bildirgec.org

Turkpanzer

9 yıl önce üye olmuş, 19 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

Google Translate Türkçe’ye de çeviriyor

Turkpanzer | 04 February 2009 15:48

Google yerel hizmetlerini geliştirmekte hiç hız kesmiyor. Birçoğumuzun sıkça kullandığı ve uzun süredir hizmette olan Google Translate şimdi çeviri seçeneklerine Türkçe’yi de eklemiş. Tabi ki çeviri sonrası birebir eşanlamlı bir cümle ile karşılaşmıyorsunuz, ama en azından hiç anlayamayacağınız bir metni daha anlaşılır hale getiriyor. Basit cümlelerde ise gayet düzgün sonuçlar veriyor.
Sanırım Google’ın bu hizmeti yabancı dil bilmeyen veya başka dillerdeki metinleri anlayabilmek isteyen kullanıcıların işine çok yarayacak.

kişiye özel müzik magazin: idiomag

Turkpanzer | 14 February 2008 11:20

başlıktan da anlaşılacağı gibi idiomag kişiye özel bir müzik magazin servisi. kullanıcının müzik zevki doğrultusunda ilgilendiğiniz veya beğenebileceğiniz sanatçıları önünüze bir dergi sayfası gibi çıkarıyor. bu sayfaların içine sanatçıyla ilgili röportajlar, videolar ve parçalarından birisi de eklenmiş oluyor. beğendiğiniz müzik türünü ve sanatçıları isterseniz kendiniz arayabilirsiniz veya varsa last.fm, myspace, bebo, pandora, ilike, mystrands, mog hesabınızı kullanabilirsiniz. site, sizin oradaki beğenilerinizi göz önüne alarak karşınıza ufak çapta interaktif bir dergi çıkaracaktır. henüz yeni bir servis olmasına rağmen bence geleceği gayet parlak. karşınıza çıkacak tüm içeriğin ingilizce olacağını da hatırlatmak isterim.

“the hobbit” filmi geliyor

Turkpanzer | 21 December 2007 12:13

the hobbit - there and back again
the hobbit – there and back again

yüzüklerin efendisi hayranları için sonunda iyi haber dün geldi. new line cinema, mgm ve peter jackson‘ın bu hafta beraber yaptıkları ortak basın toplantısında “the hobbit” filmleri için düğmeye resmen basıldığını açıkladılar.

daha önceden macrowins‘in bildirdiği taraflar arası pürüzlerin hepsi çözümlenerek anlaşmaya varılmış.
Proje iki film üzerine yapılıyor ve ilk çekimler 2009’da başlayarak eş zamanlı olarak gerçekleştirilecekmiş. ilk film “the hobbit” ismi ile 2010 yılında ve devam niteliğindeki ikinci filmin ise 2011 yılında gösterime girmesi planlanıyormuş.

Holophonics – Virtual Haircut

Turkpanzer | 06 October 2007 23:59

3D grafik ile ilgilenenler veya uğraşanlarımız çoktur. Peki ya 3D yani 3 boyut ses ile ilgilenenlerimiz ne kadar çok? İşimiz gereği birkaç araştırma yaparken, şans eseri karşımıza çıkan bu harika virtual barbershop çalışmasını kesinlikle duymanız gerekli. Ama, kesinlikle kulaklıklarınızı takmanız gerekiyor!

Kullanılan tekniğin ismi Holophonics ve bu da yeni olmayan Binaural tekniğinin bir yeni versiyonu. Kayıt esnasında ise Dummy Head Recording, yani kukla kafası baz alınarak yapılan ses kayıt şekli. Temelde amacı bir insanın etrafında olan biteni olabildiğince gerçekçi olarak dijital ortama yansıtmak olan bu teknik, çok uzun süredir var fakat hiç bu kadar gerçekçisini duymamıştım.

LG’den HD-DVD+Blu-Ray okuyucu

Turkpanzer | 09 January 2007 20:06

LG Electonics hd-dvd ve blu-ray içerikli diskleri okuyabilen dünyanın ilk çift-katman yüksek çözünürlük disk player’ını çıkaracağını duyurdu. LG, lansmanının 8-11 Ocak tarihlerinde Las Vegas’ta açılacak olan CES 2007 Fuarında yapılacağı player ile hem üreticiler hem de son kullanıcıların kafasındaki karışıklığı gidermeyi hedefliyor.

NYTimes’dan 3.000 yüz

Turkpanzer | 09 January 2007 10:27

New York Times gazetesi websitesinde Irak işgalinde ölen askerler için değişik bir resimli istatistik ve bilgi sayfası yayınlamış. Şu ana kadar ölen 3.000 askerin resimlerine sayfada o an bulunan büyük resimdeki piksellere tıklanarak ulaşılabiliyor. Ayrıca diğer bölümlerde ordunun kayıplarının detaylı istatistikleri bulunabilir.

Daha önce gönderdiğim, bunun gibi diğer birkaç istatistik sayfasını buradan görebilirsiniz.

the firm list

Turkpanzer | 31 October 2006 21:15

eger web tasarim firmalariyla ve neler yaptiklariyla ilgileniyorsaniz, the firm list‘e uzun sure goz atarsiniz diye dusunuyorum.
sitede 175 ulkeden yaklasik 15,000 uzerinde web tasarim firmasina ulasabilirsiniz.

V-Moda Renkli Kulaklik

Turkpanzer | 30 October 2006 19:59

Remix M-Class
Remix M-Class

genelde hepimizin sahip oldugu siyah veya beyaz kulakliklardan sikildiysaniz, v-moda bizlere biraz daha renkli secenekler sunuyor. gorunuste biraz daha kizlara yonelik dursada, sitelerinde iki farkli secenek daha var.
remix metal class kulakliklar metalik pembe, mavi ve gumus renk seceneklerinde geliyor, ayrica guzel goruntusu yaninda yuksek ses kalitesinide garanti ediyorlar.

uzay gözlem koltugu

Turkpanzer | 25 October 2006 18:56

discovery channel gökyüzü gözleminin ne kadar sabir isteyen bir is oldugunu bildigi icin, acemiler (özellikle tembel olanlar) icin böyle bir koltuk sunmus..

aslinda fiyati acisindan acemiler icin hicde uygun olmayan bu koltuk, ileri ve geri yatabiliyor, elektrik motoru sayesinde 360 derece (cok sessiz sekilde) dönebiliyor, yanlardan uzanan ve ayarlanabilir kollari istediginiz cesit mercegi sizin icin tutuyor, aliminyum alasimli iskeleti teflon bilyalarla desteklenmis, bu sayede dayaniksizlik problem olmaktan cikiyor..