bildirgec.org

sevittopcu

8 yıl önce üye olmuş, 56 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Bulaşık makinesi boşaltma derdine son

sevittopcu | 30 April 2012 14:03

Bulaşıkları makinede yıkamak hoş güzel de, bir de kirli bulaşıkları koymak için taze yıkanmışları boşaltmak zorunda kalmasak. Temiz bulaşıkları tek tek makineden alıp rafa dizme eziyetinden eşini kurtarmak isteyen (ya da dırdırdan sıkılmış) bir mühendisin icadı olduğunu düşündüğüm sistem aslında oldukça basit bir mantıkla çalışıyor. Makinenin yanına yerleştirilmiş dolap ve ortadaki 360 derece dönen taşıyıcıdan oluşan sistem dönerek yıkanmış bulaşıkları dolaba aktarırken, boş bulaşık sepetleri makine içine geçiyor.
“Kim bulacak o kadar yeri?” dediğinizi duyar gibiyim ama günlük işinizi ne kadar kolaylaştırdığını düşününce “çağır marangozu kestir dolabı” da denebilir.
İşte size kaynak, doya doya bakın, sanırım henüz böyle bir makine üretilmiyor.

Bol kazanç için ziyaretçi arttırma yolları

sevittopcu | 21 November 2008 10:23

Web işiyle uğraşanların birçoğu bilir ki siteyi yapmaktan çok sitenizi duyurmak önemlidir. Bunu yapmanın birkaç yolunu sıralarsak.

  1. En kolayı ve maliyetli olanı: Parasını verince zaten bu işi herkez yapıyor. Google adwords en popüleri, CJ gibi alternatifleri de var. Buradan da diğerlerine ulaşabilirsiniz.
  2. Verdiğin kadar aldıkların: Bunun maliyeti yok size verilen kodu sitenizde uygun biryere koyup ziyaretçinizi takas ediyorsunuz (zaten kullanıcınız sitenizi bildiği için pek birşey kaybetmiyorsunuz). TCX bu takası 1/1 oranında yapıyor, LinksJunk da başka bir alternatif. (Bu yöntemi boş bekleyen reklam alanınızda da kullanabilirsiniz)
  3. İmleme siteleri: Yoğun emek gerektirir ve üst sıralara çıkamazsanız pek bir işe yaramaz. En bilinenleri Stumble upon ve Digg tir. Ayrıca Stumble uponda yükselmek için hilelere buradan ulaşabilirsiniz.

Güneş enerjisinden faydalanmanın en ilginç 6 yolu

sevittopcu | 07 November 2008 16:43

Solar Elbise
Solar Elbise

Solar enerjinin kullanımı günümüzde pek yaygın olmasa da tasarımcıların bu teknolojiyi her alanda kullanmaya niyetli oldukları gayet açık. Solar enerjiyle çalışan arabaları veya ev sistemlerini görebiliyoruz ancak bu tasarımlar biraz uçuk. Yukarıdaki solar elbise 448 beyaz hücresiyle sabah topladığı güneş enerjisini akşam partilerinde size aktarıyor 🙂
Aşağıdakilerin bazıları bundan daha kullanışsız gözüküyor olabilir ama doğanın bize sunduğu olanakları verimli şekilde kullanmayıp sadece maliyet üzerinde yoğunlaşırsak doğa birgün elimizdekileri de alacaktır.

Dalgadan, Dumandan Enerji

sevittopcu | 07 November 2008 10:02

Alternatif enerji arayışlarının yeni bir dalı olan dalga enerjisinikullanmak birçok bilimadamının rüyası haline geldi ve yapılan denemelerin ufak ufak meyveleri toplanmaya başlandı. Bu teknolojinin birkaç farklı çeşidi olsa da temel olarak hepsi çevreci pildeki gibi hareket (kinetik) enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmeyi hedefliyor. ancak burada üretilen enerjiler muazzam. Bazı teknikleri ve açıklamalarını sıralarsak;

  • Limpet (Land Installed Marine Powered Energy Transformer) kıyıya vuran dalgaların enerjisini atmosfer basıncı ve yerçekimi kuvvetini kullanarak soğuruyor.

