bildirgec.org

siraykut

8 yıl önce üye olmuş, 10 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

LIFE Arşivi GOOGLE’Da

siraykut | 20 November 2008 19:43

life kapağı: aya iniş
life kapağı: aya iniş

Dünyaca ünlü LIFE Dergisinin fotoğraf arşivi google ile yaptıkları ortak bir çalışma sayesinde tüm dünyaya sunulmuş durumda. 10 milyon fotoğraf ve bu fotoğrafların indexlenmiş haline buradan erişebilirsiniz. ayrıca google teknolojisi ile de içlerinden ilgi duyduklarınızı arayabilirsiniz. örneğin: “turkish” araması şu sonuçları veriyor.

sun micro system sitesi yenileniyor

siraykut | 09 November 2008 12:45

sun microsystems
sun microsystems

efsanevi javaprogramlama dilinin en büyük destekçişi olan sun microsystems in internet sitesi yenilendi. ilk bakışta diğer sayfaların yenilenmediğini fark ettim. sanıyorum yakın bir zamanda diğer sayfalarda çok geçmeden yenilenecek. şahsen yakından takip ettiğim sun ,her zaman yeniliklerin öncüsü olmuş bir kurum. bu bakış açısıyla merakla bekliyorum.

TRANS-SiBiRYA Demir Yolu

siraykut | 05 November 2008 16:32

Moskova’da Yaroslavski Tren İstanyonu
Moskova’da Yaroslavski Tren İstanyonu

1891 yılında yapımına başlanmış olan Trans-Sibirya dünyanın en uzun ve en ünlü demiryolu olup, 9289 km uzunluğundadır. Moskova dan başlayan bu demir yolu Viladivostok (japon denizi kıyısı) da sonlanmaktadır. yaklaşık 15 gün gibi bir sürede tamamlanan bu yolculuk, dünyanın yaklaşık 1/3 kadar bir uzunluktadır. kısaca tanımlamaya çalıştığım hattı bir süre önce gezmiş olan bir türk bu eşsiz yolcuk sırasında yaşadıklarını bir internet sitesi haline getirmiş. siteyi 3 dile çevirerek bence güzel bir kültür hizmeti yapmış. Ayrıca trenin güzergahı üzerinde bulunan şehirler hakkında güzel yazılarda içermektedir. siteye ve diğer bilgilere buradanerişebilirsiniz.

Dünyada Kaçtane Adaşınız var?

siraykut | 04 November 2008 21:10

AYKUT isminin Yazılışları
AYKUT isminin Yazılışları

dünyada isminizi taşıyan kaçtane daha insan var? yani adaşınızın sayısı nedir? işte buna benzer soruların cevapları vermeye çalışan bir site. İsmiDidikle aynı ismi taşıyan kaç kişi olduğunun yada isminizin çeşitli dillerde nasıl yazıldığını, ülkemizde , adınızın en çok kullanılan isimler arasında kaçıncı sırada oluğunu gösteren bir site . siteye buradan erişebilirsiniz.

google’dan pastayı Büyütme Çabaları

siraykut | 20 September 2008 17:31

Google and HSCB
Google and HSBC

google, internet dünyasındaki pazar payının daha büyümeyeceğini ve artık pastanın büyütülmesi gerektiğini düşünmeye başlamış olacak ki yeni projeler arayışına girmeye başladı.

Burada yer alan habere göre google ın desteği ile kurulan O3B (Other 3 Billion) adındaki bir şirket, gelişmekte olan ülkelere geleneksel kablolu internet ten daha ucuz ve hızlı internet erişimi sağlayacakmış. O3b, adlı şirket, kurulacağı ağ için 16 uydu satın alacağını duyurdu.Şirketin kurulmasında, Amerikalı yayıncı John Malone ve HSBC bankasının da ortak olduğu bildirilmekte.

euro2008.ch Hacklediler.

siraykut | 20 June 2008 07:15

www.euro2008-uefa.ch
www.euro2008-uefa.ch

Dün Akşam ki Çekoslavakya galibiyetinden sonra bazı Hack cemaatleri Euro2008 Bir sitesini “www.euro2008-uefa.ch” Hacklediler. Bu neden yaptıklarını anlaymadım fakat; Bu yapılan Ülkemizin dışarda ki kötü imajına sanal yoldan bir katkı olduğunu düşünüyorum.

Kendilerini Fatih in aslanları olarak isimlendiriyorlar ve bazı oyuncularada selam yolluyorlar. bence olmasa daha ii olurdu diye düşünüyorum. zaten milli katım oyuncularımız gerekli cevabı sahada verdiler. Gerisini size bırakıyorum.

Yıldız Savaşlarında 2. devre

siraykut | 28 April 2008 20:55

Microsoft WWT
Microsoft WWT

Microsoft ile google arasındaki rekabet gün geçtikçe daha da kızışır oldu. Önce google earth‘e Rakip olarak Virtual Earth 3D yi çıkardı.

Microsoft WWT
Microsoft WWT

şimdi ise bu yeryüzünde olan rekabet uzaya taşındı. google sky a alternatif olarak geliştirilmesi devam eden teknolojisini duyurmak üzere, adı WorldWide Telescope. Neler olacak bilinmez ama microsoft ile google arasındaki rekabet daha çok kızışacağa benziyor.

“Mutlu Ol Bu Bir Emirdir.” !!

siraykut | 23 March 2008 15:50

Türküler
Türküler

ilginç bir memlekette yaşıyoruz.Geçmişten bu günlere gelene kadar ülkemizde yaşanan çok ilginç meseleler var. gün geçmiyorki bunlardan biriyle karşılaşmayalım. Nebil Özgentürk ün hazırladığı bir belgesel de işte tam bu noktada cumhuriyettarihimize ışıktutuyor Bu linkteki haberde bulunan bir video çok ilginç bir tarihsel kesiti gözler önüne seriyor. sinan çetin in yönettiği bu kısa film çok ilginç bir noktaya parmak basıyor.

kronik bir hastalık hatta veba gibi yaygınlaşan batı hayranlı bizlerin gözlerini kör etmiş. sorgulamadan ne olduğunu anlamadan almaya devam ediyoruz. lafı fazla uzatmadan sizin yorumlarınıza bırakıyorum. “Bu Bir Emirdir.”

NASA’nın sitesi yenilenmiş!

siraykut | 24 January 2008 21:11

Sonunda nasa nın sitesi de web 2.0 furyasına katıldı. nekadar iyi veya kötü olmuş bunu arkadaşların yorumlarına bırakıyorum ama nasa kadi arkadaşlar sanırım tasarım konusunda geri kalmışlar.

NASA LOGO
NASA LOGO

Savaş Giderek Kızışıyor

siraykut | 24 September 2007 07:04

apps
apps

Microsoft un son zamanlarda başına resmen bela olmaya başlayan google ın son numarası gayet hoş bence. google renkli dünyası ve imajıyla eğlendiriyor bizleri, tabii ki çok ta güçlü fakat; bu güne kadar client (istemci taraflı )uygulamalarda dahi “acaba yazdıklarım amerikada felanca bilgi toplama merkezinde saklanıyormu?” diye çok düşündük. google bize falanca değil saklayacağı merkezide söylüyor. Çok dürüstçe. bence çok iktisatlı bir ticaret . binlarce dolar verilerek alınan exchance server ler ne olucak ?