bildirgec.org

selcukhoca

10 yıl önce üye olmuş, 209 yazı yazmış. 8 yorum yazmış.

Anneni Ne Kadar Seviyorsun?

selcukhoca | 09 May 2008 09:41

Arçelik

Bir çok kişi başlıktaki soruya “çok” diye cevap verecektir. Bazı afacan ufaklıklar ise “çooook” diye cevap verebilir. Arçelik çocuklardaki bu cevaptan hareketle anneler gününe yönelik küçük bir oyun tasarlamış. Fare yardımıyla oynanan oyunda 10 saniye içerisinde kaç fare tıklaması yapabileceğiniz ölçülüyor. Siz tıkladıkça çok kelimesindeki o’lar -Google’ın o’ları gibi- ve aldığınız puan artıyor. Bazı eksikleri olsa da güzel bir eğlencelik.

Siz de buradan fare gücüyle annenize sevginizi gösterebilirsiniz.

Aleratec Otomatik Disk Çoğaltıcı

selcukhoca | 27 April 2008 14:17

Otomatik Disk Çoğaltıcı

Cd veya Dvd çoğaltırken en büyük zamanı diskleri cihaza yerleştirirken harcarız. Meyve sıkacağını andıran bu ürün sizi bu dertten kurtaracak gibi gözüküyor. Cihazın üst kısmına boş diskleri koyup cihazı çalıştırıyorsunuz. Siz diğer işlerinizi hallederken o yazılmış diskleri alt kutuda biriktiriyor. 100 disk kapasiteli ürün 839 $ fiyatla alıcıların beğenisine sunulmuş.

Extreme Tracking Türkiye’den Üye Alımını Durdurdu

selcukhoca | 27 March 2008 23:43

Türk webmasterleri arasında oldukça popüler olan ücretsiz istatistik servisi extreme tracking Türkiye’den yeni üye alımını durdurdu. Türkiye iplerinden üye olmaya çalıştığınızda üyelik formu yerine “Unfortunately we closed down our sales in Turkey.” (Malesef Türkiye satışlarımızı durdurduk) yazısı bizi karşılıyor. Eski üyeler ise şimdilik hizmet almaya devam ediyorlar.

Resmi bir açıklama yok ama olayın sebebini tahmin etmek güç değil. Tahmin edemeyenler bu Google aramasına bakabilirler. Mutlaka başka servis mi yok veya proxy ile girer hallederiz diyenler çıkacaktır. Ama mesele o değil.

2008 OKS Başvuruları Başlıyor

selcukhoca | 06 March 2008 06:44

2008 OKS (Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Sınavı) başvuruları 10 Mart 2008 tarihinde başlıyor. OKS başvuruları 28 Mart tarihinde sona erecek. Yapılan sistem değişikliğinden dolayı bu yıl yapılan OKS sonuncu OKS olma özelliğini taşıyor. 2009 yılından itibaren öğrenciler SBS’ye (Seviye Belirleme Sınavı) girecekler.

2008 OKS Kılavuzu bakanlığın internet sitesinde yayınlandı. Kılavuza buradan ulaşabilirsiniz. 8 Haziran 2008 Pazar günü yapılacak sınavın sonuçlarının 11 Temmuz 2008 tarihinde duyurulması planlanıyor. Bu seneki sınav ücreti de 20 YTL olarak belirtilmiş.

IBAN Hesaplama Araçları

selcukhoca | 05 March 2008 09:16

iban

Havale ve EFT banka kullanıcılarının en çok kullandığı işlemlerdendir. İnternet, para transferleri konusunda kolaylıklar getirdi. Ama hala zor olan bir durum var. O da karşı tarafın hesap numarasını anlayabilmek. Özellikle EFT yapılırken banka kodu, şube kodu, hesap numarası derken iş karışıyor.

Para transferlerindeki bu sıkıntıları aşabilmek, olası hatalı işlemlerin önüne geçmek için Avrupa ülkeleri bankaları ve diğer finans kurumları arasında IBAN (International Bank Account Number) adı verilen uluslararası banka hesap numarası standardı geliştirilmiştir. Bu uygulama sayesinde her hesabın standart bir numarası oluşturulmaktadır. Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde ülkemizde de IBAN kullanımı yaygınlaşmaya başladı.

Türkiye’de Kaç Öğrenci Var?

selcukhoca | 01 March 2008 23:57

Türkiye oldukça genç bir nüfusa sahip. Genç nüfusun büyük bir kısmı da öğrenci. Peki Türkiye’de kaç öğrenci olduğunu hiç merak ettiniz mi ? Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yeni yayınladığı istatistiklere göre Türkiye’de MEB bünyesindeki çeşitli örgün eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan toplam 14.115.892 öğrenci var. Bu rakamı genel nüfusa orantılarsak nüfusumuzun yaklaşık %20’sini öğrencilerin oluşturduğu ortaya çıkıyor. Üstelik bu rakama 2.291.762 üniversite öğrencisi dahil değil.

Bu ve benzeri istatistiklere ulaşmak için MEB’in yayınladığı eğitim istatistikleri kitabını buradan indirebilirsiniz. Konu hakkında araştırma yapanların ve meraklıların işine yarayabilir.

Sayfayı Ekle

selcukhoca | 05 February 2008 07:56

Ekle Bunu servisinin oldukça popüler olmasından hatta hatta Nokta tarafından satın alınmasından sonra bu alanda yeni bir site açılmış.

Sayfayı Ekle sitesi Ekle Bunu gibi sayfanızı yerli ve yabancı sosyal imleme sitelerine eklemenizi sağlıyor. Sanırım site yeni açıldığı için ekleme yapılabilen servis sayısı henüz fazla değil.

Tübider Gitti Gidiyor’u Şikayet Etti

selcukhoca | 02 February 2008 19:22

Tübider Bilişim Sektörü Derneği piyasa arzı konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında bazı bilişim markalarını ve alış veriş sitelerini Sanayi ve Ticaret Bakanlığına şikayet etmiş.

Şikayet edilenler arasında Orite ve İnca marka web cam ürünleri ve alış veriş sitesi Gitti Gidiyor‘dan satılan çok sayıda ürün yer alıyor. Şikayet sebebi ise ürünlerin piyasaya arz edilirken belirtilen teknik değerlerinin gerçek ürün değerleri ile uyuşmaması. Yani ürünün gerçekte olmayan özelliklerinin varmış gibi gösterilmesi.