İngiltere’de doğan Amerikan aktris Elizabeth Taylor, 27 Şubat 1932 tarihinde Francis Lenn Taylor (sanat galerisi sahibi) ile Sara Viola Warmbrodt’un (oyuncu) kızları olarak dünyaya geldi. Büyükannesi Elizabeth Mary Rosemond’un adını alan ve İngiltere’de doğan aktris, ailenin ikinci çocuğuydu. 3 yaşında bale dersi almaya başlayan Elizabeth, 2. Dünya Savaşı’nın başlayınca ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etti. 9 yaşına gelen Elizabeth, bir aile dostlarının ısrarı üzerine Hollywood’daki Universal Stüdyoları’na götürüldü ve yapılan deneme çekimi sonrasında beğenilen küçük kız, derhal bir anlaşma imzaladı.İlk sinema deneyimini henüz 10 yaşındayken “There’s One Born Every Minute” ile kazanan Elizabeth, Roddy McDowall’ın başrolünde yer aldığı “Lassie Come Home” ve Orson Welles‘in başrolünde yer aldığı “Jane Eyre” uyarlamasında rol aldı. 1944’te “The White Cliffs of Dover” adlı yapımda rol alan aktris, aynı sene kendisini dünya çapında meşhur eden iki Oscar Ödüllü “National Velvet” adlı filmde rol aldı. 1946’da Courage of Lassie”, 1947’de “Life with Father”, “Cynthia“, “A Date with Judy”, “Julia Misbehaves” ve sonrasında Louisa May Alcott uyarlaması olan “Little Women“de rol aldı. Aynı sene “Conspirator” ve “The Big Hangover” adlı yapımlarda rol alan Elizabeth, 1950 senesinde Conrad Hilton Jr. ile dünya evine girdi. Ancak bu evlilik sadece sekiz ay sürdü ve ikili, 1951 başında yollarını ayırdı.Kariyerinde hızla yükselmeye başlayan Elizabeth, “Father’s Little Dividend“, George Stevens’in yönettiği 6 Oscar ödüllü “A Place in the Sun” ve Vincente Minnelli’nin yönettiği “Father of the Bride” adlı romantik komedide rol aldı.1951 senesinin sonlarına doğru “Quo Vadis” adlı filmde konuk oyuncu olarak yer alan aktris, İngiliz aktör Michael Wilding ile dünyaevine girdi. Aynı sene “Love Is Better Than Ever”, “Ivanhoe” ve “The Girl Who Had Everything” gibi yapımlarda rol alan Elizabeth, “Elephant Walk”, “Rhapsody” ve “Beau Brummell” adlı yapımlarda da yer aldı.

1.57 cm boyunda olan Elizabeth Taylor, 1953 senesinde ilk çocuğu Michael Howard Wilding’i ve 1955 senesinde ikinci çocuğu olan Christopher Edward Wilding’i dünyaya getirdi. Richard Brooks’un yönettiği “The Last Time I Saw Paris” adlı filmde rol alan aktris, 1957 senesinde eşi Wilding ile yollarını ayırdı. Aynı sene “Raintree County” ve 9 dalda Oscar adayı olan “Giant” adlı yapımda rol aldı. “Cat on a Hot Tin Roof” ve kendisine ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getiren “Suddenly, Last Summer” adlı yapımda rol alan Elizabeth, 1957 senesinde Michael Todd ile dünyaevine girdi. Taylor’un bu evliliği de maalesef kısa sürdü; 1957 Ağustos’unda üçüncü çocuğu Elizabeth Frances Todd’u dünyaya getiren aktris, 1958 senesinde eşini bir uçak kazasında kaybetti.1960’da “Scent of Mystery”, kendisine ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ını kazandıran “BUtterfield 8“de yer alan aktris, “Cleopatra” adlı filmde ‘Cleopatra’yı canlandırdı. 1959 senesinde müzisyen Eddie Fisher ile dünyaevine giren Elizabeth, Richard Burton ile ilişki yaşamaya başladı. 1961 senesinde Burton ile olan ilişkisi sonucu Maria’yı dünyaya getiren Elizabeth, 1964 senesinde Fisher’den boşandı ve aynı sene Richard Burton ile evlendi. “The V.I.P.s” ve “The Sandpiper” adlı yapımlardan sonra eşi Richard Burton ile “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” adlı yapımda rol aldı. Bu performansıyla ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ını kazanan aktris, 1967’de “The Taming of the Shrew“de ve bir Marlowe uyarlaması olan “Doctor Faustus”ta rol aldı. Aynı sene Marlon Brando ile “Reflections in a Golden Eye” ve “The Comedians”da rol alan aktris, “Secret Ceremony” ve “Boom” adlı filmlerde de yer aldı.

“Anne of the Thousand Days”, “The Only Game in Town”, “Zee and Co.”, “Under Milk Wood”, “Hammersmith Is Out”, TV filmi “Divorce His – Divorce Hers”, “Night Watch”, “Identikit” ve “Ash Wednesday“de rol aldı. 1974 senesinde eşi Burton ile yollarını ayırma kararı alan Taylor, 1975 senesinde Burton ile tekrar evlendiyse de bu karar da kısa sürdü ve çift 1976 senesinde boşandı.”The Blue Bird”, “Victory at Entebbe” ve Harold Prince’nin yönettiği “A Little Night Music” adlı müzikal komedide rol alan aktris, 1976 sonunda Senatör John Warner ile dünyaevine girdi. “Winter Kills”, Guy Hamilton’un yönettiği “The Mirror Crack’d”, “Between Friends”, “Malice in Wonderland” ve mini dizi “North and South”da yer alan Elizabeth Taylor, 1982 senesinde eşi Warner’den ayrıldı. “There Must Be a Pony”, “Poker Alice”, “Sweet Bird of Youth” ve “Il giovane Toscanini” gibi filmlerde rol alan aktris, “Sweet Bird of Youth” filminde rol aldı.1980’lerde alkol problemi yaşayan aktris, 1991 senesinde rehablitasyonda tanıştığı Larry Fortensky ile dünyaevine girdi. Sadece 5 sene süren evlilik, 1996 sonunda bitti.1994 senesinde son sinema filmi “The Flintstones“de rol alan aktrise 2004 senesinde ‘kalp yetmezliği’ teşhisi kondu. İki defa ciddi zatürree nöbeti geçiren aktris, beş kez kalça kemiğini zedelemiş ve cilt kanserini de atlattı. Kabala üyesi olan Taylor, AIDS ile mücadele için Taylor Aids Fonu’nu kurdu.