3 gündür offline yaşamın değerini anlamış bir insanım. cuma’yı cumartesiye bağlayan gece “çota” sesiyle patlayan bilgisayarımın güç kaynağı yüzünden haftasonu başıma gelmedik kalmadı, bugün ise tuzu biberi oldu herşeyin..

gece patlayan güç kaynağı, bugün önemli bir sunum yapmam gerektiği için, tutuşmama vesile oldu. sabah 8’de evden çıkıp dijital center yollarına düştüm. yeni güç kaynağı alıp döndüm eve çocuklar gibi şen, 120$ kadar hafiflemiş olarak.. bilgisayarım montajıydı, chp kongresinde atılan yumruklardı derken, bilgisayarı açmmamla sigortaların atması bir oldu , ufak bir haydaaa çektikten sonra, bir deneme daha bir daha atan sigorta, hemen telefona sarıldım dijitalcenter’in teknik servisini aradım..

– merhaba, sabah karga kahvaltı etmeden gelip , güç kaynağı almıştım ya hani ben, o güç kaynağını monte ettim şimdi ama sigortalar atıyor, neden olur ki?
– belki yanlış monte ettiniz?
– kontrol edelim?
– edelim..
keza kontrol edildi, bağlantılar doğru.. benim anakarttan umudum kesilmeye başlıyor ki..
– ozan bey, belki de ilk güç kaynağınız patladığında anakartınızıda yakmış olabilir?
– argh, evet olabilir, neyse teşekkürler..

diyip kapattım, yorgunluktan sızıp, gözümü pazar sabahına açtım, güzel limiti olan kredi kartı sahibi arkadaşlardan birisini pazar kahvaltısından edip, vatan computer’e gittim kucağımda kasayla..

– merhaba, benim bilgisayarımın anakartı sorunlu, muhtemelen başka şeylerde var sorunlu ama hangileri bozuldu bilemiyorum. şimdi sizden anakrt alsam, benim diğer şeyleri ona takıp denesek teknik destekte, söyleseler bana da hangileri yanmışsa onlarında yenisini alayım hemen ben?
– olmaz biz öyle bir hizmet veremiyoruz!
– yahu hangisi yanmış derseniz, alıcam diyorum yenisi.. garanti/ değişim falan istemiyorum ki ben, sizden alışveriş yapmak istiyorum
-olmaz (supervisor aslı hanıma saygılar)

neyse elden ne gelir, 6 ay sonra planladığım 2. makineye en kötü ihtimal hemen sahip olurum diye, anakart & hdd&işlemci&ram alıp çıkıyorum ordan, işler acele hemen halletmek lazım diye..

eve kapağı atar atmaz, yeni anakrt&işlemciyi monte ediyorum, güç kaynağını bağlıyorum ve gene sigorta atıyor (alla alla?), bir kez daha, gene gitti sigorta..

validenin makinesini söküyorum can havliyle (evet valide bilgisayar kullanıcısı), opnun güç kaynağını bağlıyorum yeni anakrta çalışıyor (derin bir oh çekiliyor) ulan yoksa dedikten sonra eski anakrt ve işlemciye bağlıyorum ve onlarda çalışıyor(haydeeaa)

neyse öpülen yanağın davası olmaz diyerek sineye çekiyorum, ama dijital centere gidip güç kaynağını değiştireceğim ilk iş olarak..

sabah 7’de uyanıp, sabah trafiğinde gidiyorum mecidiyeköye, bırakıyorum güç kaynağını, bekle bekle bekle, 2 saat sonra gidiyorum..

– ozan bey, bunu yanlış monte etmişsiniz, patlamış bu
– karıştırıyorsunuz, patlayan ilkiydi, bu sigorta attırıyor sadece,..
– tamam işte, patlamış, sigortaları attırıyor, garanti dışı bu değiştiremeyiz?
– nasıl olur, sigorta attıktan hemen sonra, teknik servisten arkadaşla konuştum, kontrol ettik bağlantıları yahu?
– kim di o arkadaş?
– valla adını sormadım ki?
– neyse, garanti dışı, 25$ verin tamir edelim?
– olur mu yahu, üretim hatasıdır belki?
– üretim hatası olmaz, mis gibi güç kaynağı bunlar

o sırada dikkatimi çeken, teknik servisteki güç kaynaklarının hepsinin aynı markadan olduğu

– ee bir sürü arızalı gelmiş işte?
– çok satıyoruz biz (milyon falan herhalde)
– e aynı oranda çok ta geri dönmüş işte..
– bir durun siz, sertaç beyle konuşalım sizin olayı..
– durayım, durmak yaptığım en güzel iş şu sıra..

durarak geçirdiğim 1.5 saatin ardından, sertaç bey yoğun satış işlerinden vakit ayırıp “olmaz öyle şey” demeyi uygun buyurdu, bende dijitalcenter denilen, soğukhavaüfleyicilerinden oluşan firmaya bir 25$ daha kaptırmamayı uygun buldum..

eve geldim, çalışan güç kaynağıyla, harddiskleri denedim ve tadaa, bütün herşey gitmiş, işler/diziler/filmler/bookmarklar/mailler/asyalı hatun arşivi/mp3ler..

yeni online bir yaşama başlıyorum, sanıyorum ki 1-1,5 sene kadar artık iş yapmıcam weble ilgili, kendi projelerimle ilgilenip okula kanalize olacağım, en azından başımdan geçen olaylardan çıkarttığım ders bu,..

yeni online yaşamımın ilk aktivitesi de “dijital centerdan uzak dur” kampanyası olacak..