Seyahat etmek en büyük hobim. Yolculuk yormaz beni. Parası ve imkanı olup da yerinde oturan adamlara hayret ediyorum. Kalk Dünyayı gör, mübarek adam!
Geziler benim için en eğlenceli aktivitedir. En büyük hayalim de Dünya turu. Henüz birkaç ülke ile sınırlı kalan bu hayalimi gerçekleştirenleri Aylık Coğrafya ve Keşif Dergisi Atlas’tan hayranlıkla takip ediyorum.Atlas’ın bu ayki kapak konusu Işıklar adası İzlanda. Kutuplar ve kutuplara yakın ülkeler en çok merak ettiğim bölgelerin başında geliyor.
Atlas Dergisi Editörü Özcan Yüksek Sedna başlığını taşıyan dergideki yazısında bir Eskimo masalından bahsediyor.Biliyor musunuz, eskimo: “Çiğ balık yiyen adam ,” anlamına geliyormuş? Eskimolar kendilerine eskimo diye çağrılmasını hoş karşılamazlarmış. Bunu anlamından dolayı bir hakaret sayarlarmış. Bu yüzden kendileri için İnuit denilmesini isterlermiş. Halbuki biz onlara Eskimo derken sevgi ve saygıyla bu kelimeyi kullanıyoruz.
Eskimolara ait masalın adı İnuit. Bir buzlar ülkesi masalı bu.Masaldan çok bu masalın kahramanlarının bir özelliği çok dikkatimi çekti. İnuitler, kendilerinden biri hastalandığında bütün toplumun hastalanacağına inanırlarmış. “Ben senim, sen de bensin” mantığına sahiplermiş.Bu gerçekten çok önemli bir özellik. Tarih ve kültürümüzün bize bıraktığı en önemli mirastı bu özellik. Maalesef zamanla bu özelliği kaybettik.Hz.Muhammed’in ifadesi ile; “Bir binanın tuğlaları gibi olmak, bir vücudun organları gibi olmak,” organlardan biri hastalağında diğer organlarının da acıyı hissettiği bir beden gibi olmak, yani kardeş olmak, DOST olmak, birlik olmak, millet olmak, ne kadar da önemli değil mi?
En önemlisi hepimiz insanız. Ben senim, sen de bensin aslında…