bildirgec.org

umg

8 yıl önce üye olmuş, 102 yazı yazmış. 281 yorum yazmış.

ruby vs javascript

umg | 13 July 2006 12:13

teknik bir soru ancak kökeni kişisel diyerek gireyim soruma.
greasemonkey sebebi ile birazcık javascripte bulaştım, ama merhaba kullanıcı temalı popup pencereler açmaktan ileri düzeyde ilgilenmeyi düşünüyorum ancak son günlerin popüler aracı ruby on rails konusu canımı sıkıyor.
javascript yazması (yazım kuralları açısından) zor bir dil ve geçenlerde bildirgeçte verilen 15 dakika ruby isimli linkte de azıcıkta olsa ruby ile muhatap oldum (-ki gayet zevkli geldi.) asıl sorunda burada başlıyor ne yazık ki ikisine aynı anda hakkını vererek ilgileneceğim zamanım ne yazıkki mevcut değil. yani sadece birisini öğrenmeye adayacak zamanım mevcut.
sizce zamanımı javascripte mi kurban edeyim yoksa ruby ‘e mi.
bu arada çok profesyonel olmasada web tasarım / uygulama üzerine çalışıyorum ve haliyle de teknik gelişmelerden geri kalmamam lazım geldiğini düşünüyorum. bu platformlardan birinde veya her ikisinde de tecrübeli arkadaşlardan ricam sebepleri ile yukarıdaki sorunuma bir cevap vermeleri. off çok uzun oldu…

Gözüm Görmesin

umg | 02 July 2006 21:08

sansürcü zihniyet iş başında;

firefox kullanıcılarının, özellikle extension canavarlarının yakından tanıdığı GreaseMonkey; sadece kendi bilgisayarınızda geçerli olmak üzere web sayfalarına ek özellikler katmanıza yarayan bir eklenti. çalışma mantığı yüklediğiniz ek scriptler yardımı ile belli sitelerde modifikasyona izin vermesi. bununla ilgili geniş bir web sitesi veri tabanına UserScript‘s adresinden erişebilirsiniz.

eskiler hatırlar; ex-hafif ‘te çok sinirlendiğimiz veya gereksiz olduğuna inandığımız kişileri gözüm görmesin adlı buton ile kendimiz için görünmez hale getiriyorduk. böylelikle olası sinir krizlerine mahal verilmemiş oluyordu.(en azından kendi adıma) her neyse teknik ve tarih kısmı geçtiğimize göre bu yazının asıl amacına gelmiş oluyoruz. “istemiyorsan okuma sesleri” artık kendi adıma gına getirdiğinden mevcut bir script olan troll blocker scriptini hafif ‘e göre uyarladım. bu script ne yapar; öncelikle söylemem gerekiyor ki beklediğiniz mucize program bu değil. scriptin yaptığı işlem her makalenin ve yazarın yanına görmek istemediğimize dair bir ibare eklemesi. bu ibareye tıkladığımızda kişi o an için uçuyor. ancak bu uçuşu sürekli hale getirmek istiyorsak biraz teknik çaba göstermemiz gerekecek.

WebGUI

umg | 13 May 2006 15:14

WebGUI isminden de tahmin edilebileceği gibi bir içerik yönetim sistemi. daha öncesinde php, asp, wordpress vb. program destekli yada teknik bilgi gerektiren sistemlere yakınlık duyamamam sonucu katı bir önyargı düşüncesi ile tanıştık. tanıtımı için yazılan metin tıpkı diğerleri gibi bir sürü vaat dolu ancak artık bu tarz metinlerden de sıkılmanın etkisi ile çabucak demo ‘yu tıkladım.

demo scene

umg | 17 March 2006 08:32

Uzun süredir bilgisayar kullananlar bilir; meşhur Amiga dönemi ve tabii ki kod yazma&grafik hazırlama konusundaki hünerlerini birbirine göstermek isteyen gençleri. Ülkemizdeki genel olarak Demo diye bilinen bu şahaserler, gerek internetin yaygınlaşması, gerek Amiga sahibi olmayan insanlara ulaştırılması maksadıyla hazırlanmış bir çok site ilginizi bekliyor. Bunlardan ilki web üzerindeki (görsel içerikli) en geniş site; kısaca a.d.a. denilen Amiga Demo Scene Archive, bu site üzerinden demolara ister orjinal Amiga dosyaları formatında, ister (eğer Amiga sahibi değilseniz) Divx versiyonlarına erişebilirsiniz. Bir diğer site (aslında podcast) Amiga Demo Podcast. Tam olarak haftada kaç gün yayınlanacağı belli değil ve halihazırda bir demo yayınlanmış durumda. (yenisi 17.03.2005 tarihinde) Yine aynı şekilde bu site üzerinden ister Divx formatında, ister orjinal versiyonlarını indirebilirsiniz.