bildirgec.org

sinemasever

9 yıl önce üye olmuş, 102 yazı yazmış. 48 yorum yazmış.

2010 İstanbul Kültür Merkezi

sinemasever | 03 September 2009 13:48

2010 yılı İstanbul Kültür merkezi olacak hepimiz biliyoruz. Çok güzel tabi:…ancak Devletin Kültür Bakablığınca bastırdığı afişe bakın. Medeniyetten Batı Dünyasından Uzak Osmanlı kültürünü yansıtan bir AFİŞ. Daha fazla yoruma gerek yok. sizler ne düşünürsünüz bakalım görelim.

Turan Seyfioğlu

sinemasever | 03 August 2009 17:17

Turan Seyfioğlu
Turan Seyfioğlu

40 yıllık yaşamına 29 film sığdıran, 50-60 yıllarının biz sinema seyircilerinin unutamadığuı dev bir aktör Turan Seyfioğlu…Yaşamı türlü maceralarla geçmiş, madalyalar kazanmış yüzme şampiyonu olan aktör aynı zamanda bir Fransız Lejyoneri.

Araştırmalarım sırasında 7 Eylül 1961 tarihli hayat mecmuasında rastladığım ve Sinematürk ınternet sitesinde de yayınladığım Turan Seyfioğlu’nu bir tanıyalım.

Erol Taş

sinemasever | 02 August 2009 12:33

Yeşilçam sinemasının unutulmaz karakter oyuncusu EROL TAŞ’ı tanıtmak isterim bu seferki yazımda. Erol Taş’ı ınternet kanalı üzerinde bulduğum bir yazıyı buraya aktararak tanıtmak daha doğru olur.

Evet bu dev oyuncuların kıymetini ne yazık ki aramızdan ayrıldıkları zaman anlayabiliyoruz.
Unutulup bir kenara atılan aranıp sorulmayan bu ve bunun gibi oyuncularımız, yokluk ve sefalet içinde ömürlerini tamamlıyorlar ve aramızdan ayrılıyorlar. Ben işte bu noktada üzerime düşen görevi yapıyorum ve onları bu vesile ile anıyorum.
Saygılarımla

Yalçın Özgül

ilk dansözümüz Adalet PEE

sinemasever | 27 July 2009 14:37

İnce belli, kıvrak ajanları kimlerdir ve yurdumuzda il dansöz ve aynı zamanda ajan olan Emine Adalet Pee kimdir. İşte bu na ışık tutan Eser Baykuş’un sayfasından alıntı. İlgi duyanlara duyurulur.

Adalet Pee’nin rol aldığı filmlerv ise şunlardır.

1944 DENİZ KIZI Y: Faruk Kenç, S: Mualla Kenç, GY: Kriton İlyadis, YP: İstanbul F. (Faruk Kenç)

1947 YANIK KAVAL SY: Baha Gelenbevi, GY: Kriton İlyadis, M: Sadi Işılay, Muhittin Sadak, YP: Birlik F. (İskender Necef)

1949 UÇURUMA DOĞRU SY: Şadan Kamil {“Der Postmeister-Postacının Kızı” (1940) isimli filminden}, GY: İlhan Arakon, M: Baki Çallıoğlu, YP: Atlas F. (Nazif Duru)

Aşk Üzerine Söylenmiş Herşey

sinemasever | 13 July 2009 09:42

Türk Sinemasında Afişlerde rastladığımız içinde Aşk sözcüğü geçen yazımı adı altında yayınlanan “Türk Sineması” web sayfasında yayınladığım için burada yayınlama imkanı yok. Bu nedenle Aşk ile ilgili girişi bu web sayfasından izleyebilirsiniz.

Burada 1922 yılında çekimi yapılan “İstanbul’da Bir Facia-ı Aşk” ve 1948 yılında çevrilen “Efe Aşkı” filmlerini görebilirsiniz.

