Popüler bir iPod modeli
Popüler bir iPod modeli

Öncelikle şunu belirteyim, yazım iPod hakkında değil iPod kullanıcıları hakkındadır, sosyal gözlem içeriklidir.Siz de yüksek meblağlar ödeyerek bir iPod ürünü veya iPhone alarak bu topluluğa katıldınız mı?Sizi bilemem ama çevremde bu insanlardan çok fazla görüyorum ve çok şaşırıyorum. iPod ile başlayalım; çok daha ucuza, çok daha işlevsel müzik çalarlar varken neden iPod? Bu sorunun cevabını vermek için iPod kullanan insanlara biraz yakınlaşmam ve onlarla empati kurmam gerekti. Bu insanları inceledim, irdeledim ve sizlerle paylaşmak istedim.iPod kullanan insanların çoğu öyle insanlar ki teknolojiden bihaberler. Elektronik cihazların özellikleri hakkında, Teknosa broşürlerinde ürün özellikleri kısmında verilenden bile daha az bilgiye sahipler. Bu yüzden de işlevsellik, özellik gibi kavramlarla uzaktan yakından ilgileri yok.Bu insanların müzik çalar alırken ilk kriterleri müzik çaların dış görünüşü. Daha sonra da kapasitesine bakıyorlar, kapasite konusunda da pek bilgileri olmasa da Amerikanlar’ın tabiriyle “daha büyük daha iyidir” şeklindeki düşünce akımına kapılarak alabildikleri en yüksek kapasitedeki müzik çaları almak istiyorlar. Büyük bir kısmı satın aldığı 10 birim kapasiteli müzik çaların 5 birimini bile kullanmıyor.

Sürekli olarak yeni özellikler eklenmekte olan iPod'ların bir başkası. Çin'li üreticilerin 1-2 yıl önce üretmiş oldukları müzik çalarların benzerleri Apple tarafından daha yeni üretiliyor. Zaten halihazırda var olan ve eklenebilecek olan özellikler (kamera, ses kaydı, yüksek hafıza) birer birer eklenerek, kullanıcı sürekli yeni model almaya zorlanıyor.
Sürekli olarak yeni özellikler eklenmekte olan iPod’ların bir başkası. Çin’li üreticilerin 1-2 yıl önce üretmiş oldukları müzik çalarların benzerleri Apple tarafından daha yeni üretiliyor. Zaten halihazırda var olan ve eklenebilecek olan özellikler (kamera, ses kaydı, yüksek hafıza) birer birer eklenerek, kullanıcı sürekli yeni model almaya zorlanıyor.

Ayrıca iPod’un bir müzik çalar firmasının ürettiği müzik çalar modeli olduğundan bile haberi olmayanları da barındıran bu topluluğu müzik çalar alırken en çok etkileyen şey satıcının sözleridir, ki genelde büyük bir teknoloji mağazasından alışveriş yapan bu insanlar oradaki görevli iyi niyetli bir insan değilse oldukça pahalı bir modeli satın alarak ceplerindeki hafiflemenin rahatlığıyla mağazadan mutlu mesut ayrılırlar. Zîra gitgide hafifleyen iPod’lar, değerleri kadar banknottan daha hafif olabilmekteler.Yukarıdaki tüm tanımlara ve genellemelerime uyan iPod sahibi bir arkadaşımın şöyle bir davranışından da hisseler çıkarabilirsiniz; iPod’unu yeni almış olan ve kutudan çıkan kulaklığını yaklaşık bir aydır kullanmakta olan arkadaşım, eski kulaklığını sürekli oraya buraya fırlatarak, sıkıştırarak, kulaklığın iPod’a giren konnektör kısmının biraz gerisinde hafif bir kıyılmaya neden olmuştu ve bu durumu bana anlattı. Bu bölgeye küçük bir parça bant yapıştırarak sorunu çözebileceğini söylediğimde bana verdiği cevap “Ay! O ne öyle yamalı gibi.” oldu ve tabi ki yine büyük bir teknoloji mağazasına giderek, iPod kulaklığı almak istediğini söyleyip oldukça yüksek bir meblağ ödeyerek Apple marka yeni bir kulaklık aldı.Oysa ki, biraz kıyılan ve kopma riski olan kulaklığı bantla yapıştırarak sorunlarını çözebileceği bir yana, kopsa bile beş dakikalık bir işlemle iki parçayı birleştirebilir, kendisi yapamıyorsa bunu bir elektrikçiye yaptırabilirdi.Ancak iPod kullanan bu tipteki insanlar için dış görünüş her şey demek olduğundan, teknoloji, elektronik vs. konularında hiçbir bilgileri olmadığından, Filistin’deki çocukların öldürülmesi nedeniyle çok üzüldüklerini söyleyen, bunu bağıra bağıra her yerde anlatarak o çocukların hayatını kurtardığını sanan bu insanlar, müzik dinlemek için verdikleri yüzlerce lira ile dünyada açlıktan ölmekte olan milyonlarca insana yardımcı olabileceklerinden habersiz olduklarından, ülke ekonomisi hakkında en ufak bir bilgileri olmadığından ülkemize binbir zorlukla kazandırılmış dövizleri bir çırpıda yurt dışına çıkarabilmektedirler. Sadece iPod’un kendisi ile değil sürekli olarak aldıkları, başka marka olanı onda biri fiyata alınabilecek orijinal donanımlarla, küçücük sorunlarda aldıkları yetkili servis hizmeti ile ödedikleri onlarca lira ile de bu israfa katıkıda bulunmaktadırlar bu cahil insanlar. Gördüğüm yerde kaçarım çünkü ne laf anlatabiliyorsunuz ne de mantıklı bir söz duyabiliyorsunuz bu kişilerden.