bildirgec.org

query_vars["author_name"]); if($tuser->ID == 0){ // kullanici yoksa 404 $wp_query->set_404(); status_header(404); get_template_part( 404 ); exit(); } ?>

sulakalan

8 yıl önce üye olmuş, 5 yazı yazmış. yorum yazmış.

Amerikalıların arama motoru tercihi

sulakalan | 22 November 2006 11:58

İnternet ölçüm firması comSCORE‘un açıkladığı rakamlara göre, Ekim ayında internette arama yapan Amerikalıların %45’i Google‘ı kullanmış.

Hemen arkasından gelen arama sitesi ise Yahoo. Kullanılma oranı %28.

İnternette arama deyince akla ilk Google geliyor. Yahoo’nun çoktandır arama konusunda öne çıkma derdi yok. Kendini portal olarak konumlandırıyor.

Türk yemek blogları ve Yemek Tarifleri Projesi

sulakalan | 20 November 2006 10:47

Kadınların hazırladığı yemek blogları Türk blog aleminin medar-ı iftiharı olma yolunda.

 • Ziyaretçiler yorumlarıyla yoğun bir şekilde katılıyor. Böylece blog yazarı tatmin oluyor. İlgisizlikten havlu atan olmuyor. Blogger sayısı her geçen gün artıyor.
 • Ayrıca komünitelerini de kurmuş durumdalar. Her ay bir konu başlığı seçiyorlar. Bir blogger ev sahibi oluyor. Etkinliğe katılanlar başlığa uygun yemekler yapıyor.

Yemek Tarifleri Projesi

Google Türkiye’de olup bitenler

sulakalan | 18 November 2006 11:40

Malumunuz, Google bir vakit evvel Türkiye’de ofis açtı. “Nereden icap etti, içeride neler olup bitiyor, Google Türkiye çalışanları şu aralar ne işle meşguller acaba?” diye merak edip araştırdım.

Edindiğim bilgiler dağınık olduğu için izninizle bulletlardan bir demet yapacağım. (Hiçbiri spekülasyon değil. Kaynaklarım gayet güvenilir.)

 • Google Türkiye ofisi açıldı diye sakın ola ki, “Yaşasın! Türkçe Google News yolda demek ki” hayallerine kapılmayın. (Ben saftirik bir şekilde kapılmıştım.) Şirketin kadrosu satış ve pazarlamacılardan oluşuyor. Sadece Adwords ve Adsense için çalışıyorlar. Biraz da halkla ilişkiler çabası var.
 • Google Türkiye’nin Genel Müdürü Erem Karabey son derece sempatik bir şahsiyet. Tanışma toplantısının sonunda şapır şupur öpüşerek vedalaşacağınız kadar sıcak biri. Ve fakat şirketin içinden Google geçiyor diye hayalinizde bir geek canlanmasın. Erem Bey web’den (neredeyse) bihaber. Ama zaten iş tanımı bilmesini de gerektirmiyor.
 • Google’ın ofisi başta Maslak tarafında bir plazadaydı. Şu anda ise Kanyon‘dalar. “Hazır ofis” hizmeti alıyorlar. Yani masaları, sandalyeleri, faksları, sekreterleri kiralık.
 • Google Türkiye ilk aylarda sadece Adwords üzerine çalışıyordu. Ofis, genel müdür dahil 4 kişiden oluşuyordu. Şu anda ise (sanırım) 7 kişi oldular. +3 kişinin biri Adwords’çü. 2’si ise Adsense’çi. (Personel sayısından emin değilim. Adsense’çi 1 kişi de olabilir.)
 • Peki Adwords’çüler ne yapıyor? Farklı bir şey yaptıkları yok. Bildiğiniz satış yapıyorlar. Toplantı alıyorlar. Gidip Adwords’ü anlatıyorlar. “Bize reklam verin” diyorlar.
 • Bu toplantılar sayesinde Google’ın kasasına Türkiye’den eklenen gelirlerin drastik bir şekilde arttığı söyleniyor. Zaten bankaların, GSM operatörlerinin filan Adwords’ü artık yoğun bir şekilde kullanmalarından da bunu görebiliyoruz.
 • Normal Adwords işleyişinden farklı olan şu: Büyük firmalarla sözleşme imzalıyorlar. Sizin için özel bir hesap açılıyor. Artık telefonun ucunda bir müşteri temsilciniz oluyor.
 • En önemlisi ise Google İrlanda‘da Türklerden oluşan bir ekip, bunun için geliştirilmiş bir software kullanarak sitenizin anahtar kelimelerini çıkarıyor. Böylece Adwords hesabınıza içeriğinizle ilgili binlerce kelimeyi bir seferde yükleyebiliyorsunuz. (Tabii bu yüklemeyi de onlar yapıyor.)
 • Adsense için ise henüz 1 aydır filan çalışıyorlar. Gözlerine kestirdikleri büyük sitelere gidip Adsense’i anlatıyorlar. “Sitenize Google reklamlarını koyun” diyorlar.
 • Amaç? 1)Büyük sitelerde reklam yayınlatarak Google Adsense’in repütasyonunu artırmak. 2)Adwords müşterilerini content network‘ü kullanmaya yöneltmek. “Reklamlarınız şu şu sitelerde yayınlanacak” demek. Çünkü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de reklamverenler Google search‘e reklam vermeyi tercih ediyor. Ağırlıklı olarak küçük sitelerden oluşan “content network”ü değersiz görüyorlar. Bunun birincil sebebi ise bu sitelerde klik sahtekarlığı‘nın yaygın olduğunun düşünülmesi.
 • Sitenize Adsense koymayı kabul ederseniz Google İrlanda’da konuşlanmış Türk ekibi devreye giriyor. “Nerelere Adsense koyarsanız daha çok verim alırsınız?” gibisinden danışmanlık veriyorlar. Bir de Adsense reklamlarını biraz daha customize etme imkanını sunuyorlar. (Herhalde digg, about.com, answers.com vb. bunu kullanıyor.)

Google Türkiye bildirisi bu kadar. Biraz uzun oldu ama meraklısı için kıymetli oldu kanaatindeyim. Bildirimi bu araştırma esnasında öğrendiğim bir useless fact ile bitireyim.

ABD’deki hareketlilik Türk internetini etkiliyor mu?

sulakalan | 17 November 2006 11:13

abd’de yeni web projesi sahipleri para pul turuna çıktıklarında yatırımcıların ilk sorularından biri de what is your exit strategy? imiş.

yani: “tamam, sana para verelim de, bu siteyi kime, nasıl, kaça satmayı planlıyorsun? kafanda bir şey var mı? biz paramızı kaç misli geri alıcaz?”

google, yahoo, news corp. şu an piyasadaki en hızlı alıcılar. daha önce myspace ile fiyatlar 500 milyon sınırının üzerine çıkmıştı. yetmedi. youtube‘un ardından milyar dolarlar telaffuz edilmeye başlandı.

Google yemekleri

sulakalan | 15 November 2006 10:24

Google‘ın diğer teknoloji firmalarına göre daha az maaş verdiği ancak bu açığı sosyal imkanlar ile dengelediği biliniyor. Burada bir Google çalışanın Google yemekhanelerinde yediği yemekler var. Bu da Google’ın içerisindeki atıştırma odası imiş.