İÇ ORGANLARIMIZA BENZEYEN MEYVELERBEYİN VE CEVİZ / Hep düşünürdüm, bazı meyve ve sebzeler, iç organlarımıza ne çok benziyor diye. Mesela cevizin içini beynimize çok benzetirim. Uludağ Üniversitesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar’ın araştırması beni doğruluyor.HAVUÇ VE GÖZ / Şüphesiz; doğadaki tüm meyve ve sebzeler biz insanlar için. Bitkiler sağlık açısından çok önemli mineraller içeriyor. Bilim adamına göre : Meyve ve sebzelerin şekilleri, en fazla faydalı oldukları, insan organlarına benziyor. Yani adeta meyve ve sebzeler diyor ki ;hangi organına benziyorsam , o organına şifa veririm.
Örneğin: dilimlenmiş havuç kesiti insan gözüne benziyor. Göz bebeğimiz havuç gibi çizgilerden oluşuyormuş. Biliyorsunuz havuç yemek göz sağlığına çok iyi geliyor.
Kivi de gözümüz için aynı özelliklere sahipmiş. Kiviyi dilimleyin gözbebeğine benzer. Kivi de bulunan Lutein, görme bozukluklarının önlenmesinde önemli bir işleve sahipmiş..
DOMATES VE KALP / Domatesi ortadan kesin, dört bölümlü olduğunu görürsünüz. Kalp de domatesin içini andıran 4 bölümden oluşur. Domates, kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı rol oynayan lycopene içermekte.
NAR ÇEKİRDEKLERİ / Nar çekirdekleri, kan hücrelerine benzerlik gösterir. Nar, kalp sağlığı için önemli bir antioksidandır. Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olur.
ÜZÜM SALKIMI/ Salkım halinde asılan üzüm de kalp şeklinde görülür. Her üzüm tanesi kalpte bulunan kan hücrelerini gösterir. Üzüm, kan yapıcı olarak bilinen bir gıdadır ve kalbe iyi gelir.
CEVİZ / Ceviz şekil olarak beynin loplarına benzer bir özellik gösterir. Cevizdeki omega-3 yağları beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı olurlar.
İNCİR/ İncir “erbezlerine” benzer ve kısırlığın önüne geçer.
SOĞAN/ Soğan vücut hücrelerine benzer. Soğan, hücrelerin zarar görmesini engelleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır.KANSER/ Brüksel lahanası kanser hücresine benzerlik gösterir. Brüksel lahanası kanser riskinin önlenmesine yardımcı olur.
Yine Portakal, şeftali, kavun, karpuz ve kuru fasulyenin benzediği organlarımız var. Bunların faydası en çok ta benzedikleri organlara yarıyor. Bu organlarımızın hangisi olduğunu da siz bulun…