Siteler arası zap yaparken çok ilginç yazılara denk geldim.Biraz araştırınca daha da çok şaşırdım doğrusu.Bir sitede daha önce haberim olmayan ve sadece bilim kurgu filmlerinde olduğunu düşündüğüm icatların aslında gerçekte yapıldığını öğrendim.Örneğin Örümcek Adam filmindeki Dr. Octopus’un omurgasına yerleştirdiği mekanik kollar.Evet, o da icat edilmiş.

Dr. Octopus
Dr. Octopus

HULC isimli bu kolar,bir çeşit hidrolik sistem,kullanıcısına 90kg’a kadar ağırlığı rahatça kaldırabilme yetisi kazandırabiliyormuş.Her türlü hareket yetkisi kazandırıp yapmak istediğiniz hareketi de hissedebilmesi ayrı bir güzellik.
Hulc’un diğer tuhaf bir yanı da kesintisiz güç özelliği ile hiç bir şekilde yarı yolda bırakmaması.Yani enerji bitse bile hala işine devam edebilir imiş.Tamda bunu görünce hazır gündemde şehitler varken aklıma “acaba her askere şundan versek her kola bir silah falan taksak daha çok etkili mi oluruz ” geldi.neyse sonumuz hayrola.Hazır teknoloji demişken ne kadar bağıntılı olur bilmiyorum ama diğer gezdiğim sitelerde “çöpten otel” başlığınada çok takıldım doğrusu.

çöp otel
çöp otel

Çok hoşuma gitti doğrusu.Adam dünyanın her yerindeki sahillerden topladığı çöplerle bu 3 odalı oteli inşa etmiş ve aslında dünya için önemi büyük bir adım.Düşünsenize sadece bir günde bir mahalleden çıkan çöp nerdeyse tonları bulabiliyorken dünya genelinde çıkan çöplerin nereye gidip ne olduğunu bir düşünün? aslında bunun örneği Wall-E animasyon filminde de verilmiş.şurdan fragmana gidebilirsiniz.Taktirlik bir durum.Tam bunlara bakarken birden gülme geldi.Bilirsiniz belki Kocaeli’nde iki tren birbirine çarpışmıştı.Şaşırtıcı değil mi? iki tren çarpıştı? ha,nasıl yani? aynı rayda mı gitmişler? hayır değişik raylar.Makas mı varmış yanlış yola mı sapmış? hayır makas yokmuş.(?)

çarpışmış tren
çarpışmış tren

Aynen resimdeki gibi olay.Ayrı raylarda giden trenler bir güzel birbirine girmiş.Bu makinistlerle tanışmak isterim doğurusu büyük başarı.Herşey bir yana nerdeyse kurtuluş savaşında asker taşımış bu treni değiştirmeye tenezzül etmeyen devlete ne demeli hiç bilmiyorum.Teknoloji desek var,tren desek garlarda eskimeyi bekliyor,para var,olanak var,herşey var ama insan sağlına önem yok sanırım.son söz olarak çok bağımsız konular ele almış alabilirim ama meclisimizin 3 canlık meclis fighter oyununu game over olmadan izlememiz ve farkındalığa ulaşmamız gerek.Dizilere dalarak 40 saniyelik ağlamaklı haberleri unutup dizilere ağlasakta bir umut yaşıyoruz.Araştırmak lazım herşeyi bilmek ve düşünmek.Bu teknolojilerin düşüncelerin hepsini hepimiz yapabiliriz fakat düşünmemize rağmen her zaman bir yerlerden bir şeyler bekliyoruz.İnsan kendi fırsatlarını kendi yaratır düşüncesi gerçek bir düşünce olduğu kanaatindeyim.Fikirlerinizi askıya almayın gerçekleştirin dostlarım.