“Damlardaki kar, saçaklardaki buzKanı kaynayan suya dar geliyor.Haberin var mı, oluklardan sonsuzAkan su sesinde bahar geliyor”Cahit Sıtkı TarancıMart’ın kapıdan baktırıp olmadık yerlerimizi dondurduğu şu soğuk havaya ve bir haftadır ciğerlerime inen boğaz enfeksiyonundan tam anlamıyla kurtulmamış olmama rağmen hatta kışı çok çok sevmeme rağmen yine de baharın gelişinin yaklaşması içimi kıpır kıpır ediyor.

Evelikdenilen ot çeşidi genellikle yapraklarının ve sapının tuzlanması şeklinde yenir, baharda tüketilen bu bitki çorbalara konur.Aslında bahar gelince yenilebilir otların çoğu kendini göstermeye başlar.Genellikle benim gibi kış günü eve domates, biber,patlıcan gibi yaz besinlerini sokmayan kurufasülye, kapuska,karnabahar , nohut türü yiyeceklerden sıkılanlar için bahar yeni bir dönemdemektir.Enginar, çilek, can eriği insanı o biçim heyecanlandırıyor.(baharda ot yemeli)En iyi beslenilmesi gereken dönemlerden biridir bahar mevsimi, alerjik hastalıklar kol gezmeye bu dönem başlar dikkat etmenin tam zamanı, bahar yorgunluğuda bir o kadar önemli, bol sebze, meyve ve sıvı tüketimi bir nebze kuvvetlenmeye yardımcı olabilir, yani suya, yeşilçaya, meyveye dayanın diyorlar kısaca. Bir de bahar depresyonu var akıllara zarar kışın evde yiyip içip , yatıp yuvarlanan dolayısıyla kilo alan bünyelerin bahar telaşesi, sürekli evde durmaktan ve soğuk havadan oluşan stres bu depresyon illetinin kaynaklarından bir kaçı.(Baharda zinde kalmanın sırları)

Doğa ile birlikte yürekler de uyanır derler baharda, insanın içi kıpır kıpır olur ya ondan diyorlar galiba, Nisan, Mayıs ayları gevşer gönül yayları demiş birisi ne demekmiş demek ki sanatçının dediği gibi her bahar aşık olunabiliyormuş. Küçükken papatyalar toplamak için saatlerce orda burda dolanırdım, hala orda burda saatlerce dolanmadan da olsa papatya toplarım. Bahar demek yeşil demektir, alabildiğince yeşil.Bahar en çok çocukları heyecanlandırıyor, hatta çıldırtıyor kızımın mart ayı gelince bahar geldi hatta yaz geldi edasıyla montsuz dışarı çıkmaya çalışmasından onun ne kadar bahar heyecanında ve benim bahar cinnetime ne kadar yaklaşmış oldugunu anlamaktayım, suçu yalancı baharaatmasın boşuna. Nisanla birlikte nisan yağmurları kışın yağanlar gibi hiç kasvet vermez insanın içine, hatta yağdıkça daha çok çiçek açar, ağaç yeşerir diye sevinir insan. Şöylecelacivertleri, siyahları bir kenara sıpıtıp pembelere, sarılara hele hele yeşillere dolanmak istiyor insan. Bir de baharla birlikte daha çok alışveriş yapmak, para harcama isteği oluşuyor bu da tehlikeli ama güzel.(Ataol Behramoğlu’ndan bir bahar şiiri)

Herkesin dallarına bahar gelsin . Bahar depresyonundan uzak kalmak için (ben kalamam şahsen, sizin için yazıyorum) küçük egzersizler, hobiler, bahçe işleri, pozitif düşünme, dengeli beslenme gibi şeyler öneriliyor.Bol bol derin nefes alın, açık havada yürüyün, her gün duş alın (bak bunları yapabilirim) , masa başında çalışırken ara sıra kalkıp dolanın ,bol su için, kahvaltıyı ihmal etmeyin diye de ekliyorlar.Bahar hastalıklarıKredi Kartında Bahar Çarpmasına DikkatBaharda kurdeşene dikkatBaharda mide rahatsızlıkları artıyor