Şekerle Çalışan Pil

sevittopcu | 06 November 2008 13:53

Sony ve Bio-Battery tarafından ortak üretilen pil, kutusuna boşaltılan şeker solisyonunun solunum enzimleriyle etkileşime girerek ürettiği enerjiyi bize veriyor. Yapılan denemelerde pil MP3 çalar çalıştırabilecek kapasitede elektrik üretebildi. Sony bu çevreci pili ticari amaçlar için kullanmayı hedefliyor. Detaylı bilgi burada.

Sifondan, süpürgeden, koltuktan pil şarj eden çevreci

sevittopcu | 06 November 2008 11:27

Küresel ısınma sebebiyle hız kazanan doğal enerji kaynakları arama çalışmalarının bir ürünü olan bu pil şarj cihazı, (kineticel) sizin zaten yaptığınız hareketlerin kaybolan enerjisini pillere aktarıyor. Aslında çalışma prensibi Seiko Kinetic saatlerde olandan çok da farklı değil, şarj aleti sallandıkça rolelerin içindeki bir metal hareket ediyor ve enerj üretiyor. Maalesef henüz prototip aşamasında.

cıvıl cıvıl google

sevittopcu | 21 May 2008 12:26

svSeek
svSeek

Google‘ın sade görünüşünü seviyor ama biraz da hareketli olsun diyorsanız svSeek bunu sizin için yapmış. Sade görünümlü arama çubuğunun üzerine birkaç küçük hareketli simge yerleştirerek (bunlar google’ın kullanışlı araçlarına linkler) hem başlangıç sayfanızı hareketlendirmiş hem de google araçlarına kolaylıkla ulaşmanızı sağlamış.
Yok benim sayfam çok daha canlı olsun diyorsanız rebup‘u deneyebilirsiniz.

farklı arka planlarla google

sevittopcu | 28 April 2008 13:31

Her gün Google üzerinden yüzlerce arama yapanlardansanız ve Google’in standart sayfasından sıkıldıysanız reBup bu sıkıntınızı gidermek için Google sayfasını renklendirerek arka plan resmini istediğiniz gibi değiştirmenize imkan sağlıyor.

Ayrıca yaptığınız aramaların gelirinin %50’sini yine google aracılığıyla (google olması güven verici) kullanıcılarına dağıtıyor. Demo sayfasına buradan, kayıt sayfasına buradan, detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada anasayfada beğendiğiniz resme tıklayıp arama sayfasının demosunu da görebiliyorsunuz.

Sitenizin Ziyaretçilerini Arttırmak için her yol mübahsa!

sevittopcu | 28 March 2008 16:09

Sitenizin ziyaretçi sayısını yükseltmek için imleme sitelerini denemeyenimiz yoktur, içerik Türkçe olunca bu tarz sitelerde pek şansımız yok ama yine de denenebilir. “trafik için her yol mübahtır” diyenlerdenseniz stuble veya digg tarzı sitelerin oylarının takası sizin için bir seçenek olabilir. Denediğim birkaç tanesini paylaşmak istiyorum.

eXchange: Başkalarının sitelerini oyladıkça sizin sitenizin ismi büyüyor ve tıklanma olasılığınız artıyor, siz oylandıkça da sitenizin ismi küçülüyor. (Başkalarını oyladıkça, sitenizin isminin büyüdüğünü ve onların küçüldüğünü görmek çok zevkli)

Bu Siteye Kendi Reklam Kodunuzu Girin

sevittopcu | 03 March 2008 13:19

Yukarıdaki resmi sitesinde yayınlayan arkadaşlar affiliate (reklam veren) sitelerinin bir listesini ve açıklamalarını hazırlamışlar (tabiki kendi reklam kodlarını ekleyerek), buraya kadar herşey normal. Diğer sitelerden farklı olarak sizin reklam verenler hakkında yorum yapmanıza veya yeni bir reklam veren hakkında açıklamanızı yazarken araya kendi kodunuzu sıkıştırmanıza izin veriyorlar. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.