Çoğumuz tanımıyoruz onu . Onu tanımıyoruz belki ama bir çok şarkısını ezbere biliyoruz . Yok canım ben bilmem bu herifin şarkılarını dediğinizi duyar gibiyim , işte sıralıyorum o şarkılardan birkaçını ; We will rock you! , Show must go on !, We are the champions !… ve sayamadığım dünya çapında hit olan şarkılara sahip Queen topluluğu 1971 de , Brian May , Freddie Mercury, John Deacon ve Roger Taylor tarafından kuruldu . Klasik rock gruplarından farklı olarak oldukça güçlü bir vokale sahip olan Freddie Mercury grubun beyniydi diyebiliriz . Freddie’nin zekası Brian May’in gitar dehasıyla birleşti ve kraliçeyi taçlandırdı.

Marjinal kişiliği ve olağan üstü kıyafetlerine rağmen gönüllere taht kuran Freddie Mercury kariyeri boyunca sayısız albüme imza attı. Jazz Freddie Mercury’nin solo albümü olmakla birlikte içinde barındırdığı Mustapha İbrahim adlı şarkı çok tartışılmıştır. Arabik ezgilerle ve bize tanıdık gelen ‘ selam aleykum , aleykum selam , Allah ‘ gibi ifadeleri içeren bu şarkı Freddie Mercury tarafından, en çok sevdiği adam olan Mustafa İbrahim’e yazılmıştır.

Tazmanya’nın Zanzibar adasında doğan Mercury ilk asyalı Rock star olarak nitelenmiştir. Çocukluğunun büyük kısmını büyük annesi ile geçiren Mercury ( o zamanlar Farookh Bulsara) , Zanzibar’daki 1964 devrimi nedeniyle, 17 yaşındayken ailesi ile birlikte İngiltere’ye taşındı. Ailesinin Hukuk baskılarına rağmen ” Hukuk okuyacak kadar zeki değilim” diyerek çok zeki bir hamle yapan Mercury İngiltere de Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı. (Ealing Art College)

İngiltere
İngiltere

Yıllarca Mary Austin ile beraber olan Freddie cinsel hayatında oldukça açık olmuştur. 70’li yıllarda bir röportajında ‘ Bir nergis kadar geyim, tatlım’ diyerek eşcinselliğini inkar etmemiştir. 70’li yıllar ile birlikte Freddie ‘nin erkeklere olan tutkusu artmış ve Mary ile ayrılmak zorunda kalmışdır. Freddie’nin eşcinsel deneyimlerine rağmen dost olarak kalmışlardır. Freddie Mercury , Mary’yi gerçek dost olarak tanımlamış ve asla bir erkeğin onun yerini dolduramayacağını ifade etmiştir.

Freddie ve dişleri
Freddie ve dişleri

Freddie Mercury’nin hayatı boyunca mustarip olduğu dişlek bir çene yapısı vardı. Kariyerinin ilk yıllarında bunu düzeltirmek istediğini fakat sesine zarar gelmesinden korktuğunu açıklamıştır. Gülümserken , dişlekliği görünmesin diye genelde ağzını kapatırdı .

Freddie , evi ve kedisi
Freddie , evi ve kedisi

Freddie Mercury kedileri çok severdi , fotoğrafta görünen şatosunda yaklaşık 20 kedisiyle beraber yaşayan Freddie , bir rivayete göre kedilere en az insanlar kadar değer verirdi . Kendisinin yaptığı açıklamalarda ise kedilerle arasında farklı bir bağ olduğunu belirten Mercury Delillah adlı şarkısını ve Mr. Bad Guy albümünü kedilerine adamıştır.

Kraliçenin Kralı !
Kraliçenin Kralı !

İslamik Seferberlik ve Çoğalma (UAMSHO) adlı bir örgüt Zanzibar Hükümetinin kültür bakanlığını basarak Freddie Mercury’nin 60. doğum günü kutlamalarını engellemiştir. Neden olarak ise ; Mercury’nin müslüman olmadığını ve homoseksüel ilişkileri nedeniyle islam adası olan Zanzibar’ın yanlış tanıtılacağını ileri sürmüşlerdir. Her ne olursa olsun , dünya genelinde yapılan anketlerde en başarılı vokal seçilerek, yaşamıyor olmasına rağmen gücünü koruduğunu göstermiştir.

Mercury’ye 1987 ‘de aids teşhisi konuldu . Oldukça enerjik olarak gördüğümüz bıyıklı adam adeta eriyip , bir deri bir kemik kalmıştı. Sorulan bütün soruları cevapsız bırakıyor , kaçıyordu . Bu davranışları akıllarda aids olduğu iddiasını güçlendirsede o her fırsatta bunu yalanlıyordu. 80’lerin başı oldukça aktif geçmişti Queen üyeleri için, konserden konsere koşuyorlar turnelere çıkıyorlardı. Ama yılı yarıladıktan sonra düşüşe geçtiler. Freddie bizden saklıyordu aids olduğunu , sahneye çıkamıyor, albüm çıkaramıyordu . Açıklama olarak ise kısa bir tatile çıktıklarını söylüyorlardı . Ve inanılmaz sürpriz bir şekilde bir albüm çıkardılar ;Innuendo . Uzun süren sessizliğin ardından şok etkisi yaratan şarkılarla girdi hayatımıza ve bu albümde bir çok mesaj vardı . Show must go on ( şov devam etmeli) , innuendo (ima), I can’t live with you ( sensiz yaşayamam) gibi oldukça imalı şarkılar içeren albüm yayınlandıktan 2gün sonra Freddie Mercury bir röportaj verdi;

Son haftalarda kamuoyunca yapılan yoğun varsayımlar üzerine, testlerimin HIV pozitif çıktığını ve AIDS taşıdığımı onaylıyorum. Bu sonuçları şimdiye dek saklamamın nedeni, grubumdaki insanların mahremiyetini korumak adına en doğru yol olacağını düşündüğüm içindir. Lakin artık, dostlarımın ve dünya çapındaki hayranlarımın sakladığım gerçeği öğrenme zamanı gelmiştir ve umarım herkes bu korkunç hastalıkla baş etmemde bana yardımcı olacaktır. Mahremiyetim benim için daima önemli olmuştur ve çok fazla röportaj vermememle ünlüyümdür. Bu davranışım bundan sonra da bu şekilde devam edecektir, lütfen beni anlayışla karşılayın.

Freddie Mercury, bu açıklamayı yaptıktan 24 saat sonra Mary Austin’in kollarında hayata gözlerini kapadı.kaynak 1kaynak 2kaynak 3kaynak 4