bildirgec.org

quex

9 yıl önce üye olmuş, 20 yazı yazmış. 75 yorum yazmış.

Samanyolunda mahsun bir karadelik

quex | 26 November 2010 17:59

Şu son 2 haftadır “Kara Delik” lere çok taktım. Mevzuya aslında Morgan Freeman ın anlatıcılığını yaptığı “Through the Wormhole” dizisi ile başladım. Parçaçık fiziği, uzay-zaman teorileri, görecelik kavramı, spring teorileri, karanlık madde, ondanda ilginci karanlık enerji, stephen havking derken iş kara deliklere geldi dayandı lakin bu delikler bütün bu teorilerin bittiği yerler.
Sonra parçacıktan uzay fiziğine geçiş kaçınılmaz oldu ve gezegenler sistemler galaksiler derken. Kendimi akşamları gökyüzüne bakakala buldum.
Şunu hep merak etmiştim. Bizim galaksimizin (samanyolu- ya da MilkyWay) gerkezinde ne olup bitiyor. Belgesellerde hep dünyadan dış uzaya doğru bir serüven izleniyordu.
Ama 15 senedir samanyolunun merkezini inceleyen bir bilimadamlarının sonuç almaya başlaması sonrası galaksimizin merkezinde neler döndüğünü ufaktan anlamaya başlamışız.
Neler döndüğünü diyorum çünkü hakikaten yıldızlar, görünemeyen bir nesnenin etrafında müthiş bir artan-azalan ivmeli hızda dönmekte. Bu nesne görünmüyor çünkü bu bir Kara Delik. Ve yıldızları bu hızda döndürebilen bu deliğin büyüklüğü güneşimizin 4 milyon katı.
Artık her galaksinin merkezinde böylesine kara deliklerin bulunduğu biliniyor. belkide birden fazla. Mesela komşu galaksimiz, Andromedada iki tane gözlemlenmiştir. Bu içten içe kaynayan iki galakside yaklaşık 2 milyar yıl sonra birbirine geçecek. Ne kadar kozmik. Ne kadar güzel.
Demek yıllar önce çocukken annemin aldığı Andromeda adlı kitaptaki uzaylı oradan gelmiş. 2 milyar yıl sonra hep birlikte buhar olacağız he.

baydemirin sitesini hacklemişler

quex | 02 April 2007 09:28

16 şubatta www.osmanbaydemir.com
adlı siteyi hacklemiş Cyber Protest TIM – www.cyber-protest.org grubu.
Sonrada mizahi bir havaya sokmuşlar.

Valla ne getirir ne götürür tartışılır.
Ama sitedeki videoyu izlemek, bu şahsın adına bilgisi olmayanlar için az da olsa aydınlatıcı olabilir.

Atatürk’e Hakaret.

quex | 03 March 2007 17:43

AKP li belediye başkanının Atatürk’ü aşağılamak için anlattığı fıkranın videosu
Küçük insanlar bunlar…
Yazıklar olsun bu adamin, gülüşlerine eşlik eden cahil Türk halkına, size herşey müstahaktır.

Midnight Express Gerçeği

quex | 18 February 2007 16:43

Başa bela midnight express filmini yalancı çıkarmanın bir yolu.

Şimdiye kadar bu mevzunun çözülmesi gerekirdi ama şuan birey olarak yapabileceğimiz en iyi ve en basit eylem bu.

Part-1Part-2

Şunuda söylemeli aslinda, elimizin altındaki dandiniden bi fare ile, yine amerikalıların yaptığı bir sitede link tıklamak yerine daha ciddi işler yapmak gerekir. Bu duyarlılığı göstermek gerekir ama…Bu konularda hiçbişey yapamayan bi millet olarak en azindan bunu yapalim.

Emişli Memiş 2007

quex | 05 February 2007 14:09

2006 Kasım da yapılan açıklama “Erke Dönergeci” nin 2007 de seri üretime geçileceği üzerineydi.
İlk basın açıklamasinn ardından “yine mi emişli memiş”, “Saçmalık” gibi yorumlar çoğunluktaydı.

2007 geldi. Ben şahsen sabırsızlanıyorum “çağın buluşu” nu görmek için.

