bildirgec.org

shapcy

7 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

PHP Advent Calendar 2007

shapcy | 27 December 2007 22:06

PHP ile (özellikle de işin güvenlik tarafı ile) uğraşan hemen herkes Chris Shifflett ismini duymuştur. Sevgili Shiflett, blogunda güzel bir olaya imza atmış: PHP Advent Calendar 2007

Noel dönemi yaklaştığında Hristiyanlar’ın tatil dönemine girdiğini biliyoruz. Shiflett, bu tatil dönemini (hatta daha öncesini – advent: noelden 4 hafta öncesi) PHP adına güzel bir etkinlikle geçirilmesini sağlamış ve PHP camiasında ünlü olan birçok arkadaştan, üstaddan PHP hakkında ipuçları vermesini istemiş. Bunu da 1-24 Aralık arasında her güne bir arkadaşı dahil ederek oluşturmuş ve güzel bir PHP ipuçları dizisi oluşturmayı başarmış.

PHP’nin yeni güncellemesi: PHP 5.2.3

shapcy | 02 June 2007 16:32

01 Haziran 2007’ye girdiğimiz saatlerde PHP cephesinden yeni bir sürüm haberi geldi: Acil 5.2.3 sürümü yayınlandı.

Bu sürümde daha önceki PHP 5.x’lerde olduğu gibi tutarlılık ve güvenlik arttırılmaya çalışılmış. Önceki 5.2 sürümlerinde olduğu gibi adreslemede iki bağlanımdan kaynaklanan sorunlar varmış. Bu bağlanımlar, bazı şartlarda, bloke edilmemiş SSL bağlantılarının işlenmesindeki zaman aşımlarıyla ve HTTP_RAW_POST_DATA’nın yokluğuyla ilgiliymiş.

“Lütfen PHP sürümlerimizi güncelleyelim” mesajını ilettikten sonra sizi aşağıdaki linklere yönlendirmek istiyorum.

Google Analytics arayüzü değiştirildi

shapcy | 09 May 2007 11:01

Google;web sitesi sahiplerinin, siteleri hakkında ayrıntılı bir şekilde istatistiki bilgi alabildikleri Google Analytics hizmetinin arayüzünü değiştirdi.

Kullanıcılardan gelen sese kulak veren Google, raporların daha iyi sunulduğu, daha kolay paylaşıldığı bir arayüz hazırlamış söylediğine göre. Artık bu yeni arayüz varsayılan olarak gelse de, isteyenler eski arayüz ile de raporlarını inceleyebiliyor. Eski arayüzden yeni arayüze geçisi kolaylaştırmak için “Report Finder Tool” diye de bir araç eklemişler.

PHP’nin taze sürümleri

shapcy | 05 May 2007 17:45

PHP Geliştirme Ekibi, PHP’nin sağlamlık ve güvenlik ağırlıklı geliştirmeleri içeren 5.2.2 ve 4.4.7 sürümlerini duyurdu. Herkesin olabildiğince çabuk bu sürümlere geçmesi tavsiye ediliyor. Yapılan düzeltmelerin kısa bir listesi aşağıdaki gibidir:

PHP 5.2.2′deki ana geliştirmeler:

  • realloc() performansını arttırma amacıyla Hafıza Yöneticisine ilave geliştirmeler yapıldı.
  • GD, SQLite ve PCRE kütüphaneleri geliştirildi.
  • SPL’in DirectoryIterator ve SplFileInfo sınıflarına çeşitli yöntemler eklendi.
  • 120′nin üzerinde hata düzeltildi.

Daha ayrıntılı bilgi için:
http://www.php.net/ChangeLog-5.php#5.2.2