bildirgec.org

Nhanay

8 yıl önce üye olmuş, 3 yazı yazmış. 8 yorum yazmış.

Çok gezen mi çok okuyan mı bilir?

Nhanay | 15 November 2010 10:20

Daha çok okuyan mı yoksa gezen mi bilir derler ya işte ben çok okuyan bilir diyenlerdenim.

Geçen ay liseden bir arkadaşımla görüştüğümde bana İspanya’da ki gezisini ballandıra ballandıra anlatmaya başladı. Konu Alhambra sarayına gelince gülümsedim. Çünkü severek okuduğum Philippa Gregory’nin ”Mahkum Prenses” kitabında geçen bu kaleyi merak edip internetten de araştırmış bütün fotoğraflarına bakmıştım, bildiğim kadarını bende ona anlatmak istedim. Benim anlattıklarım kalenin müslümanlara ait olduğu fakat Kral Ferdinand tarafından işgal edilince İspanya’ya geçmesi, bu işgalle müslüman bilim adamlarını, doktorları sınırdışı etmeleriyle ülkede salgınların kol gezmesi, kalede bulunan hamamlarla temiz kalmayı öğrendikleriydi. Oysa o bunlarla ilgilenmedi. İşte bence çok gezen değil çok okuyan bilir. Yada gezerken nerde gezdiğini bilen.

Siz Hangisini Tercih Edersiniz?

Nhanay | 14 November 2010 11:32

Yemeklerde, davetlerde, doğumgünlerinde, kutlamalarda… Bunaldığımızda yada keyifli olduğumuzda…

İşte kısacası her anımızda karşımıza çıkan içkinin ne kadar da çok çeşidi vardır aslında. Bulunulan yere ve ruh haline göre yada damak tadı denilen beğenilere göre seçimlerde kişiden kişiye göre değişir.

Fazla çeşit olmasına rağmen biz başlıcalarına bir bakalım…

İlk olarak bizim geleneksel içkimiz Rakı. Genelde efkar dağıtmak için meyhanelerde, fasıllarda tüketilen rakının anlamı damıtılmış demektir. Damıtma yoluyla, suma ve anason tohumu kullanılarak elde edilir. Değişik ülkelerde rakının adı farklı olsada Türkiye’den ithali fazladır.

Esansiyel Yağlar

Nhanay | 03 November 2010 16:42

Eski çağlardan bu yana tıbbi ve aromatik bitkilere karşı büyük ilgi duyulmuş ve bu bitkilerin yaydığı kokuları, verdiği tatları sağlayıp muhafaza edebilmeleri yoğun uğraşlara konu olmuştur.

Bitkilerdeki bu enerji onların esansiyel yağlarında saklıdır. Bitki esansiyel yağları, değişik amaçlara yönelik, özellikle bilimsel ve ticari olarak birçok alanda kullanım alanı bulmaktadır. Bu kullanım alanlarının başında kozmetik, ilaç ve gıda sanayi gelmektedir.

Günümüzde yapay ürünlerin artması, katkı maddelerinin hemen hemen her üründe kullanılması, haliyle insanların doğal ürünlere yönelmesini sağlamıştır. Doğaya veya yeşile dönüş olarak adlandırılan doğal beslenme, doğal ürünlerle tedavi gibi hususlar ancak sentetik ürünlerden uzaklaşmak isteyen gelişmiş toplumlar için söylenebilir.