Conduit *, web sitesi sahiplerinin kendi kullanıcı topluluklarına değişik hizmetler sunabilmeleri için, herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden, kendilerine ait bir araç çubuğu(Toolbar) oluşturmalarını sağlayan ücretsiz bir servistir.

Internet Explorer, Safari ve Firefox tarayıcılarına eklenebilen Conduit araç çubuğuna; kendi logonuzu, RSS içeriğinizi, radyo çalar, Gadget’lar, haber şeritleri, havadurumu bilgileri, arama kutusu ve özel butonlar ekleyebiliyorsunuz.Ayrıca kullanıcı topluluğunuzla mesajlaşabiliyor, araç çubuğunun görünümünü düzenleyebiliyorsunuz.

Conduit, web sitesi sahiplerinin araç çubuklarına eklemeleri için sağladığı tüm bu içeriklerle beraber daha farklı içerikler de ekleyebilmeleri için şimdide Conduit Marketplace(Conduit Pazarı) adı ile yeni bir hizmeti başlattı.

Web sitesi sahipleri, Conduit araç çubuğu sahiplerinin kullanabilmesi için içeriklerini bir bileşen olarak Conduit Marketplace’e gönderebilecekler. Böylece hem araç çubukları bu bileşenlerle daha zengin bir içeriğe sahip olacak hem de bileşenleri üretenler içeriklerini diğer araç çubukları vasıtasıyla daha geniş bir kitleyle paylaşabilecekler.

Şu anda 200 bin’den fazla Conduit Toolbar sahibi ve bunların da 60 milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta.Kaynak: Conduit, techcrunch.Takip Et: Blog FriendFeed Twitter Facebook Email RSS