son zamanlarda internet ortamının sosyal medya olayları baş döndürücü bir hızla artıyor. şüphesiz bunlarıın başında video paylaşımı ve broadcast hizmetleri geliyor. internet ortamında bir televizyon kanalı sahibi olmayı kim istemez ki?gerek hız açısından gerekse pratiklik açısında oldukça uygun olan bir servisten bahsedeceğiz. bu servis sayesinde hem oturduğunuz yerden tv yayını yapabilir hem de beğendiğiniz videoları yayınlayabilirsiniz.öncelikle livestream adlı internet sitesine girip “sign up” butonuna tıklayarak üyelik işleminin başlaması için ilk adımı atıyoruz. ardından çıkacak ekranda izleyici mi olacağımız yoksa tv yayını mı kurmak istediğimizi belirleyeceğimiz ekran çıkıyor.bizim seçeneğimiz broadcast, yani yayın yapacağız.

livestream ilk ekran
livestream bir

bundan sonraki aşamaları anlaşılır olması açısından maddeler halinde açıklayacağız.# çıkan ekranda “channel name” yazan yere televizyon kanalımızın ismini yazıyoruz.# “short name” seçeneği tamamen size kalmış. genellikle kanal isminin küçük harflerden oluşmuş hali oluyor. dilerseniz değiştirebilirsiniz.# channel page kısmında kanalınızın url‘si yani tarayıcıdan hangi adres girileceği belirenir. bu seçeneklerin sağında bulunan “available” uyarısı da hesabınızın alınabilirliğini ifade eden ipuçudur.
# bir diğer önemli nokta, tv yayınınızı nasıl yapacağımızı seçmemizdir. bu seçenekle “free” yani ücretsiz mi yoksa premium hesap mı açacağımızı belirliyoruz.

livestream üyelik
livestream üyelik

burada belirtmekte fayda var: ücretsiz olan hesapta açtığınız tv kanallarını maximum elli kişi izleyebiliyor. ve görüntü kalitesi düşük. eğer kendi çapınızda yayın yapacaksanız bu seçenek size uygun. yok eğer “daha fazla izlenirim” diyorsanız veya bir şirket için tv kanalı açacaksaınız paralı hesap açmak durumundasınız.# bu ekranda son olarak “launch free channel” butonunu tıklayıp sonraki adıma geçiyoruz.# çıkan üyelik ekranındaki bilgileri doldurduktan sonra “sign up” butonunu tıklayıp bitiriyoruz.kayıt işlemi tamam, şimdi sıra televizyonumuzu yönetmede.* yine aynı şekilde livestream sitesine giriyoruz. dilerseniz kendi tvnizin adresine de girebilirsiniz.* en üstte “login” butonunu tıkladıktan sonra çıkacak ekranda giriş bilgilerimizi yazıp hesabımıza bağlanıyoruz.* çıkacak ekranda size ait tv kanallarıı listelecektir* burada hangi tv kanalını yönetmek istiyorsanız onunla ilgili yapabileceğiniz işlemler mevcut.* “studio” seçeneğiyle stüdyonuza gidebilirsiniz ve youtube dahil birçok video sitesinden video ekleyebilir, sıraya koyabilir ve yayınlayabilirsiniz.* eğer kendi videolarınızı yüklemek isterseniz upload seçeneği de mevcut.* ayrııca web kameranız aracıığlığıyla canlı yayın imkanınız da var.* güçlü yönetim araçları sayesinde gerçek bir tv stüdyosunu andıran özellikleri olması oldukça sevindirici.* oto-pilot özelliği sayesinde, siz stüdyoda değilken belirlediğiniz videolarıın yayınlanmasınıı sağlayabiliyorsunuz.

menülerin bi kısmı
menülerin bi kısmı

* çeşitli video kütüphaleler düzenleyebiliyorsunuz (youtube, podcast vb. sitelerden içerik eklemek oldukça basit)* kanalınızın logosunu belirleyip, altyazı bantları ve karşılama ekranlarıı oluşturabilirsiniz.eğer hâlâ bir televizyon kanalı sahibi olamadııysanız mutlaka denemeniz gerekiyor.