Daha sonraki üçüncü ve dördüncü “Aşk” filmlerini gene aynı web sitesinin sayfalarında yer almaktadır.

İ.Melih Gökçek

sinemasever | 24 December 2008 09:57

Hepimiz biliyouz, Mart ayında yapılacak yerel seçimlere az kaldı, henüz tam olarak net biçimde adaylar bir çok yerde belli olamadı. Ama bunlardan biri var ki Ankara Büyükşehir belediye başkanı İ. Melih Gökçek‘in durumu biraz sallantıda gibi. Hele burada sunduğum bu fotoğrafı gördükten sonra, kimlerin ona oy vereceği açıkca ortada.
NE DERSİNİZ? haklı mıyım acaba.

Halkımızın Arkasındayım
Halkımızın Arkasındayım

KARA ÇARŞAF! VE….

sinemasever | 30 November 2008 13:35

Bu günlerde kamu oyunu ve basını çokca meşgul eden, kimilerine göre bir vahim olay, kimilerine göre de normal sayılabilecek bir durum. CHP Başkanı Deniz Baykal’ın partisine aldığı hanımlara taktığı parti rozetinden bahsettiğimi anladınız tabi…

Ben bu tür bir olayı etik olarak hiç de hoş karşılamadım. Olamaaazzz. Ki bu parti fakültelere türbanla girişin yasaklanmasına ön ayak olmuş ve hatta konuyu Anayasa Mahkemesine bile götürmüş ve onay almıştır. İşte böyle türbana bile karşı çıkan bir parti lideri (bırakın türbanlıyı) kara çarşaflı sadece yüzü gözüken kadınları partiye üye yapıyor ve onları CHP rozeti ile taçlandırıyor. Hem de Atatürk’ün kurduğu bir partiye kabul ediyor.Bu ne Perhiz bu ne Lahana çorbası Sayın Baykal. Sen ve partililerin bu duruma bir kulp takmaya kalksalarda, o kulp benim için kırık bir kulpdur. Bunu bil.. Bu güne kadar ki oylarım bundan böyle sana gitmeyecek.

ÜMİDİN SİMGESİ

sinemasever | 30 November 2008 09:41

Amerikan iç savaşını konu alan bir film “Acemi Er” 2004 yılı ABD yapımı bir TV Filmi. Kuzey Amerika’da, Kuzeyli ve Güneyli Amerikalıların bir bayrak altında toplanmak için giriştikleri büyük savaşlar. Bu savaşın bir sahnesi iki grup askerin bir ormanlık alanda deli gibi akan nehrin iki yakasında birbirleriyle çatışmaya girdikleri bir an. İki kıyı arasındaki mesafe 20-25 metre ancak.
Filmde bir de at var ve onun yavrusu Tay. Bu tay ümidin Simgesi haline gelen bir Tay…Her iki asker grubu için de bir simge. Anne nerede, tay orada o çatışmanın altında bile. Anne yavrusunu hiç yalnız bırakmıyor.

ATV, KANAL D ve STAR TV’nin Densizliği

sinemasever | 10 November 2008 16:32

Bugün 10 Kasım… Her sene olduğu gibi bu sene de sabah erken kalktım ve televizyonumu açtım. Anıt kabir de yapılacak olan törenleri izlemek en büyük tutkum. Ancak bu kez büyük hayal kırıklığına uğradım. Tüm televizyon kanallarını tek tek zapladım. Ulusal kanallarımız içinde (islami kesim TV leri, müzik, spor ve magazin kanalları hariç) tüm TV kanallarının Atatürk’ü anma çerçevesinde yaptıkları programlarında, Anıt Kabir’den naklen yayınları vardı.

Bunlardan sadece üçü; ATV, Kanal D ve Star televizyon kanallarının Atatürk ile ilgili Anıt Kabir’den canlı yayın yapmadıklarını üzülerek gördüm. Bu konuda da bu üç kanala birer kınama yazısı gönderdim.