Klon Savaşları” (Clone Wars) terimi, Star Wars serisinin 2. ve 3. filmleri arasındaki zaman dilimini ifade etmek için kullanılıyor genelde. Ancak piyasaya Star Wars: Clone Wars ismiyle sürülmüş farklı birkaç ürün var ki, bu yazının amacı da bunlardan hangisinin ne olduğunu, neleri anlattığını açığa çıkarmak. Burada açıklayacaklarım sadece film ve dizi formatında olanlar, aynı isimde PC oyunu, kitap ve çizgi romanlar da var.
Star Wars: Clone Wars ismiyle 2003 yılında ilk seri vizyona girdi. Konu olarak II. filmin sonundan III. filmin başına kadar geçen zamanda Jedi ve Cumhuriyet’in Sith ve Ayrılıkçılara karşı mücadelesini ele alan çizgi dizi, 25 bölüm olarak 3 sezon yayınlandı. İlk 20 bölüm 3-7’şer dakikalık kısa animelerdi, ancak 3. sezon 12-15 dakikalık 5 bölümden oluşuyordu ve Anakin Skywalker’ın gerçek bir Jedi Şövalyesi olma sürecine yoğunlaşmıştı. Seri 2005’te bitti ancak popülerliği, daha sonraki film ve diziye ilham kaynağı oldu.

Star Wars: The Clone Wars, 2008’de gösterime giren anime filmin ismi. Sonrasında aynı isimle bir dizi yayınlanmaya başlıyor, bu film de diziye giriş niteliğinde. Yine II. ve III film arasında bir zamanda geçiyor, ancak Anakin burada artık bir Jedi Şövalyesi, üstelik küçük sevimli bir padawanı da var: Ahsoka Tano. Ahsoka karakteri ilk defa bu filmde karşımıza çıkıyor. Anakin, Obi-Wan, Ahsoka ve klonlar, ilk filmlerden hatırladığımız efsane karakter Jabba the Hutt’a yardım ettikleri bir maceraya atılıyorlar.

Star Wars: The Clone Wars (TV dizisi) ise filmin hemen ardından yayınlanmaya başlayan, film kalitesinde bir seri. Filmdeki karakterlere ek olarak, Jedi ustalarının bir çoğu da çeşitli bölümlerde maceradan maceraya koşuyorlar. Star Wars evrenine müthiş bir görsel şölen (high-definition), ancak asıl filmlerdeki ana senaryoyla ufak uyuşmazlıkları var. Yine de her hafta 20 dakikalık seyir zevkinin hatrına izlenir, Star Wars evrenini müthiş bir ciddiyetle takip etmiyorsanız. Şimdiye kadar 18 bölüm yayınlandı, 30 bölümün yayınlanacağı kesin, planlanan rakam ise 100. Çok yakında Türkiye’de de Cartoon Network’te yayına girecek.