bildirgec.org

mrmercan

8 yıl önce üye olmuş, 15 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

mozilladan müthiş eklenti – Ubiquity: online sekreteriniz

mrmercan | 28 August 2008 23:52

mozilla salı günü ubiquity adlı eklentisini duyurdu. Özetle söyleyecek olursak ubiquity internette işinizi kolaylaştırmaya aday bir uygulama. eklentinin geliştiricilerinden As RaskinUbiquity için şöyle tanımlama yapıyor.

Bir arkadaşınızı san francisco daki bir restorana yemeğe davet etmek istiyorsunuz ve bunun için ona bir email göndereceksiniz. E-maile ayrıca restorantın bulunduğu yerin bir haritasını, restoran hakkında görüşler falan eklemek istiyorsunuz. tüm bunları internetten bulup eklemeniz bi hayli vakit alacaktır. Ayrıca sadece link göndermiş olacaksınız. Ubiquity sayesinde bunu yapmak çok kolay. Ayrıca emailinize link değil harita eklemiş olacaksınız.

ubiquity eklentisini kurduğunuzda ctrl+space tuşları varsayılan olarak kullanılıyor ve ekranın sol üst köşesinde aşağıdaki resimde yer alan komut satırına ulaşmanızı sağlıyor.

Adobe firması photoshop.com ile mobil servis hazırlığında

mrmercan | 28 August 2008 14:22

photoshop.com mobil hizmeti
photoshop.com mobil hizmeti

Bilindiği üzere Adobe photoshop dünyada en çok kullanılan resim düzenleme programı ve her versiyonunda kullanıcılarına yepyeni özellikler sunmaya devam ediyor.

ReadWriteWeb sitesinin haberine göre Adobe firması şimdi de Photoshop.com ile Motorola Q9m/h, Samsung Blackjack I/II, ve Palm Treo 750w/700w/wx kullanıcılarına online resim depolama hizmeti sunmayı amaçlıyor. Fakat bu hizmetin resimleri düzenlemeye olanak sağlayıp sağlamayacağıyla alakalı herhangi bir bilgi yok. Bu durumda servisin neden phtoshop olarak adlandırlıdığı sorusu da akla gelmiyor değil. hali hazırda sadece fotoğraf yükleme hizmeti verileceği söylense de ilerleyen dönemlerde resim düzenleme seçeneğinin de sunulması bekleniyor.

android işletim sistemli cep telefonu g1 in olası özellikleri

mrmercan | 27 August 2008 23:54

t-mobile firması tarafından geliştirilen ve google ın android işletim sistemini kullanacak olan ilk cep telefonunun ekim gibi piyasaya sürülmesi beklendiği daha önce duyurulmuştu.

android işletim sistemiyle ilgili haberler yayınlayan ve g1 adlı cep telefonunun tasarımıyla alakalı bir yazı yer alan şu sitede, duyum olarak nitelendirilen telefonun olası özellikleri (resmi bir duyuru değil) listelenmiş. özellikler şöyle:

google suggest varsayılan oluyor

mrmercan | 27 August 2008 14:27

Google önümüzdeki hafta google suggest i google.com sayfasında varsayılan olarak kullanmaya başlayacağını duyurdu.

google suggest bilindiği üzere arama yapmak istediğiniz ifadeyi girerken size girmiş olduğunuz ifadeye yakın öneriler sunan ve hem zaman kazanmanızı hem de aklınıza gelmeyen ifadeleri hatırlamanızı sağlayan bi sistem. 2004 yılında duyurulan bu uygulama firefox ta yer alan google araç çubuğu, youtube, maps gibi uygulamalarda hali hazırda kullanımdaydı.

bu uygulamanın kullanıcılar tarafından beğeni kazanıp kazanmayacağıysa merak konusu.

songsterr – online ve ücretsiz gitar pro

mrmercan | 20 August 2008 09:10

eğer teknoloji meraklısı bir gitar çalarsanız muhtemelen gitar pro programını duymuşsunuzdur. program gitar tabları üzerinde notaları ve durakları göstermek için kullanılıyor. son notasına kadar bi şarkıyı nasıl çalmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız size yardımcı olacak en iyi programlardan biri. fakat fiyatı 59$.

