Network Marketing yeni bir iş değil, 50 yıldan fazla bir süredir dünya üzerinde kullanılmakta ve çok sayıda insanın hayatını olumlu yönde değiştirmektedir.İnternetin son yıllarda hayatımızın her noktasına girmesiyle dünya ticaretide bu yönde çalışmalarını arttırmaya başladı. Ülkelerin önde gelen şirketlerinden çoğu altyapılarını Network Marketing sistemine göre yeniden yapılandırdı. Bunun yanında yalnızca Network Marketing altyapısını kullanan şirketler ortaya çıktı.Stratejileri farklı olan bu şirketler, önceleri yeni olan bu sektörün bilinmemesi sıkıntısını yaşarken şimdilerde aralarındaki rekabete odaklanmış durumda. Çünkü önümüzdeki on yılın en çok kullanılan ticaret şekli olması artık bir hayal değil.

Network Marketing Nedir?
Network Marketing Nedir?

Network Marketing’in yaygınlaşması doğrudan satıştan stratejisinden farklı olarak, Çok Katlı Pazarlama sisteminin ortaya çıkmasınada sebep olmuştur. Çok katlı pazarlamanın doğrudan satış stratejisine göre farkı ise satışlarınızı tek başınıza değilde sizinle birlikte ortak bir amaç için çalışan ekibiniz ile birlikte yapıyor olmanızdır. Buda bir anlamda kendi işinizin sahibi olmanızı ve grup halinde çalışmanın gücünü farketmenizi sağlar. Kazanç konusu ise şirketlerin stratejilerine göre değişiklik göstermektedir. En güzel yanı ise stratejiyi doğru uyguladığınızda kazanmama gibi bir ihtimalinizin olmamasıdır. Çünkü bu sektörde para kazanamamanın tek yolu işi bırakmaktır.Peki neden Network Marketing sektörü bu kadar hızlı büyüdü?Çünkü şimdiye kadar uygulanan reklam stratejileri ile başarıya ulaşmak için hem reklam için çok büyük bir bütçe ayrılması gerekiyordu hemde yapılan reklam her zaman her kesime hitap etmiyordu. Network Marketing sektörünün bu kadar etkili olmasının ve klasik reklam stratejilerini geri planda bırakmasının en büyük sebebi çok açık bir şekilde, bire bir tavsiye yoluyla yapılıyor olmasıdır.Sizinde kabul edeceğiniz gibi; eğer kuzeniniz yada çocukluk arkadaşınız size bir şey öneriyorsa, önerdiği şeye %50 daha olumlu bakarak incelemeye geçersiniz. Bu anlamda satılacak ya da uygulanacak sistem ne olursa olsun burada önemli olan bu şeyi size kimin önerdiğidir. Geriye kalan %50’lik diğer kısım ise bizim seçimlerimize göre değişken olacaktır. Network Marketing stratejilerinin eski stratejilerden etkili olmasının en büyük sebebi budur.Bire bir tavsiyenin dışında ikinci faktör ise, katlamalı bir sistem olmasıdır. Yani belki siz ilk anlamda sadece yakın çevreniz ile başlıyorsunuz çalışmaya ama bu yakın çevrenizinde kendine ait bir yakın çevresi var. İşte işin boyutu burada ikinci kez değişiyor ve Network Marketing stratejileri burada iki sıfır öne geçiyor. Geriye sadece mucizeler kalıyor. Tabii ki sadece başarılı Network Marketing şirketleri iyi organize olmuş bir grup için geçerli bu durum.Ayrıca işsizliğin ülkemizde bir an bile gündemden düşmediğini düşünürsek, insanların kendi işlerini kurabilmeleri için mükemmel bir fırsattır. Bu nedenlede uygulanması ve kullanımı her zaman başarılı olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Network Marketing Sektöründen Bazı  Şirketler
Network Marketing Sektöründen Bazı Şirketler

