bildirgec.org

lateralus

10 yıl önce üye olmuş, 23 yazı yazmış. 54 yorum yazmış.

bbPress 1.0 ile sade ve hızlı forumlar

lateralus | 06 July 2009 16:33

Wordpress‘i bilmeyen yoktur. İşte o takımın yaklaşık 2 senedir süre gelen projesi bbPress,wordpress’e entegre edilebilen 1.0 Final sürümü “bechet” kod adıyla indirilebilir durumda.

Şahsen wordpress’le pek işim olmasa da bbPress’i ufak tefek sorunları olmasına rağmen forum olarak sunmaktan ve kullanmaktan gayet memnunum. Sizin de bir forumdan beklentiniz basit arayüz, forumlara mesaj göndermek ve birkaç eklenti ve belki biraz daha fazlasıyla yetinmese kesinlikle doğru bir tercih diye düşünüyorum. Özellikle vbulletin tarzı tasarımlardan, hantallığından ve artık sıkmış +rep, teraziye tıklama kültüründen sıkıldıysanız bir göz atmakta fayda var. Üstelik bunlar kendisiyle gelmese de eklentiyle sağlanabiliyor.

Gelelim eklentilere. Geliştirildiği süreç içerisinde oldukça faydalı eklentilerde üretilmiş. Kazandığım tecrübeyle önemli sayılabilecek eksiklerini kapatmak için sunulan eklentilerden bazılarını da tanıtmak istiyorum.

  1. bbpress attachments
    Kurup kullanmaya başladıktan bir süre sonra mesajlarınıza eklenti yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. O zaman bu eklenti ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kurulumu çok zor olmasa da birkaç detayı mevcut. Fakat hepsi yardım dosyasında anlatılıyor.

3d değil 2.5d!: dijital heykeltraşlık yada sculpting

lateralus | 17 May 2007 20:56

sculpting ile yapılmış bir modelleme
sculpting ile yapılmış bir modelleme

16 haziran itibariyle zbrush‘ın 3. sürümünün çıkmasıyla, 3 boyutlu modelleme tekniklerinden biri olan sculpting’in öneminin arttığı ve bu alandaki programların yarışmaya başladığını görüyoruz.

bu tekniğe 2.5d diyenlerinde olduğu biraz araştırırsanız görebilirsiniz. aslında çok yanlış bir önerme değil. çünkü hem 3d‘de olduğu gibi vektör modelleme, hemde 2d‘de olduğu gibi piksel tabanlı çalışabiliyor.
özellikle milyonlarca poligondan oluşabilen kafa veya vücut modellemelerinde 3dsmax veya maya ağırlaşabiliyor ya da daha uzun sürebiliyor. bunun yerine bir küp ya da küreyi aynı heykeltraşlıktaki gibi oyarak ve kereserek hayal edilene çok daha rahat ulaşılabiliyor. buna cgsociety‘den birkaç örnek vermek istersen şu çalışmanın 3dsmax ve zbrush ile yapıldığını görebiliriz.

2. özgür animasyon filmi yolda!

lateralus | 24 March 2007 14:31

bildirgeç’te de birçok kez adından bahsettiren, binlerce dolarlık, dvdlere zor sığan 3d programlarına kafa tutan 8 mb lik gnu lisansblender ile yapılan ilk film elephants dream‘di. oldukça başarılı bu animasyonu kendi sitesinden hd versiyonundan tutunda cep telefonları için özel 3gp versiyonuna kadar çeşitleri indirilebiliyor.

şimdi arjantinli bir animasyon stüdyosu manos digitales işi abartıp 75 dakikalık, birkaç kuşun şehirdeki yaşamını anlatan yeni animasyon plumiferos‘u bitirmek üzere. hatta merak edenler trailerını indirebilirler. ayrıca web sayfasındaki imajlara bakarak filmin kalitesi hakkında fikir edinebilirsiniz.

google’dan iphone killer: google switch

lateralus | 05 February 2007 15:12

google switch
google switch

Google‘ın son zamanlarda mobil sektörün devleriyle yaptığı anlaşmalarla googlephone söylentileridolaşmaya başlamıştı. fakat engadget‘ten öğrendiğimize göre bu cihazı samsung üretecekmiş ve adı google switch’miş. habere şöyle bir göz attımda gördümki cihaz verileri dahili hafızasına değil google veritabanına kaydedileceği yazıyor.
not: imaj engadgetten alınmış olup bu cihaza ait değildir.

nedir bu beta modası?

lateralus | 20 October 2006 14:16

yanılmıyorsam google ile başlayan, internet ortamındaki hizmetlerini beta olarak sunma modası ne zaman sona erecek? moda diyorum çünkü microsoft’tan yahoo’ya ve irili ufaklı tüm şirketler internet ortamında sundukları servisleri beta olarak lanse etmekteler. birisi cinslik olsun diye gamma çıkarırmı diye merak ediyorum. yahoo yapmıştı sanki bunu…

türkçe astronomi sitesi

lateralus | 20 June 2006 13:12

Türkiye’de internet ortamında astronomi(astroloji değil) konusunda doğru dürüst bir kaynak olmadığını biraz ilgili olan herkes bilir. gokbilim.com bu eksikliği ilerleyen zamanlarda bir miktar giderecek gibi görünüyor. şu an için haber ve forum bölümü tamamlanmış. yakın zamanda çocuk ve gökbilim bölümleride tamamlanır diye düşünüyorum.

mac osx’in exposé’si firefox’da foxpose

lateralus | 18 June 2006 10:54

mac osx’den bildiğimiz Exposé güzeliğini firefox için uyarlayıp adına foxpose demişler. bu eklenti sayesinde onlarca tab içerisinde kaybolmuş, bir sayfayı arıyorken bir klavye kısayolu yada herhangibir yere koyacağınız foxpose butonuna tıklayarak thumbnailler arasından aradığımızı görebiliyoruz. foxpose’yi kodlayan arkadaşların benzer işlevselliğe sahip başka eklentileride mevcut.

flash disk’ten firefox, openoffice, gimp vs. çalıştırmak

lateralus | 14 May 2006 11:50

john haller diye bir arkadaş aklımıza gelebilecek birçoğumuzun kullandığı açık kaynak kodlu programın flash diskler için portable versiyonlarını yapmış. örneğin firefox‘un son sürümünü kendi extension’larınız, theme’iniz ve bookmark’larınızla yanınızda taşıyıp windows tabanlı bir makinede flash diskten açabiliyorsunuz. yada aynı durum openoffice, vlc media player, filezilla, gaim, miranda, thunderbird, gimp, nvu, xampp vs. vs… birde benim gibi usb to ide bir laptop harddiski taşıyan arkadaşlar varsa bu portable programları suite olarak bir seferde indirebilirsiniz. john haller’in yakında diye not düştüğü projeleride mevcut. mesela işletim sistemi olarak linux. hatta mac-on-stick adı altında Mac OS Classic 7 kullanılabilir durumda. tüm bu portable programlar sayesinde, program yüklemeye kapalı işyeri bilgisayarlarında, internet cafelerde ya da bir arkadaşınızın bilgisayarında kendi programlarınızı kişiselleştirdiğiniz son halleriyle kullanmanızı mümkün kılıyor.