Hiç kendinize bildirgec.org‘un Logosundaki kullanılan fontun ne olduğunu yada beğendiğiniz herhangi bir logodaki yazı tipinin ne olduğunu sordunuzmu? Peki ya bir .pdf dosyasındaki yazı tipini dışarıya aktarmanın mümkün mü? Onu bırakın da Yazı tipinin resim düzenleme programlarıyla düzenlendikten sonra başka şekil aldığında bile Yazı tipinin ismini öğrenebilirmiyim diye merak ettinizmi?Bugün size bu sorunları ortadan kaldıracak Online ve ücretsiz tipografi araçlarını anlatacağım. Evde belki böyle araçlarınız olabilir. Ama ev dışında işinizi görebilecek online tipografi araçlarını kullanabilirsiniz.1. WhatTheFont – Resimdeki Fonlatın isimlerini bulurBu çok profesyonel bir sitedir 3 adımda resimlerdeki fonlatın isimlerini öğrenebilirsiniz. 1. adımda resim siteye yüklüyorsunuz. 2. adımda karakterler teker teker ayrılıyor. 3. adımda ise size eşleştirdiği fonları gösteriyor. Aşağıdaki resimde daha kolay anlayabilirsiniz.

bildirgec.org
bildirgec.org

2. Identi Font – Bozulmuş yada Düzenlenmiş resimlerdeki fontları bulmaYukardaki araçla fontun ismini bulamadıysanız bu aracın denemenizde fayda var.

İdenti font
İdenti font

3. Online Font ConverterBir diğer araç ta Online Font converter. Adından da anlaşılacağı üzere fontların formatlarını değiştirmeye yarır. örnek olarak .otf dan .ttf ya yada başka formatlara. Bunun dışında .pdf deki fontları dışa aktarmada da kullanabilirsiniz.

Online Font Converter
Online Font Converter

4. sIFR GeneratorBu araçla Flash dosyalarındaki (.swf) Metinleri seçilebilir hale getirebilirsiniz.

sIFR
sIFR

5. Text FixerBu araçla yazılardaki imla hatalarını düzeltebilirsiniz. Onun dışında HTML doyalarınıda sıkıştırmak içinde kullanılabilir.

Text Fixer
Text Fixer

6. BitFontMaker – Pixel yazı tipleri oluşturmak içinBu araçla Çook küçük yazı yazabilirsiniz.

BitFOnts
BitFOnts

7. Wordle- Yazı bulutuBu araçla kısa sürede yazı bulutları oluşturabilirsiniz. Oldukça kullanışlıdır.

Wordle
Wordle

8. Font Struct – Online Font tasarlayıcısı
Bu araçla kendiniz kısa sürede font tasarlayabilirsiniz.

Font Desing
Font Desing

9. Horus – Online Font DüzenleyecisiBu araçla Online olarak fontlarınızı düzenleyebilir. Türkçe karakter ekleyebilirsiniz.10. Text Ascii Art GeneratorBu araçla yazınızı yazıp ASCII olarak görüntüleyebilirsiniz.

ASCII
ASCII