ben 59$ vermek istemiyorum diyenler için songsterr sitesi bu uygulamanın (tüm özellikleri henüz sunamasa da) benzerini web üzerinden ücretsiz olarak sunuyor. şu an için öyle çok aman aman bi şarkı listesi yok belki ama liste sürekli güncelleniyor. sitede ayrıca türkçe şarkılar da yok tabi ki. en bilinen yabancı şarkılar arasından bazıları şunlar;

google’dan google’ı çıkartın

mrmercan | 17 August 2008 17:23

başlık biraz garip oldu ama okuyunca hak vereceksiniz. yaptığı aramaların sonuçlarında google ın kendi sayfalarının cok fazla yer aldığını düşünenler için “google minus google” adında bir arama motoru hazırlanmış. Bu şekilde isimlendirilmesinin sebebi ise arama motorunun tamamen google altyapısı kullanıyor olması ve arama sonuçlarında google a ait olan knol, blogger, youtube vb. gibi sitelerden sonuçlar göstermemesi. örneğin knolyazınca ilk sırada wikipedia çıkıyor.

google reader’ın paylaşım özelliği

mrmercan | 17 August 2008 13:19

en iyi rss okuyuculardan biri olarak gösterilen Google reader bir süredir içerik paylaşım özelliğini kullanıcılarına sunuyor. bu yararlı özellik sayesinde beğendiğiniz ya da paylaşmak istediğiniz içerikleri paylaşılan olarak işaretliyorsunuz. işaretlediğiniz içerikler paylaşılan klasöründe görüntüleniyor.

işaretlediğiniz içerikleri paylaşmanın farklı yolları var

  • Google reader size sadece paylaşılan içeriklerinizin tamamının yer aldığı bir link veriyor ve bu linki arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.
  • isterseniz paylaşılanlarınızı blogunuzda ya da sitenizde yayınlamak için bir klip (widget) oluşturabiliyorsunuz
klip (widget)
klip (widget)
  • en ilginç olanı ise size rss linki olarak sunduğu paylaşım yöntemi. böylece sizin rss okuyucunuzda bulunan paylaştığınız içerikleri bir başka arkadaşınız kendi rss okuyucusundan görüntüleyebiliyor.

şuradan içerik paylaşımıyla ilgili SSS’i okuyabilirsiniz.

google, microsoft ve ikea ya iş başvurusu yapacakların dikkatine…

mrmercan | 16 August 2008 21:42

pingdom sitesi (web şirketlerine çözüm sunan bir firma) google microsoft ve ikea firmalarının iş başvurusu görüşmelerinde muhataplarına sorduğu bazı soruları bloguna taşımış ve kullanıcılardan yorum kısmında bu soruları cevaplamalarını istemiş. kullanıcıların, soruları cevaplamalarını teşvik amacıyla da en iyi cevapları verene yıllığı 479$ olan çözüm paketini ücretsiz vermeyi vaat ediyor. sorular şöyle;

google soruları

google map maker da kıbrıs haritasını güncelleyin

mrmercan | 16 August 2008 09:00

google map maker görünümü
google map maker görünümü

map maker google ın 23 haziranda duyurmuş olduğu bir uygulama. bu uygulama yardımıyla henüz haritası çıkarılamamış olan bölgeleri kullanıcılarının güncellemesine ve harita içeriğini oluşturmasına izin veriyor. bunda başarılı olduğu da söylenebilir. aşağıdaki resimde myanmar ın google map te görünen ilk hali ve kullanıcı güncellemesine açıldıktan sonraki halini görebilirsiniz.

myanmar - önceki ve sonraki hali
myanmar – önceki ve sonraki hali

google, map maker da sadece harita için yeterli veri alamadığı bölgeleri güncellemeye açıyor. bu yüzden kullanıcılar harita üzerindeki bölgelerin tümünü güncelleyemiyor. güncellenebilen 44 bölge var ve bunların arasına kıbrısyeni eklendi.