edin. Soda gazdır, evet litrelerce içerseniz hastanelik olabilirsiniz ancak maden suyu tamamen doğaldır ve içinde vücudunuza çok faydalı mineraller vardır. Mideye asla zarar vermez aksine midede hasar varsa iyileştirmeye yardımcı olur.)Sirke iyidir!
Evet sirke harika bir besin bence. Biraz acayip koktuğunu kabul ediyorum ama sirke size hiç çaktırmadan kalorilerinizi yakar. Dolayısıyla salatalarda limon yerine tercih edebilirsiniz. Limon kötüdür demiyorum ama sirke daha iyidir diyorum. Ayrıca sabahları bir bardak ılık suya 3 yemek kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı bal koyarsanız zayıflama işi çok daha kolay olacak. Hem ılık su midenize ağır şeyler girmeden önce yağ yakımını başlatıyor hem sirke kalorileri yakmaya yardımcı oluyor hem de bal şekerinizi dengeliyor. Burnunuzu kapatıp içtiğinizde bir problem yok zira tadı inanın ki kötü değil. (Balın lezzeti dengelediğini düşünüyorum.) Ayrıca gerçek bal tamamen bitki özünden üretildiği için size kilo yapacak bir tatlı değil. (Ayrıca bol bol enerji verir ki bu da ister istemez hareket etmenizi sağlar) Yani oturup kavanoz kavanoz yemezseniz değil tabi…Patatesi seviyorum!
Benim en büyük sıkıntılarımdan biri diyetlerde patatesin yasaklanmasıdır. Aslında patates mükemmel bir besin. Diyet boyunca dilediğiniz kadar haşlanmış patates yiyebilirsiniz. Patatesleri buzdolabında bekletmezseniz içindeki nişasta şekere dönüşmez. Ancak yine de şeker hastaları bu noktada dikkat etsin fazla patates şeker yükseltebilir. Bunun yanı sıra haşlanmış patates sindirimi kolaylaştırır ve uzun süre sizi tok tutar. Kızartma sevenler de (ben mesela) benim yöntemimi deneyebilirler. Yağda kızartmak yerine patatesleri tepsiye dizip fırınlıyorum. Hiç yağ koymuyorum. Önce oldukça düşük derecede sonra orta derecede pişiriyorum. Tadı aynı patates kızartması gibi oluyor. Sadece pişmesi daha uzun sürüyor tabii ki. Bu yöntemle cips de yapıyorum. Ben cipsi bol baharatlı severim. Dolayısıyla ince ince doğradığım patatesleri baharata bulayıp fırına veriyorum. Son derece masum kızartmalar veya cipsler oluyor. (Ayrıca kumpir de diyet için harika bir yiyecek. Yalnız içine tereyağ, kaşar peynir ve mayonez koymadığınız sürece. Sossuz bir şekilde yerseniz hem tıka basa doyarsınız hem de kilo almazsınız. En nihayetinde fırında pişen patatesten bahsediyoruz.)Makarnayı da seviyorum!
Aman tanrım karbonhidrat diyenleri duydum sanki az önce. Evet karbonhidrat ancak bir ekmek değil. Aslına bakarsanız makarna kurutulmuş hamur olduğu için kalorisi çok daha düşüktür ve çok doyurucudur. Aç kalmanızı önler. Ayrıca normal makarna yerine kepekli makarna tercih edin bu dönemlerde. Tadında hiçbir fark yok. Sadece tam tahıldan üretildiği ve kepekli olduğu için hem sindirimi kolaylaştırıyor hem de kilo yapmıyor. Burada en önemli şey bir oturuşta tüm tencereyi yememek. Ve tabii ki yağ! Ben 1 tencere makarnanın sosuna 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekliyorum. Geri kalanını yağsız süt, salça, makarnanın piştiği su vb. hallediyor. O bir yemek kaşığı yağ da makarnanın yapışmaması için. Bu şekilde pekala makarna da yiyebilirsiniz. İstediğiniz kadar hem de. Benim gibi makarnayla hayatını geçirebilecek insanlar için mükemmel bir şey bu!Sadece bunlar bile fazlasıyla yeterli aslında ancak devamı da gelecek. Yukarıda yazanların tamamını ya da bir kısmını bile uyguladığınızda değişimi fark edeceksiniz. Sizden önce vücudunuz bunu fark edecek zaten. Yine de eteğimdeki diğer taşları da dökeceğim. Daha bende dünya kadar tüyo var, merak etmeyin. 🙂