Google, Microsoft‘un kelime işlem, hesap tablosu ve benzeri ofis programlarındaki ezici üstünlüğünü yıkmak için bir adım daha attı. Geçen haftasonu Google, Sun Microsystems‘a, sahip olduğu StarOffice programının ücretsiz indirmeye açılması teklifini sundu. Bu teklif, Microsoft’un MS Office programı için büyük bir rekabet olacağının sinyallerini veriyor.

New York Times‘ın teknoloji bloğu Bits‘te çıkan habere göre, Google’ın kendi ürünü “Docs & Spreadsheets“e nazaran hayli ilerde olan StarOffice daha çok iş amaçlı kullanımlar için tercih sebebi olacakmış. Haberde “Google, ücretsiz yazılım paketine StarOffice’i koyuncaya kadar ürünün fiyatı 70 dolardı” gibi bir ibare bulunuyor, nitekim Sun’ın sitesinde fiyat hala 69.95 dolar görünüyor.

Diğer yandan, StarOffice Google Pack‘e çoktan eklenmiş, ücretsiz olarak indirilebilir.habere göre, iki şirket arasındaki anlaşmalardan haberdar olan bir yetkili (hep böyledir kim olduğu söylenmez), google’ın sun’a ödeme yaptığını (halen ödeme yapıyor olduğunu) söylemiş. google’ın bu kadar masraflı bir işin peşinden neden gittiğiini “analizciler” şöyle açıklamışlar: google ücretsiz ofis programlarının kullanıcılarına reklam göstermeyi, bu yolla gelir elde etmeyi planlıyor.Creative Strategies analizcilerinden Tim Bajarin, “Goolge’ın Docs and Spreadsheets ürünü hafifsiklet kullanıcılara ve küçük işletmelere hitap ediyor. Google’ın bu son StarOffice hareketi, ciddi işletmelerdeki kullanıcıların peşinden gitmekte çabasını arttırdığını gösteriyor.” diyerek olayı yorumlamış.Yakında Google’ın yukarıda bahsi edilen iki ayrı ürünü, Docs & Spreadsheets ve StarOffice’i birleştirebileceği de akıllara geliyor.

Bu arada ilginç bir ayrıntı da var. Microsoft, yeni Office sürümleri için geliştirdiği PDF biçimli belge kaydı için sarfettiği uzun uğraşlarına rağmen Adobe‘nin iznini koparamamıştı. halbuki bu noktada StarOffice programının bu izni aldığı görülüyor (programın tanıtıldığı sayfada, özelliklerde) (bir düzenleme notu: aslında bu özellik staroffice’de 2005’ten beri varmış)Staroffice hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar için kısa bir de özet verip bitirelim:staroffice 6.0 sürümüne kadar ücretsizdi. Daha sonra sun, openoffice adıyla açıkkaynak kodlu sürümünü ücretsiz, staroffice’i ise paralı yapmıştı. şu anda staroffice bildiğimiz tüm microsoft office biçimlerine uyumlu olarak çalışıyor (doc, xls, ppt gibi)staroffice programını 69.95 dolar verip sun’dan indirmek için buraya, beleşe google’dan indirmek içinse buraya tıklayabilirsiniz.