İsmi bilindiği yada bilinceceği üzere; Angela(Nathalie) Gossow. Tanımayanlarımızın görüntüsü ile sesi arasında bağlantı kurmakta zorluk yaşayacağı bayan vokaldir kendisi. Scream ve brutal vokal yapmaktadır. 5 Kasım 1974’de Köln’ de dünyaya gelmiş.Normal bir gençlik geçiren Angela dinlediği müzik türünden dolayı Jeff Walker, David Vincent, Chuck Billy, John Tardy ve Chuck Schuldiner gibi çeşitli isimleri takip etmiş ve bu müziği ciddi anlamda sevmiştirArch Enemy isimli grup vokallerini kaybedince soundlarına uygun bir bayan vokal aramaya karar vermiş.Hemen ardından grup elemanları dünya çapında bir aramaya girişmiş, daha sonra Angela’nın öylesine kaydettiği ses kaydı ellerine ulaşmış. Umutlarını öylesine kaybettikleri bir anmış ki; çok büyük şaşkınlıklara yol açmış.Herkesin şüphelenebileceği üzre bir bayan tarfından kaydedildiği konusunda şüphelenilmiş. Angela apar topar İsveç’e çağırılmış. 2000 yılının kasım ayında grup son halini almış, üyeleri şu şekilde sıralanmıştır:Angela Gossow(vokal)Michael Amott(gitar)Christopher Amott(gitar)Sharlee D’Angelo(bass gitar)Daniel Erlandsson(bateri)Angela’nın aynı zamanda gazeteci olduğu bilinmektedir. Gruba dahil olduktan kısa süre sonra Michael Ammot ile evlenen Angela mutlu bir beraberliği devam ettirmektedir. Grubun şarkı sözlerini de kendisinin yazdığı söyleniyor…Şimdi gelelim Angela Gossow’u özel kılan şeye;ki bu konserde hastadır… su tüketmek zorunda kalmıştır. Neyse tıklayalımizlenildiyse brutal vokal zaten anlaşılmıştır ama brutal vokal hakkında da bilgi vermek, bu konu altında yerinde olacaktır:

Bu işin eğitimini veren kişiler pek olmasa da Melissa Cross isimli bir bayanın eğitimine tabi tutulmuş bir çok ünlü isim vardır. Yani bu işte öğretmen o. Halk arasında çok ça böğürmek vb şekillerde anılan bu vokal tarzı, çok büyük beceri gerektirir aslında. Çünkü ses telleri bunun için hazırlanmamıştır. Güçlü ses telleri gerektiren bu vokal türü uygulanması zor ve aslında diaframdan güç alan teknik bir vokal türüdür. Her yapacağım diyen yapamaz, eğer yapmaya çalışırsa uzun süre sesi kısık dolaşır. Özellikle ergenlikte bunun eğitimsiz bir şekilde denenmesi ses tellerinde kalıcı hasarlara yol açabilir.Dünya üzerinde brutal ve bayan vokalin olmadığını olamayacağını idaa eden insanlara karşı en güzel kanıt Angela Gossow’dur. Anlaşılmaz değil tane tane ve erkeklerden çok daha sağlam bi gırtlakla işine devam eden Angela, grubu ve kendi için mükemmel işlere de imza atmakta. Son albümleri “Rise of Tyrant” olan grup, albümün hemen ardından çeşitli turnelere katılmış ve yeni bir albüm için stüdyoya girmiştir. Ben ve arkadaşlarım Angela’yı özet olarak bir şarkısının ismi ile anıyoruz: “diva satanica”. Saatlerce su dahi tüketmeden brutal vokal yapan ve bence performansının zirvesinde olan biri.”Dünya üzerinde yok mudur başka bayan örneği ” diyecek olanlara benim bildiğim bir kaç tane var fakat en sevdiğimi paylaşmayı uygun buluyorum. Başka örneklerinin olduğuna eminim fakat bilemiyorum bilenler varsa, paylaşmaları rica olunur.

grubuna ismini vermiş olan Otep Shamaya
grubuna ismini vermiş olan Otep Shamaya

Otep’in vokali biraz daha anlaşılmaz ve tiz olmakla beraber tamamen brutaldir. Bence sesin tizliği ayrı bir hava katmaktadır.