Geçtiğimiz günlerde Samsung’un APS-C sensörlü kompakt fotoğraf makinasını duyurmuştuk. Bu gün de benzer bir fotoğraf makinası Fujifilm’den geldi; FinePix X100.

Makinanın diğer kompakt makinalara göre en önemli avantajı ise DSLR makinalarda kullanılan APS-C boyutunda sensör kullanıyor olması. Sensörün çözünürlüğü ize 12.3 MP.

Tabi ki FinePix X100’ün özellikleri bununla sınırlı değil. Makina’da hem LCD ekran hem de optik vizör bulunuyor. Bu sayede isterseniz çekeceğiniz kareyi vizörden hem de 2.8 inchlik LCD ekrandan görüyorsunuz. Son zamanlarda kompakt makinaların neredeyse hepsinde sadece LCD ekrana yer verildiğini düşünürsek bu da makina için büyük bir artı..

Makina ayrıca Hybrid Vizör özelliği sayesinde Vizörde çekim ile ilgili bilgileri de görüntülüyor.

FinePix X100, 720p video kaydı yapabiliyor. Makinada Fıjifilm’in EXR fotoğraf işlemcisi kullanılmış.

Makina 23mm F2 Fujinon lens ile beraber geliyor. Bu da mükemmel bir çekim kalitesi sunuyor fotoğrafçılara. Lensin ayrıca 10cm makro özelliği de bulunuyor.

Makinaya harici flaş takmak isteyenler için hot shoe yuvası mevcut. Makinanın çekim yapabildiği ISO aralığı ise 200 – 6400 arası. Makina ayrıca saniyede 5 kare fotoğraf çekebiliyor. Hafıza kartı olarak ise SD / SDHC / SDXC kartlar destekleniyor.Makina 2011 yılı içinde piyasaya sürülecekmiş. Fiyatı ile ilgili ise henüz bir bilgi bulunmuyor. Fujifilm FinePix X100 ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler buraya bakabilirler.