bildirgec.org

takip

11 yıl önce üye olmuş, 53 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Google Chrome ve about:internets ‘in sırrı

takip | 19 November 2008 08:12

Google chrome henüz istenen düzeyde kullanım oranına yetişemese de en azından tarayıcı dünyasına yeni bir soluk getirdi. Hızlı Javascript motoru ve diğer yenilikleri ile takdire değer işler yaptı.

Ama mesele sadece bunlardan ibaret değil: “Google Chrome amerikan siyasetçileriyle dalga geçiyor”

Nasıl mı?

Google Chrome kullananlar eğer denedilerse adres çubuğuna about:internets yazdıklarında ne çıktığını hatırlayacaklardır. denemeyenler için bilgilendirmek gerekirse, adres satırına about:internets yazarsanız windows’un 3D Pipes isimli, boruların ekrana döşendiği meşhur ekran koruyucusu çıkıyor.

GMail’de görüntülü chat devri başlıyor

takip | 12 November 2008 22:25

Google dur durak bilmeden yolunda ilerliyor ve neredeyse her geçen gün bir yenilikle karşımıza çıkıyor.

Google, şimdi de internet kullanıcılarının önemli bir kısmının favori E-posta servisi olan gmail‘e video ile görüşme yapma özelliği ekleyecek.

Bildiğiniz gibi web üzerinden videolu görüşme yapabilme hadisesi yeni değil, adobe flash player’ınız varsa bunu zaten meebo gibi siteler üzerinden gerçekleştirebiliyorduk. Ancak Google, Flash player kullanmak yerine kendi pluginini kullanmayı tercih etmiş. Bu nedenle çok kaliteli bir görüntü ve ses kombinasyonunu yakaladıklarını iddia ediyorlar.

Matrix Windows’da çalışırsa…

takip | 12 November 2008 08:14

Son zamanların en başarılı video içeriği üreten mizah sitesi College Humor yine her zamanki gibi orijinal bir video ile karşımızda.

College Humor’un içeriğini üreten süper yaratıcı insanlar, bu kez Matrix Windows’da çalışsaydı ne olurdu?” sorusunun yanıtını aramışlar. Sık sık donan, mavi ekran veren, zamanla yavaşlayan sistem en sonunda işi çekilmez kılıp kahramanımızı ubuntu öğrenmeye sevkediyor.

Videoyu buradan seyredebilirsiniz.

Türkçe Digg & İngilizce Ek$i Sözlük neden tutmuyor?

takip | 09 November 2008 11:50

Digg Dünya’da en popüler sitelerden birisi, özellikle de biz teknolojiyi, interneti ve haberleri yakından takip edenler için. (doğrusu son zamanlarda en çok girdiğim site oldu)

Aynı şekilde Ek$i sözlük de Türkiye’nin en popüler sitelerinden biri.

ne var ki ne digg’in türkçesi (oyyla.com), ne de ek$i sözüğün ingilizce denemeleri (bir ara creadict.com vardı) başarılı olamadı.

Sizce bunun kaynağı nedir? Yeterince tanıtım yapılamaması mı, şans mı, kültürel faktörler mi? nedir?

CNN Canlı Yayında Hologramla insan ışınladı

takip | 05 November 2008 16:22

Seçim gecesi, Amerika’nın ilk siyahi başkanını seçmesinin yanında teknolojik olarak da büyük bir ilke imza atıldı.

Bu teknolojik yenilik CNN‘den geldi. cnn bir ilki gerçekleştirerek, Dünya’da ilk kez canlı yayında, binlerce kilometre uzakta, Chicago’da bulunan habercisi jessica yellin‘i New York Stüdyosundaymış gibi canlı yayına hologram teknolojisiyle “ışınladı” .

bu teknolojinin nasıl çalıştığı hakkında şimdilik çok fazla şey bilemiyoruz. bildiklerimiz cnn muhabirinin bize aktardıklarından ibaret. söylediklerine göre bunu yapmak için 35 adet high definition kamera kullanmışlar. tüm kameralar farklı açıdan muhabirin görüntüsünü elde ederek tüm boyutları yakalayabilmiş.

Google’ın 199$’lık telefonu iPhone’a karşı

takip | 19 September 2008 11:14

Google mobil işletim sistemi olan Android‘i kullanan ilk telefon 199$ gibi makul bir fiyatla tüketicilere merhaba diyecek. Önceden de “İlk Google Telefonu Yolda!” diyerek Android işletim sistemini kullanan ilk telefondan söz etmiştik. Artık iş daha da somutlaşmış durumda.

Zira, T-Mobile ilk Google telefonunu salı günü, New York’un kalbinin attığı Manhattan‘da görücüye çıkaracak. Sonbaharın sonunda ise ürünün son kullanıcının beğenisine sunulacağı tahmin ediliyor.

İlk Google Telefonu Yolda!

takip | 17 August 2008 19:25

The New York Times‘ın yayınladığı habere göre, T-Mobile, Google‘ın geliştirdiği Android ismindeki işletim sistemini kullanan telefonu kullanıcılarına sunacak olan ilk GSM şebekesi olacak. Dünyanın mobil devlerinden olan HTC tarafından yapılan telefonun, Amerika’da Noel’den önce, hatta belki de Ekim’de satışa sunulması bekleniyor.

Gürcü – Rus savaşı sanal aleme taşındı

takip | 16 August 2008 23:09

Channel Web sitesinin haberine göre, Gürcistan Cumhurbaşkanlığı sitesine gerçekleştirilen saldırının ardından, Gürcü – Rus sanal savaşı; gürcü ve rus hackerların karşı ülkenin haber siteleri ve başka popüler sitelere saldırmalarıyla beraber tırmandı.

Uzmanlar, Gürcü web sitelerine yapılan saldırıların Rusya ve Türkiye’de bulunan sunucular üzerinden gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Amerikan Mahkemesi: “Açık Kaynak Kodlu da olsa lisans lisanstır!”

takip | 16 August 2008 15:47

Amerikan federal mahkemesi, bir alt mahkemenin verdiği kararı bozarak, “Bir program açık kaynak kodlu da olsa, yazılımcısının belirlediği lisans hükümlerine uyulması zorunludur” şeklinde bir hüküm verdi.

Information Week sitesinin haberine göre, Robert Jacobsen isimli yazılımcı Mathew Katzer’i ve Kamind Associates‘i 2006’da mahkemeye vermişti. Gerekçesi ise Decoder Pro isimli bir yazılımın lisans anlaşmalarına uymamaktı.

Web Tasarımında Renklerin kullanılması: İlham verici 20 örnek

takip | 16 August 2008 12:13

Pek çok web sitesi ve tasarımcı renk seçerken cesur davranmaktansa klasik kalıpların içinde kalmakta… Göz alıcı renkler seçerken amatör görünmemek için çok dikkatli olmak gerekiyor. [Re]Encoded sitesi de, CSS Tasarımı, özellikleri ve kullanım rahatlığı gibi ölçütler temelinde bu işi en iyi kıvıran 20 web sitesini seçmiş.

Tasarımlara bir de siz göz atın ve kararı kendiniz verin: