resim kaynak : http://www.dlcoyun.com/dlc-oyundan-kinect-degerlendirmeleri/

Kinect for Xbox 360, konsol dünyasında ulaşılan zirvelerden biri. Kinect diğer konsollara göre farklı ve özel bir yapı. Kontrolün tamamıyla bizde olduğu, herhangi bir cihaz kullanmadan vücudumuzla oyuna katıldığımız bir uygulama. Kinect sensörler sayesinde hareketlerimizi algılıyor ve joypad ile yapabildiklerimizi vücudumuzla yapıyoruz.İlk adımda sensöre kendimizi tanıtıyoruz. Kinect bizi tanıdıktan sonra zıplamak, sallanmak, sağ,sol vb. gibi hareketlerimizi oyun içinde kullanabiliyoruz. Buradan izleyebileceğiniz tanıtım videosunda da görülebileceği gibi çok eğlenceli bir voleybol maçı oyununda bile hiçbir cihaz kullanmadan oyuna dahil olabiliyoruz. Oyun dışında beni etkileyen bir diğer özelliği ise sesli komutları algılıyor olması. Tanıtım videosundan da izleyebileceğiniz ” Xbox play” komutu ile uygulamalarınızı başlatmanız mümkün.

Son zamanların en moda cep telefonları dokunmatik ekranlarıyla övüne dursun Kinect dokunmadan elle komut sistemini kendi yapısında var etmiş durumda. Sadece elinizin hareketleriyle uzaktan filminizi, oyununuzu, müziğinizi başlatabiliyor, durdurabiliyor ya da yapabileceğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz. Hem sesli komut, hem de dokunmadan oyun oynamak farklı bir his veriyor, oyunun içinde kendimizi buluyoruz.

Özellikleri sadece bunlarla da sınırlı olmayan Kinect, eğlence anlayışına farklı boyutlar da katıyor. Video Kinect ile televizyonunuzdan bir Xbox tan diğerine kurduğunuz bağlantı ile arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle yüzyüze konuşma yapabilirsiniz. Kinect kamerası bulunduğunuz odayı ister tamamıyla isterseniz sizin belirlediğiniz boyutlarda alabiliyor. Xbox Live dünyasının eğlenceli dünyası Kinect ile daha da farklı ve özel bir boyut kazanıyor. Xbox Live dünyası hakkında daha fazla bilgi için burayı kesinlikle ziyaret edin derim. Xbox 360 sahibi olup ta Xbox Live dünyasının eğlencesinden habersiz diğerleri gibi kalmayın derim.Kinect sisteminin teknik işleyişi hakkında bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.