BAŞBAKANIN PANTOLON DÜĞMELERİ AÇIK KALMIŞToplum içerisinde rezil olduğunuzu düşündünüz mü hiç? Bir seminer teneffüsünde lavaboya giden, açık kalan yaka mikrofonundan, WC’den salona; büyük, küçük eşliğinde, sesli, karışık, canlı yayın yapan bir bayan konuşmacının durumuna düştünüz mü mesela? Ne kadar feci bir durum değil mi?
Buna benzer örnekler çoğaltılabilir. Tarihi bir örnek verelim isterseniz?
Zaman İsmet İnönü’nün 27 Mayıs İhtilali’nden sonraki başbakanlığı döneminidir. Yorgun
Başbakan bir protokol yemeğine katılmıştır. Yemek sonrası lavaboya giden İnönü’nün dönüşte pantolon düğmeleri açık kalmıştır. Bu durum danışmanlarından birinin dikkatini çeker. Danışman fark ettirmeden Başbakan’ın kulağına eğilir ve gizlice uyarır.. Durumu öğrenen İnönü gayet sakindir. Başbakan bir taraftan pantolonunun açık kalan düğmelerini kapatırken, diğer taraftan da hazır bulunanların duyacağı bir sesle danışmanına mukabelede bulunur:
— Aldırma canım, Ölüden zarar gelmez!
Sayın İnönü’nün dirisinden bu ülkeye ne kadar fayda ya da zarar geldiğini, tartışmayacağım. Paylaştığım nükte özgüvene ve kendinle barışık olmaya dair önemli bir hisse taşıyor. Rezil olmak, karizmayı çizmek, küçük düşmek olarak değerlendirip, kendimizi yiyip bitirdiğimiz bir çok şey aslında o kadar da sorun değildir.
Hayatın bir kuralı da şudur Can: İnsanın başına her şey gelebilir. Zamanla her şey de unutulur gider. İnsanlık hali, başınıza gelen durumlara çok ta kafayı takmayın.
Rezil olduğunu, kötü duruma düştüğünü mü düşünüyorsun Can! Aldırma, bu da geçer…