Şirketlerden örnek vermemeye özen gösterdim ama çok bilinen bir kaç şirketi söylememin bir sakıncası olmayacağını düşünüyorum. örneğin herkesin çok yakından tanıdığı AVON, HERBALIFE, AMWAY, QUEST INTERNATIONAL(QNET), ORIFLAME vb. şirketler Network Marketing alt yapısını kullanırlar. Stratejileri ne kadar etkilidir tartışılır. Her biri için kendi stratejisi vazgeçilmez olacaktır. Eğer bir karar vermek istiyorsanız mutlaka sistemlerinin tüm detaylarını çok iyi araştırmamız gerekecektir.Bire bir tavsiye ve Katlama faktörlerinin dışında üçüncü önemli özellikleri ise ürünleri iskontolu fiyatları ile almak yerine toptan satış fiyatları ile alabiliyor olmanızdır. Eğer ürünler günlük hayatınızda kullanabileceğiniz ve ihtiyacınız olan şeyler ise bu aile içi ekonominize büyük katkı sağlayacaktır. Ürünler fabrikada üretildikten sonra tüketiciye ulaşana kadar gezmesi gereken tüm vasıtalar ortadan kaldırıldığı için ürün fiyatında faydalı bir düşüş olmaktadır.Şimdi gelelim Network Marketing sistemlerinin yaşadığı en büyük sıkıntıya. Bu tür şirketler her fırsatta saadet zinciri ve titan gibi sistemlerle karıştırılmaktadır. Halbuki asıl saadet zinciri damgası yemesi gereken şirketler çalışanlarını bir köle gibi çalıştıp hakettikleri ücreti vermeyerek kişileri sürekli çalışmaya mecbur bırakan ve sadece şirket sahibinin büyük paralar kazandığı şirketlerdir. Bu sistemler dünya üzerinde o kadar güzel kurulmuştur ki insanlar çalışarak sadece bir sonraki ay için gelir elde edebileceklerine ve asla koca bir yıllık kazanca aslında bir ayda ulaşabileceklerine inanmamaktadırlar. Bu şekilde bu modern kölelik sistemi tıkır tıkır çalışmaktadır. Ta ki Network Marketing Sektörü bu kadar gündeme gelene kadar.

Hakettiğini Alamayan İşçi - 'Malesef' Modern Köle
Hakettiğini Alamayan İşçi – ‘Malesef’ Modern Köle

Çevrenize baktığınızda bir firma, şirket hatta bir grup yönetecek özgüvene sahip kimseyi göremeyeceksinizdir. Yok denecek kadar azdır. Belki otuz kişide yalnızca bir kişi çıkabilir. Buna geleneksel iş stratejileri ve ülkemizdeki eğitim sistemi sebep olmaktadır. Yalnızca yetişkin değil ilkokul ve/veya ortaokul çağındaki çocuklara büyüdüklerinde ne olmak istediklerini sorduğunuzda size kesinlikle maaşlı mesleklerden birini söyleyeceklerdir. Daha bizler küçücük çocukken bizlere bu sistemin bir parçası olma fikri verildi. Çünkü hiç kimse bize gelip sen aslında kendi işinin sahibi olabilirsin demedi.

Çok Katlı Pazarlama Planı Örneği
Çok Katlı Pazarlama Planı Örneği

İşte Network Marketing sektörü zamanla çok büyük paralar kazanmanızdanda öte size müthiş bir özgüven, geleceğe güvenle bakabilmek, yaratıcılık, umut, yenilik ve daha saymakla bitmeyecek kadar çok, güzel imkanlar sunmaktadır. Şimdiden düzeni bu kadar değiştiren bu sistem gelecekte dünya üzerindeki ticaretin dengesini alt üst edecektir.Network Marketing özet olarak bu şekilde anlatılabilir her şirketin stratejisi farklı olacağından daha fazla detaya girmek kafa karışıklığı yaratacaktır. Zaten herhangi bir kişi bu sektöre adım atmak istiyorsa geleneksel stratejilerin esaretinden kurtulmalıdır. Aksi takdirde çok çabuk pes edecek ve beden gücünü kullanarak çalışmaya devam edecektir.Şimdilik daha fazla bilgi almak için verdiğim şirketlerin internet adreslerine ya da Türkiye Doğrudan Satış Derneği‘nin sitesine bakabilirsiniz. Çünkü oradaki bilgileri tekrar etmek istemedim, çok güzel ve detaylı açıklamalar bulabilirsiniz.Bir sonraki yazımda Network Marketing ile ilgili bilgiler vermeye devam edeceğim.Network Marketing ile ilgili bilgi içeren bir video; buradan!Network Marketing’in dindeki yerini merak edenler; buradan!Doğrudan Satış DerneğiAvrupa Doğrudan Satış Dernekleri Konfederasyonudünya doğrudan satış dernekleri konfederasyonu