1. corel draw >>adobe illustrator için kullanılabilecek en iyi alternatiflerin başında geliyor. ne yazık ki, önemli bir marka ve iyi bir uygulama olduğu için fiyatı pek ucuz değil. ($449.00 usd) Corel draw , illustrator’un yapabildiği hemen hemen her şeyi gerçekleştirebiliyor. Sadece windows tabanlı çalışan bu program, gerek arayüzü gerekse kullanışlılığı yüzünden birçok kişi tarafından en iyi dijital çizim programı olarak kabul ediliyor.

corel draw
corel draw

2. inkscape >>inkscape, harika vektör efektleri yaratabilen bir program. Kullandığı arayüz gereği, kullanıcıların uyguladığı efektlerin sonuçlarını eş zamanlı olarak görmelerini sağlıyor. Illustrator’dan eksiği olmayan ve Windows/Mac bilgisayarlarında kullanılabilen programın en büyük avantajı ücretsiz olması.

inkscape
inkscape

3.serif drawplus >>Sadece windows altında çalışan bu ücretsiz uygulama, illustrator’da yer alan “quick shapes”, “curve editing” ve “curve smoothing” gibi önemli fonksiyonları barındırıyor. Ayrıca, program ile farklı kaynaklardan şablon indirip kullanabiliyorsunuz.

serif drawplus
serif drawplus

4. xara xtreme >>xara xtreme, normalde ücretli olmasının yanı sıra, linux sistemlerinde çalışan açık-kaynak-kodlu bir versiyonunu içeriyor. Ücretli versiyonu ise illustrator’dan biraz daha ucuz sayılabilir. Program, standart vektör çizim uygulamlarını barındırıyor. Ücretsiz versiyonunda da kullanışlı grafik, palet ve menüler bulunuyor.

xara xtreme
xara xtreme

5. skencil >>skencil, linux sistemlerinde kullanılabilen, açık kaynak kodlu alternatiflerden biri. İlüstrasyonlar, diyagramlar yaratmanıza, adobe çıkışlı dosyaları açmanıza olanak tanıyor. Windows ve mac versiyonları da bulunuyor.

skencil
skencil

6. creative docs.net >>creative docs.net windows uygulamaları ile uygun çalışan bir vektör programı. Çizilen bir yol üzerinde şekil ve yazıları yerleştirmenizi, farklı şekilleri birleştirmenizi sağlıyor. Sürükle-bırak özelliği sayesinde, objeleri sayfada istediğiniz şekilde hareket ettirebiliyorsunuz. Program sadece windows’ta çalışıyor.

creative docs.net
creative docs.net

7. sk1 >>sk1, bir diğer ücretsiz linux uygulaması. Profesyonel stillerde basım için gerekli fonskiyonları (cmyk, icc renk yönetimi) destekliyor. Elde ettiğiniz görselleri pdf formatına dönüştürebiliyor. Yakın zamanda windows ve mac versiyonları da çıkacak.

sk1
sk1

8. gimp >>gimp, linux kullanıcıları tarafından bilinen, adobe photoshop benzeri bir grafik çizim programı. Windows versiyonu da bulunan program, ücretsiz dağıtılıyor ve görseller üzerinde sayısız düzenlemeler yapmanıza olanak veriyor. Ne yazık ki, bir çizim programı olsa da, vektör fonksiyonlarının olmaması gibi büyük bir dezavantaja sahip.

gimp
gimp

9. alchemy >>alchemy, vektör tabanlı bir program. Bitmiş veya düzeltilmekte olan projelere uygun olmasa da, taslak hazırlanmada kolaylıklar sağlıyor. Basit arayüzü, oldukça kolay ve beyin fırtınası yapmak için uygun. Windows, mac ve linux versiyonları bulunuyor.

alchemy
alchemy

10. karbon 14 >>karbon 14, bir diğer vektör-tabanlı program. Basit arayüzü, Başlangıç seviyesindekiler için büyük avantaj sayılabilir. Diğer alternatiflere kıyasla çok daha temel işlemleri hızlıca yapmak için kullanılabilir.

karbon 14
karbon 14