bildirgec.org

sinefili

10 yıl önce üye olmuş, 11 yazı yazmış. 8 yorum yazmış.

crash – çarpışma

sinefili | 02 February 2006 14:39

oscar demişken crash‘ten bahsetmemek olmaz. geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden olan crash bir kalifornia filmi. 11 karakterin çeşitli nedenlerle kesişen hayatlarını, ayrımcılık, ırkçılık, sosyal sınıf, önyargılar yönlerinden etkileyici ve arı bir dille eleştiriyor.

los angeles gibi sıcak iklimli bir şehirde geçmesine rağmen filme "kar" metaforu eşlik ediyor. beklenmedik hava soğuması filmde dillendiriliyor. kapanış sahnesi ise kar eşliğinde gerçekleşiyor. bilmeyenler için belirtelim los angeles tarihinde sadece 3 kere kar yaşanmış ve bunların sonuncusu 1949 yılında kaydedilmiş.

2006 oscar adayları

sinefili | 01 February 2006 10:55

78. geleneksel oscar ödülleri için beklenen adaylar açıklandı. eleştirmenleri memnun görünüyor. crash’in adaylar arasına girmesi büyük mutluluk uyandırdı. adaylar şunlar:

En iyi film
Brokeback Mountain (2006 Altın Küre ödülünü aldı)
Capote
Crash
Good Night, and Good Luck
MunichEn iyi yönetmen
George Clooney (Good Night, and Good Luck)
Paul Haggis ( Crash)
Ang Lee ( Brokeback Mountain) (2006 Altın Küre ödülünü aldı)
Bennett Miller (Capote)
Steven Spielberg (Munich)

kurtlar vadisi ırak

sinefili | 24 January 2006 08:53

kurtlar vadisi ırak‘ın fragmanları televizyonlarda dönmeye başladı. 3 şubat’ta gösterime girecek film amerika’da izleyiciyle buluşacak mı bilmiyorum ama izlerlerse ne yorum yapacaklarını çok merak ediyorum. ırak’ta amerikan askerleri tarafından yapılan işkenceyi de gözler önüne sermesi, asker ailelerine sinemada zor dakikalar yaşatacak gibi görünüyor.

yönetmenliğini serdar akar‘ın yaptığı, senaryosunu raci şaşmaz ve bahadır özdener‘in yazdığı filmde titanic filminin kötü adamı billy zane de yer alıyor. dizinin finalinde ise andy garcia ve sharon stone‘u oynatmak gibi bir hata yapmışlardı. ben hata diyorum, peki siz ne diyorsunuz?

şiddetin tarihçesi mercek altında

sinefili | 29 December 2005 09:35

bilimkurgu ve gerilim sevenlerin hayranlıkla takip ettiği david cronenberg, spider’dan sonra durdu durdu ve turnayı gözünden vurgu. son filmi "A History of Violence" 2006 altın küre’de en iyi film adayları arasında. John Wagner ve Vince Locke‘nin yazdığı aynı isimli çizgi romandan uyarlama olan film, Cronenberg‘in açıklamasına göre çizgi romana sadık kalınarak hazırlanmış. film; şiddet, suç, geçmiş ve intikam temalı sert bir konuya sahip.