bildirgec.org

Pasteis de Nata

9 yıl önce üye olmuş, 36 yazı yazmış. 24 yorum yazmış.

Validen Facebook’a Suç Duyurusu

Pasteis de Nata | 23 November 2007 16:30

Bingöl Valisi Vehbi Avuç, bilgisi dışında oluşturalan profil dolayısıyla Facebookhakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook’ta “Turkey” networküne üye olanların tamamını görebildiği profilin AKP karşıtı gruplara, içinde sex kelimesi geçen bir takım gruplara üye yapıldığı da haberin içinde.
Suç duyurusunun internet yasaklarının ve pek çok insana göre sansürlerinin başladığı güne denk gelmesi ise ayrı bir ilginç durum.

Habera yazılan yorumlardan birinde belirtildiği gibi interneti yanlış kullananlara dair “report” / rapor et / kötü kullanımı bildir / nefret içerikli video (youtube için) gibi bildirimlerle bu tür kullanımları basitçe engelleyebilecekken yasaklama yoluna gitmek çok da doğru değil. Aynı şekilde, söz konusu bir vali olunca bu sahte profili kimin yaptığını ve dolayısla suç işlediğini öğrenmek de ayrı bir gereklilik tabi.

Kıyamet için Tohum Sığınağı

Pasteis de Nata | 17 November 2007 16:15

Dünyada bilinen her bir tarım ürününün tohumlarını korumak amacıyla bir süredir yürütülen çalışmada soğutucular bugün çalıştırılıyor. Norveç’te Kuzey Kutbu yakınlarında bir adada dağın içine yapılan sığınakta 4,5 milyon tohum örneği korunacak.

19 Haziran 2006’da başlayan proje ‘Svalbard International Seed Vault‘ adını taşıyor.

26 Şubat’ta resmen açılacak olan tesis ile olası bir nükleer savaş, meteor çarpması ya da iklim değişiklikleri ile bazı türlerin yokolmasına karşı çeşitliliğin korunması amaçlanıyor. 5 milyon dolara mal olan sığınakta tohumlar -18 derecede saklanacak.

Sigarayı Bırakanlara Sayaç

Pasteis de Nata | 16 November 2007 09:26

örnek sayaç
örnek sayaç

Sigarayı bıraktınız.. gün sayıyorsunuz… ilk başta kolay ama sonra karışmaya başlıyor… kaç gündür içmiyorsunuz? kaç sigara içmemiş oldunuz? kaç para kurtardınız?

bu soruların hepsinin cevabını “QuitMeter”size sağlıyor.

Bilgileri bir defa girdikten sonra dilerseniz web sayfanız, blog sayfanız, stumble vs. için size gerekli kodu veriyor ve bu kodu girdikten sonra sayaç sizin koyduğunuz yerde işlemeye başlıyor…. benim sayaç bugün itibari ile yukarıdaki gibi….

umarım faydalananlar olur…

“Düşünceyi sese dönüştürme” umudu…

Pasteis de Nata | 15 November 2007 15:55

Bilimadamları bir kaç yıl önce trafik kazası sonucu felç olup konuşamayan bir hastanın beyninde, konuşma ile ilgili bölümlere elektrotlar yerleştirdiler. Bu yolla, bu bölümdeki titreşimler kaydediliyor ve bu titreşimlerden ilk etapta belirli temel kelimelerin anlamlarının çözülmesi ve hasta ile temel iletişim yolunun açılması hedefleniyor.
Yapılan çalışmaların karşılıklı konuşma aşamasının henüz çok uzağında olduğu da ekleniyor. Prof. Haynes, bu çalışmanın beyin okuma makinesinden henüz çok uzak olduğunu söylüyor.
Haberin tamamı için tıklayınız.

Maymun Kopyalandı

Pasteis de Nata | 15 November 2007 11:23

ABD’de yapılan bir kopyalama çalışması doğrulandı ve bu alanda kabul edilen ilk kopyalama oldu.
Kopyalanan cins al yanaklı maymun, genetiği insana çok benzeyen bir tür. Bu çalışma ile insan kopyalamasına çok yaklaşıldığı belirtiliyor.
İlk kopya hayvan Dolly 1996’da doğmuştu.
Haberin tamamı için tıklayınız.

Gizli Arama kalkıyor!..

Pasteis de Nata | 14 November 2007 13:58

Cep telefon numarasını gizli yaparak yapılan aramalar yeni yıldan itibaren engellenecek.
Gizli numaralardan gelen rahatsız etme telefonları ve tehditlerle ilgili çok şikayet gelmesi üzerine bu tür bir çalışma yapıldığı belirtiliyor.
Yılbaşından itibaren, operatöre yapılacak başvuru ilegizli numaralardan aranmalar engellenebilecek. Başvuru şartının neden konulduğu ile ilgili bir açıklama ise yapılmadı.

Tanıtıcı reklam mesajlarını almamak içinde operatöre yazılı başvuru yapılması gerektiğini açıklandı.

Haberin tamamı için tıklayınız.