coldplay, alternatif rock yapan bir ingiliz grubu.bu yazıya konu olmasının sebebi, ünlü müzik grupları arasında ve yaptığım küçük çaplı araştırmada en fazla dinleyici kitlesine sahip müzik grubu olması.

sao paulo konseri
sao paulo konseri

“”facebook””‘da gezinirken müzik türünde en fazla hayranı olan müzik grubu olmasıyla dikkatimi çekti. öyle ki, daha önceden dinlediğim bir çok grubu da geride bırakmış görünüyordu. (Chris Brown, Linkin Park, Red Hot Chili Peppers, Pink Floyd gibi)tabii bu sıralama, facebook kullanıcılarının tercihi diye düşündüm; lakin googlefight‘da tek tek yaptığım karşılaştırmalarda yukarıdaki gruplardan hiçbiri coldplay’i geçemedi.lastfm‘de 1.599.778 dinleyici (73.460.716 çalış) bilgisi beni tekrar şaşırttı.
şurada da “”google trends”” aracı ile grupların bir karşılaştırması bulunuyor.biraz grup hakkında bilgi vermek gerekirse;bugüne kadar dört stüdyo albümleri vardır; Parachutes, A Rush of Blood to the Head, X&Y ve Viva La Vida or Death and All His Friends.grup, make trede fair kampanyasına olan katkısıyla da tanınmaktadır.grubun piyanisti, gitaristi ve solisti olan Chris Martin‘dir, bas gitaristi Guy Berryman, bateride Will Champion ve gitarda Johnny Buckland.1990 yılında müzik hayatına adım atan grup, 1997 yılında profesyonelliğe geçmiş, ilk albümlerini de 2000 yılında çıkarımıştır.bu kadar tematik bilgiden sonra,coldplay resmi sitesi,lastfm sayfası,türkiye fan sitesi.kısaca, coldplay gerçekten güzel müzik yapan ve çok fazla hayranı olan bir grup.