EuroBasket 2001‘i izlemek için ASKi spor salonunun yolunu tuttuk. Açılış günüydü. içeri girmek için bir hayli sıra vardı ama pek sürmedi, içerdeydik. İlk maç A grubundan Ukrayna-Litvanya maçıydı. Gayet monoton geçen maç litvanya’nın 82-60 galibiyetiyle sona erdi. Daha sonra bizi canlandıran maçlardan biri olan a grubu takımlarından fransa-israil maçı başlandı. fransa’nın sahaya çıkmasıyla yer gök inlemeye başladı. fransa desteklenmiyor, yuhalanıyordu. maçta israil desteklendi. fransa topu eline geçirse yuhalanıyor, israil kapsa alkışlanıyordu. son 24 saniye; israil maçı 62-60 önde götütüyor. o da ne maçın bitimine 6 saniye kala fransa skoru eşitledi. durum; 62-62. maç bitiyor. uzatmada fransa israil’i 77-71 yeniyor. ama bunu kendine yediremeyen yurdum insanı fransa’yı yuhalamaya devam ediyor.

işte beklenen an. 12 dev adam sahada! her yer kırmızı beyaz, inliyor, boş koltuk yok. arka arkaya ibo, hidayet tribünlere el sallıyor ve bir yandan ısınıyorlar. maç başladı: türkiye-letonya. ilk dakikalarda gerginlik artıyor. arka arkaya sayı kaybediyoruz. her yer türkiye diye inlemeye devam ediyor. letonya topu kaptığı an yuhalanıyor, siren sesleri çalıyor. ilk yarı bitti, 42-37 yenik durumdayız. ikinci yarıya iyi başlıyoruz. son periyottayız. her yer hâlâ türkiye diye inliyor, çok heyecanlı. maçın bitimine 5 dakika kala hidayet 5 faulle oyun dışı kalıyor. son saniyelere geliyoruz letonya son çabalarına rağmen skoru değiştiremiyor. 85-82 türkiye maçı kazanıyor. tribünler ayakta “türkiye” diye bağırıyor. 12 dev adam ilk görevi başarıyla tamamladı. kutlamalar bitince ispanya-slovenya maçını izlemeden evimize dönüyoruz. o maç da 85-61 ispanya’nın üstünlüğüyle bitiyor.

12 dev adamın bugün 19:00’da slovenya ile oynayacağı maçta başarılar dileriz.

Ayrıca bugün slovakya ile karşılaşacak olan futboldaki gururumuz olan a milli takımımıza da başarılar dileriz. (maç 20:40’da trt1‘den naklen yayınlanacak.)