“…çevreye zarar vermeyen, istenilen güç ve sürati sağlayabilen, doğrudan hareketin elde edilebildiği, yakıt gerektirmeyen bir kuvvet makinesi...” denen bu alet her ne kadar savaşları durduracağı iddia edilsede sanki bana yeni savaşlar çıkarabilecekmiş gibi geliyor.Basın toplantısındaki emekli asker sayısına baklıdığında, ardında hissedilir bir ordu desteği var.Ve ordu için çalışan Aselsan firmasininda bu buluşla ilgili çalışmalara katılma olasılığı fazla. Bu durum bana Aselsan Mühendislerinden 3 ünün 5 ay içerisinde ardarda ölmesinin ardında başka şeylerin yattığını düşündürüyor.

Aselsan ve Ölümler

quex | 30 January 2007 14:39

Aselsan, bilindigi gibi özellikle Tsk için çalışan haberleşme, yazılım ağırlıklı üretim ypan önemli projelere imza artan bir şirket ve yüzde yüz Türk.Hal böyle olunca yaptikları çalışmalardan, ortaya koydukları başarılı projelerden gurur duyuyoruz.

Ama son zamanlarda Aselsanda ciddi projelere imza atmış mühendisler teker teker intihar etmeye başladı.
Ya da öldürülmeye.

Bir sene olmadiki daha 3. intiharda yaşandı.
..
Şimdi bu arkadaşlara mı üzülelim, artık bunları kimler yaptiriyor yada yapiyorsa içimize nasıl oluyorda bu kadar sızdıklarına mı şaşalım. Bunları kimin yaptigini mi anlamaya çalışalım.
Yada oturup hiçbişey mi yapmiyalim. Bunlar bizi aşar mi diyelim?

Nihat Genç ve Hrant Dink

quex | 23 January 2007 12:19

Nihat Genç’in Hrant Dink ile ilgili görüşleri anıları, hatıraları.
Kavgalı oldukları düşünülen iki kişi arasındaki dialogun nihat genç’İn ağzından tarifi.

3 bölüm halinde burada izleyebilirsiniz.

pkk ve Youtube

quex | 22 January 2007 00:15

Youtube da Pkk’nın eylemlerini, Türk askerlerine edilen küfürleri, Atatürk’e hakaretleri içeren videolar yayınlamaktaymiş.
Görüntülerde bir mayının nasıl hazırlandığı, yola nasıl yerleştirildiği ve pusuya düşen Türk askeri araçlarının infilakı detaylı olarak aktarılıyormuş.

Siteye girip arama yapmadim yapmıcamda.

Ama mail attım.
Siz de bu videoların kaldırılmasını istiyorsanız.
Bu linkteki sayfaya şu metni gönderebilirsiniz.

“To whom it may concern YouTube web site supposed to be for knowledge, fun and communication by the visual media power. Assasination of Turkish soldiers is neither of those goals. On the other hand who needs to see the assasinations of their sons and fathers in arms. The Kurdistan Workers Party (Kurdish: Partiya Karkerên Kurdistan or PKK) is an armed, anti-goverment terrorist organisation claiming to defend the rights of the Kurdish people in Turkey. Therefore harbouring such media on your site is strictly illegal and should be evaluated international laws. Remove such videos which belongs to this organization from the site immediately.”

Psycho zenci aranıyor!

quex | 04 January 2007 11:06

Şu amerikan filmlerinde, dizilerinde bi dolu sapık, pisikopat, cani dolanir.
Mesela Seven, X-files. Tamam dolaşsın, canileri sevmeyiz ama zevkle de izleriz o ayrı. Önemli olan nokta şu ki bunların hiçbiride zenci olmaz.
Mesela psycho, spiderman daki kötü adamlar, Prison Break deki tecavüzcüler, The Silence of the Lambs, A Clockwork Orange, Unforgiven.Rastlamadim abi, aklima gelmiyor bir zencinin psikopat cani rolünü oynadiği şu amerikan filmlerinde.Pardon bi tane rastladim Green Mile :] ama o da bir yanlış infaz idi.Bu zencilerden mi kaynaklaniyo, yoksa beyzalardan mi bilemedim.Ve merak ederim bilen var mi bi zencinin bu rolu üstlendigi film.

Osmanlı – Abd Sözleşmesi

quex | 26 December 2006 16:39

Nerden nereye?
Bu soruyu çok sormaya başladım son birkaç yılda.

Tabi dengeler meselesi, üstünlük meselesi.
ama nasıl olduda şimdi böyle oldu diye düşünmek gerek.
Birde bilmek gerek.